آشفته‌بازار خودرو و سرگردانی مشتریان

آشفته‌بازار خودرو و سرگردانی مشتریان

اگرچه وزیر صنعت وعده داده بود که با افزایش رسمی قیمت خودرو از سوی خودروسازان، عرضه به بازار افزایش یافته و جلوی شکل‌گیری حاشیه بازار گرفته خواهد شد، اما بازار خودرو آشفته تر از قبل شده است.

 حدود یکماهی می‌شود که با خواسته چندین و چند ساله خودروسازان مبنی بر کنار زدن شورای رقابت و جایگزینی مکانیزم بازار بر تعیین قیمت خودرو، موافقت شده و اگرچه خروج مکانیزم قیمت‌گذاری خودرو از دست مراجع نظارتی، مورد مخالفت بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران قرار داشت، اما رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت بدون در نظر گرفتن این مخالفت‌ها، همه تلاش خود را به کار بست تا قیمت‌های رسمی خودرو افزایش پیدا کند و خودروسازانبه خواسته‌شان برسند.

البته وزیر صنعت وعده داد که با افزایش رسمی قیمت خودرو، خودروسازان تولید خود را سرعت بخشیده و کنترل بازار را به دست می‌گیرند، و اگر هم قرار است سودی از افزایش قیمت خودرو به جیب کسی برود، آن افراد دلالان نباشند و خودروسازان از این افزایش قیمت منتفع شوند. این تمام حمایت وزیر صنعت ازخودروسازان نبود، بلکه او تلاش کرد از دولت مصوبه‌ای بگیرد که با حمایت بانک مرکزی 4 هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات بانکی به خودروسازان پرداخت شود تا مطالباتشان به قطعه سازان را بپردازند و چرخه تولید خودرو همچنان به کار خود ادامه دهد.

متاسفانه این حمایت‌های دولتی، فقط به سود خودروسازان و البته دلالان تمام شده و بازار خودرو همچنان آشفته است و قیمت‌های عجیب و غریب آن، بسیاری از مصرف‌کنندگان واقعی و خریداران خودرو را متعجب کرده است. به این معنا که طی روزهای گذشته و البته مطابق با طبیعت هر ساله که قیمت خودرو در هفته‌های منتهی به پایان سال رو به افزایش می‌گذارد و افزایش تقاضا، بالا رفتن قیمت را رقم می‌زند، این روزها نیز قیمت خودرو علیرغم وعده های متعدد مسئولان و خودروسازان سیر صعودی به خود گرفته است.

البته سال‌های گذشته، نظارت در بازار وجود داشت و خودروسازان نیز با افزایش عرضه تلاش می‌کردند تا قیمت را در بازار کنترل کنند. اما امسال، علیرغم افزایش رسمی قیمت خودرو در بازار و وعده وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کنترل حاشیه بازار قیمتی انواع خودروهای تولید داخلی، قیمت انواع خودرو هر روز رکورد و شگفتی تازه ای را به ثبت می رساند.

در این میان مشخص نیست سازمان‌ عریض و طویلی همچون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، چه نقشی در این آشفته بازار دارد و چه نظارتی بر عرضه خودرو و قیمت‌های آن در برخی نمایندگی‌ها می کند؛ نمایندگی هایی که این روزها خودشان آتش‌بیار افزایش غیرمنطقی قیمت خودرو شده‌اند. تا پیش از این، همواره سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مدعی بود که با وجود شورای رقابت، دخالتی در بازار خودرو ندارد، حال هم که شورای رقابت از سر راه دلالان و خودروسازان کنار رفته است، مشخص نیست که متولی نظارت بر این قیمت‌های بی ضابطه و عدم عرضه از سوی خودروسازان و نحوه فروش‌ آنها چه سازمانی است؟

حاشیه قیمت چند ده میلیون تومانی خودروها در بازار

هم اکنون هر دستگاه سمند ال ایکس در نمایندگی خودروسازان 43 میلیون و 597 هزار تومان و در بازار 72 میلیون تومان، هر دستگاه پژو 405SLX در نمایندگی 45 میلیون و 638 هزار تومان و در بازار 75 میلیون تومان، هر دستگاه پژو پارس اتوماتیک در نمایندگی 76 میلیون و 700 هزار تومان و در بازار 107 میلیون تومان، پژو 207 اتوماتیک در نمایندگی 85 میلیون تومان و در بازار 117 میلیون تومان است.

همچنین قیمت هر دستگاه دانگ فنگ رینگ آلومنیومی در نمایندگی 76 میلیون و 500 هزار تومان و در بازار 100 میلیون تومان، سوزوکی ویتارا اتوماتیک در نمایندگی 251 میلیون تومان و در بازار 318 میلیون تومان، پژو 405 GLX در نمایندگی 42 میلیون و 829 هزار تومان و در بازار 69 میلیون تومان، پیکاپ دوکابین فوتون در نمایندگی 163 میلیون تومان و در بازار 215 میلیون تومان است.

هر دستگاه پژو پارس ال ایکس در بازار 99 میلیون تومان و هر دستگاه رنو کپچر در بازار 300 میلیون تومان است در حالیکه این دو خودرو در نمایندگی ها عرضه نمی‌شوند، همچنین هر دستگاه پژو 206 تیپ دو در نمایندگی 47 میلیون و 174 هزار تومان و در بازار 71 میلیون تومان است.

هر دستگاه پژو پارس در نمایندگی 53 میلیون تومان و در بازار 80 میلیون و 500 هزار تومان، هر دستگاه پژو405 دوگانه سوز در نمایندگی 45 میلیون و 170 هزار تومان و در بازار 72 میلیون تومان، رنو تندرپیکاپ در نمایندگی 79 میلیون و 900 هزار تومان و در بازار 87 میلیون تومان است. همچنین سمند سورن و وسمند سورن توربو نیز دیگر در نمایندگی ها عرضه نمی شود ولی قیمت آنها به ترتیب در بازار 85 میلیون و 95 میلیون تومان است.

قیمت هر دستگاه دنا پلاس در بازار 120 میلیون تومان است که در نمایندگی عرضه نمی شود؛ ضمن اینکه هر دستگاه دنا پلاس توربو نیز در بازار 134 میلیون تومان قیمت خورده است.

همچنین هر دستگاه قیمت پراید 131 ای ایکس در نمایندگی 33 میلیون و 725 هزار تومان و در بازار 41 میلیون و 200 هزار تومان، پراید151 اس ال در نمایندگی 34 میلیون و 200 هزار تومان و در بازار 38 میلیون و 800 هزار تومان، پراید 132 ای ایکس در نمایندگی 34 میلیون و 200 هزار تومان و در بازار 42 میلیون و 300 هزار تومان، تیبا اس ال در نمایندگی 39 میلیون و 425 هزار تومان و در بازار 46 میلیون تومان است، ضمن اینکه ساینا دنده‌ای با توقف فروش مواجه شده که در بازار قیمت آن به 53 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

قیمت هر دستگاه کوئیک در نمایندگی 69 میلیون تومان و در بازار 74 میلیون تومان و ساینا اتومات نیز در نمایندگی 63 میلیون و 155 هزار تومان و در بازار 64 میلیون تومان است.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

بر چسب ها :

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top