در فروش فوری دیروز و امروز خودروسازان چه گذشت؟


در فروش فوری دیروز و امروز خودروسازان چه گذشت؟

استقبال مشتریان از قیمت‌های داغ

با وجود افزایش شدید قیمت‌ها، فروش فوری محصولات دو خودروساز بزرگ کشور در اندک زمانی به اتمام رسید.

آن طور که خبر می‌رسد، دیروز چند محصول ایران‌خودرو در عرض 75 دقیقه به فروش رفته است. براساس اعلام ایران‌خودرو، 20 درصد تولید روزانه چند محصول این شرکت طی دیروز به‌صورت اینترنتی و تحویل فوری، رأس ساعت 10 صبح آغاز شد که ظرف یک ساعت و ربع به فروش رفتند. در این طرح، خودروهای پژو 405، پژو 207، پژو پارس، سمند، رانا و پژو 206 در فروش فوری عرضه شد و قرار است تا پیش از آغاز سال ٩٨ به مشتریان تحویل داده شوند. همچنین از سایپانیز خبر می‌رسد که طرح فروش فوری محصولات این شرکت نیز دو ساعته به اتمام رسید. براساس اعلام سایپا، دیروز طرح فروش فوری محصولات این شرکت رأس ساعت 10 صبح آغاز و همه خودروهای عرضه شده در عرض دو ساعت فروش رفتند. در این طرح، خودروهای تیبا، سایپا 131، سایپا 151،کوییک دستی، نیسان دوگانه‌سوز و نیسان وانت تک‌سوز در قالب فروش فوری فروخته شدند.

سایپایی‌ها نیز تنها مجاز به فروش 20 درصد از محصولاتشان در قالب فروش فوری هستند.

این فروش اما در شرایطی انجام شد که ابهاماتی در مورد قیمت‌های ارائه شده و همچنین چرایی رشد قیمت در بازار و به تبع آن، نرخ کارخانه‌ای خودروها وجود دارد. یکی از ابهامات مطروحه این است که چراخودروسازان در ابتدای بهمن و وقتی قیمت‌ها پایین‌تر از مقطع فعلی بود، اقدام به فروش فوری نکردند؟ آیا به عمد عرضه را کند کرده‌اند تا قیمت‌ها بالا برود و آنگاه نسبت فروش محصولات اقدام کنند؟

ابهام دیگر اینجاست که چرا بازار خودرو از هفته گذشته انفجار قیمتی دیگری را تجربه کرد و خودرویی مانند پراید از مرز 45 میلیون تومان هم رد شد؟ آیا دلال‌ها مسبب این اتفاق بوده‌اند؟

در پاسخ به این ابهامات، چند نکته را می‌توان مورد توجه قرار داد. اول اینکه ممکن است خودروسازانبه‌دلیل تیراژ بسیار ضعیف‌شان در اوایل بهمن، اقدام به فروش فوری نکرده باشند. بنا به ادعای ایران‌خودرو و سایپا، تیراژ آنها طی یکی، دو هفته اخیر رشد کرده و به بالای دو هزار دستگاه در یک از دو شرکت رسیده است و احتمالا این اتفاق سبب شده آنها نسبت به فروش فوری محصولاتشان اقدام کنند.

نکته دیگر اما اینجاست که به اعتقاد برخی کارشناسان، انفجار قیمتی جدید در بازار خودرو، بیشتر از ناحیه کمبود عرضه و همچنین ورود دوباره نقدینگی و پول‌های سرگردان به این بازار بوده است. البته در کنار اینها نمی‌توان از نقش دلال‌ها نیز در آشفته شدن دوباره بازار خودرو عبور کرد، چه آنکه تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر لغو افزایش 30 درصدی قیمت، حسابی به نفع آنها (دلالان) شد.

هرچه هست، طبق گزارش خبرگزاری فارس، در لیست محصولات فروش فوری دیروز ایران‌خودرو، قیمت پژو206 تیپ 2، 72 میلیون تومان اعلام و قیمت مدل صندوقدار این محصول نیز 85 میلیون و 500 هزار تومان لحاظ شده است. قیمت این دو خودرو اما در هفته اول بهمن امسال، به ترتیب 61میلیون و  300 هزار تومان و 73 میلیون و 500 هزار تومان بوده است. در مورد پژو 207 دنده دستی نیز باید به قیمت‌گذاری 94 میلیون و 500 هزار تومانی اشاره کرد، آن هم در حالی که قیمت این محصول در هفته اول بهمن، سه میلیون تومان کمتر بوده است.

ایران‌خودرو در فروش دیروز قیمت پژو 405 مدل GLX را نیز 72 میلیون تومان اعلام کرده، در حالی که قیمت این خودرو در هفته اول بهمن 58 میلیون و 500 هزار تومان بوده است. مدل دوگانه‌سوز این خودرو نیز دیروز از سوی ایران‌خودرو 74 میلیون و 700 هزار تومان قیمت خورد که بیش از 14 میلیون تومان بالاتر از قیمت هفته اول بهمن‌ماه است. قیمت فروش فوری پژو پارس سال نیز دیروز 81 میلیون تومان اعلام شده، در حالی که قیمت آن در هفته اول بهمن حدود 72 میلیون تومان بود. پژو پارس دوگانه‌سوز نیز دیروز از سوی ایران‌خودرو با قیمت 86 میلیون و 400 هزار تومان عرضه شده، در حالی که قیمت این خودرو در دهه اول بهمن‌ماه 73 میلیون و 500 هزار تومان بوده است. پژو پارس LX نیز دیروز با قیمت 94 میلیون و 500 هزار تومان از سوی ایران‌خودرو عرضه شده، در حالی که قیمت این خودرو در هفته اول بهمن‌ماه 82 میلیون تومان در بازار بوده است.

سمند LX نیز 75 میلیون و 600 هزار تومان قیمت‌گذاری شده، در حالی که طی هفته اول بهمن‌ماه، قیمت این محصول 60 میلیون و 500 هزار تومان بوده است. سمند EF7 پایه گازسوز نیز در هفته اول بهمن‌ماه قیمتی برابر با 64 میلیون و 500 هزار تومان داشته، اما دیروز 81 میلیون و 900 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. رانا ال‌ایکس نیز دیروز با قیمت 74میلیون و 700 هزار تومان از سوی ایران‌خودرو عرضه شده، حال آنکه قیمت این محصول در هفته اول بهمن‌ماه در بازار 62میلیون تومان بوده است.

اما در بین محصولات گروه خودروسازی سایپا، قیمت تیبا SX دیروز 40 میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده، در حالی که این خودرو در هفته اول بهمن‌ماه با قیمت 40 میلیون و 660هزار تومان در بازار معامله می‌شد. سایپا 131 دیروز از سوی سایپا 37 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد که البته با بازار هفته اول بهمن‌ماه، هم قیمت است. قیمت سایپا 151 نیز در فروش فوری دیروز سایپا 37 میلیون تومان تعیین شده، در حالی که این خودرو در هفته اول بهمن‌ماه در بازار 37 میلیون و 900 هزار تومان قیمت داشته است. از سوی دیگر ساینا هم 47 میلیون تومان در فروش فوری دیروز قیمت داشته، حال آنکه در هفته اول بهمن‌ماه در بازار 45 میلیون و 500 هزار تومان معامله شده است.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

بر چسب ها :

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top