وزارت صمت در ساماندهی بازار خودرو ناتوان است

وزارت صمت در ساماندهی بازار خودرو ناتوان است

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع مجلس با با اشاره به ضرورت اصلاح فرهنگ اقتصادی مردم گفت:وزارت صمت نمی‌تواند برای ساماندهی بازار خودرو کاری انجام دهد.

عبدالله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس  با انتقاد از افزایش لجام گسیخته قیمت خودرو، گفت: وزارت صمت با اعمال فرمول 5 درصد زیر قیمت بازار به دنبال کاهش قیمت خودرو بود در حالیکه نه تنها قیمت‌ چهارچرخ ها کاهش پیدا نکرد بلکه روز به روز بر قیمت آنها افزوده شد.
خودروسازان تولید خودرو

افزایش قیمت خودرو نگران‌کننده است

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار در مجلس شورای اسلامی افزود: افزایش قیمت خودرو با روند کنونی نه تنها معقول نیست بلکه نگران کننده است باید سرمنشا این افزایش قیمت مشخص شود.

وی اظهار کرد: گرانی روزانه خودرو باعث شده مردم با توجه به فرهنگ "بخریم تا گرانتر نشده" به سمت خرید این کالا هجوم ببرند چراکه تصور می‌کنند اگر اکنون خودرو بخرند بهتر از سال آینده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد:یکی از راهکارهایی که منجر به ساماندهی بازار خودرو می‌شود واردات چهارچرخ‌ها است می‌توان با در نظر گرفتن برخی شروط واردات خودرو را آزاد کرد.

وی با بیان اینکه مردم خودرو را کالایی سرمایه‌ای می‌دانند، خاطرنشان کرد: این دیگاه کاملا اشتباه است چراکه  خودرو نه تنها کالایی سرمایه‌ای نیست بلکه با گذشت هر سال به دلیل پایین آمدن مدل آن از قیمتش کاسته می‌شود.

فضای روانی موجود در کشور از یک سو و نبود بازار مناسب برای سرمایه گذاری مردم از سوی دیگر باعث شده نقدینگی به سمت خرید خودرو سوق داده شود

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: فضای روانی موجود در کشور از یک سو و نبود بازار مناسب برای سرمایه گذاری مردم از سوی دیگر باعث شده نقدینگی به سمت خرید خودرو سوق داده شود.

نقدینگی بلای جان کشور شده است

رضیان با بیان اینکه نقدینگی بلای جان کشور شده است، گفت: از آنجایی که برای رونق بورس اقدامات مناسبی انجام نشده مردم نمی‌دانند پول‌های خود در کدام فعالیت اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند؛ سپرده‌گذاری در بانک‌ها در شرایط کنونی می‌تواند بهترین راهکار برای حفظ ارزش پول باشد.

وزارت صمت نمی‌تواند برای ساماندهی بازار خودرو کاری انجام دهد

وی با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو می‌تواند باعث افزایش تورم و در نتیجه بالا رفتن قیمت سایر کالاها شود، تصریح کرد: به نظر می‌رسد وزارت صمت نمی‌تواند برای ساماندهی بازار خودرو کاری انجام دهد چراکه سیستم کنترل قیمت خودرو مکانیسم شفاف ندارد.

به نظر می‌رسد وزارت صمت نمی‌تواند برای ساماندهی بازار خودرو کاری انجام دهد چراکه سیستم کنترلقیمت خودرو مکانیسم شفاف ندارد

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: وزارت صمت ادعا می‌کند از آنجایی که سیستم رقابتی است در صورت دخالت در روند قیمت گذاری خودرو، رانت‌هایی ایجاد می‌شود که در پی آن مشکلات بسیاری دامنگیر این حوزه خواهد شد.

رضیان ادامه داد: میان قیمت خودرو در بازار و کارخانه تفاوت قیمت بسیار است و وزارت صمت معتقد است در حال حاضر که سوداگران از گرانی سود می‌برند چرا این سود به خودروسازان نرسد.

حضور سوداگران در صنعت خودروسازی

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع در پاسخ به اینکه چرا با دلالان برخورد نمی‌شود و تمامی بار بر دوش سوداگران گذاشته می‌شود، توضیح داد: من احساس می‌کنم فسادی که در داخل وجود دارد دلالی را ایجاد می‌کند خودروهای فروخته شده به دست نمایندگی‌ها می‌رسد و بنگاه های خرید خودرو نقش زیادی در تعیین قیمت خودرو ندارد به نظر می‌رسد بخشی از سوداگران در صنعت خودروسازی حضور دارند.

به اعتقاد عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس تفاوت قیمتی که میان خودروهای کارکرده و صفر وجود دارد یکی دیگر از مشکلات موجود در صنعت خودروسازی است در حال حاضر تنها 7 درصد خودروهای کشور صفر هستند.

ادعای سایپا؛ با 3 هزار و 500 یورو در کدام کشور می‌توان خودرو خرید؟

رضیان در ادامه گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به جلسه هیئت رئیسه کمیسیون صنایع با شرکت سایپا، یادآور شد: این شرکت مدعی است که با 3 هزار و 500 یورو در کدام کشور می توان ماشین خریداری کرد.

وی درباره پاسخ به اینکه بخشی از هزینه‌های خودروسازان بر اساس نرخ ارز محاسبه می‌شود چگونه آنها هزینه کل را بر اساس ارز محاسبه می‌کنند، گفت: بخشی از هزینه‌های خودروسازان ریالی و بخشی دیگر ارزی است؛ براساس گفته مسئولان سایپا، این شرکت 37 درصد در تولیدات خود وابستگی ارزی دارد.

فرهنگ اقتصادی مردم باید اصلاح شود

وی خاطرنشان کرد: مادامی که مردم از خرید خودرو استقبال می‌کنند این روند ادامه خواهد داشت؛ فرهنگ مردم باید اصلاح شود در شرایط نابسامان کنونی خرید خودرو باید کاهش یابد زیرا در صورتی که مشتری کم شود این صنعت ناچار است به سمت حل مشکلات رفته و اوضاع را سامان دهد.

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: زمانی که سایت پیش فروش خودرو باز می‌شود و مردم در عرض چند دقیقه تمام ظرفیت را خریداری می‌کند خودروساز نیز می‌گوید بازار موجود است پس چرا استفاده نکنم.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

بر چسب ها :

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top