ممنوعیت واردات خودرو درست اجرا نشد

ممنوعیت واردات خودرو درست اجرا نشد

بخشی از سرمایه‌واردکنندگان در گمرک بلوکه شده است

یک کارشناس و تحلیلگر بازار خودرو با اشاره به سیاست ممنوعیت واردات خودرو گفت: دولت روش مناسبی در اجرای این سیاست در پیش نگرفته است.

امیرحسین کاکایی با بیان این که در شرایط فعلی، واردات خودرو تا حدی به صرفه نیست، اظهار کرد: در این موضوع که روند ممنوعیت واردات خودرو طولانی شده و همچنین در اجرای این سیاست تبعیض قائل شده‌اند و ثبت سفارش عده‌ای را در بهمن95و عده دیگر را در تیر ماه96 بسته‌اند، انتقادات بسیاری وارد است.

او ادامه داد: ممنوعیت واردات به صورت ناگهانی نیز از دیگر مواردی است که منجر به ایجاد تنش دربازار خودرو شده در حالی که اصلا نیاز به ایجاد چنین جوی نبوده است؛ دولت می‌توانست اواخر سال گذشته یا اوایل سال جاری واردات خودرو را آن هم با برنامه‌ریزی متوقف کند که متاسفانه این اقدام را بدون برنامه و در زمان نامناسب اجرا کرد.

کاکایی با تاکید بر این که در حال حاضر کشور در وضعیت جنگ اقتصادی قرار دارد و بهتر است در هر زمینه‌ای از هدر رفتن منابع ارزی جلوگیری کنیم، تصریح کرد: با برنامه‌هایی که دولت برای تحریم‌‌های پیش رو تدارک دیده به احتمال زیاد مشکل تجارت و صادرات و واردات کشور حل خواهد شد اما بهتر است همانطور که این وضعیت برای قشر متوسط و ضعیف فشار ایجاد کرده و آن‌ها نیز تحمل می‌کنند، واردکنندگان و متقاضیان خودرو‌های وارداتی نیز کمی صبور باشند تا دو الی سه ماه آینده که دولت مشکلات را حل خواهد کرد.

این کارشناس خودرو با تاکید بر این که دولت باید یک روند منطقی در پیش بگیرد و در بلند مدت سد راه زندگی مردم نشود، گفت: افرادی که خودروی وارداتی می‌خرند نیز حق زندگی دارند؛ سرمایه‌های بسیاری به دلیل خودرو‌های وارداتی حبس شده در گمرک، بلوکه شده است در حالی که می‌توانستیم از این سرمایه‌ها در شرایط فعلی کشور استفاده بهتری بکنیم.

او به از بین رفتن اعتبار جهانی در پی این سیاست اشاره کرد و افزود: همچنین ممنوعیت واردات در بازارهای جهانی نیز به نوعی بی‌اعتمادی نسبت به تجارت مشترک با ایران به وجود آورد و منجر به این شد که تجار به نام ایرانی در این زمینه بدقول شوند.

کاکایی در پایان درباره تولید داخلی با توجه به وضعیت تحریم بیان کرد: تحریم‌ها و ممنوعیت وارداتفرصت خوبی بود تا خودروسازان داخلی بتوانند در این فضای بی‌رقیب در جهت افزایش کیفیت تولیدات داخلی گام بردارند و امیدواریم در این شرایط فرصت‌سوزی نکنند.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top