درخواست اروپایی ها برای لغو تحریم های خودرویی از سوی آمریکا،نامه سناتورهای آمریکایی به وزارت بازرگانی در مخالفت با اجرای تعرفه واردات خودرو

درخواست اروپایی ها برای لغو تحریم های خودرویی از سوی آمریکا

وزیران سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا در نامه ای به سران آمریکا خواستار حمایت از شرکت های اروپایی واقع در ایران در برابر تحریم های جدید آمریکا در قبال جمهوری اسلامی شدند.

وزرای خارجه و اقتصاد این سه کشور در این نامه، درباره معافیت های تحریمی صحبت کردند که شامل شرکت های اروپایی در زمینه های دارویی، بهداشتی، انرژی، خودرویی، حمل و نقل عمرانی، سازمانی و بانکی می‌شود.

ماه گذشته واشنگتن اعلام کرد پس از خروج از توافق هسته ای که تمامی قدرت های جهان با ایران در سال 2015 امضا کردند، مجازات ها و تحریم های اقتصادی جدید برای ایران در نظر گرفته است. این توافق بر طبق دست کشیدن ایران از فعالیت های هسته ای خود در قبال رهایی از تحریم ها بود.

در این نامه، فرانسه، آلمان و انگلیس بر پایبندی خود به این توافق تاکید کردند.

طبق گفته رویترز، در این نامه اینطور گفته شد:" خروج از توافق هسته ای با ایران، باعث مشکلات، درگیری ها و ناامنی ها بیشتری در منطقه می‌شود. پایبندی به این توافق, بهترین راه برای دوری از این مشکلات است."

این وزیران به این موضوع اشاره کردند که از آمریکا به عنوان متحد توقع دارند تا از اعمالی که باعث به خطر افتادن منافع امنیتی اروپا، از جمله اعمال تحریم های جدید، می‌شود خودداری کند. این تحریم ها ممکن است باعث از سرگیری فعالیت های هسته ای ایران شود.

آنها نوشتند:" ما به عنوان متحدانی نزدیک به آمریکا توقع داریم تا اثرات این تحریم های ثانویه بر اشخاص و نهاد های اروپایی اعمال نشود و این گونه آمریکا به تصمیم های سیاسی ما احترام بگذارد."

وزرای این سه کشور همچنین خواستار معافیت های تحریمی برای ارتباط های بانکی و مالی خود با بانک مرکزی و دیگر بانک های ایران شدند.

در این میان آلمان و مخصوصا فرانسه داد و ستد های خودرویی بسیاری با ایران دارند و بدیهی است برای سهم بازار خارجی خود بجنگند.

فشار تحریم ها برای فرانسه تبعات سنگین تری به همراه دارد چرا که ایران بزرگ ترین بازار خارجی گروه PSA به شمار می‌آید و حجم سرمایه گذاری انجام شده از سوی این گروه در ایران بسیار قابل توجه است.

رنو-نیسان نیز فروش قابل توجهی را در خودرو های وارداتی بازار ایران تجربه کرد و از این رو هرگونه خداحافظی با بازار خودرو ایران ضربه سنگینی برای فرانسوی ها همراه خواهد داشت.

اگرچه فرانسوی ها به گرفتن معافیت های تحریمی در زمینه خودرو از آمریکا امیدوارند، اما با توجه به سیاست های ترامپ بسیار بعید به نظر می‌رسد بتوانند به سیاستهای اقتصادی خود در ایران دست یابند.

 

تعرفه صدها هزار فرصت شغلی را در آمریکا به خطر می‌اندازد

نامه سناتورهای آمریکایی به وزارت بازرگانی در مخالفت با اجرای تعرفه واردات خودرو

دو سناتور آمریکایی طی نامه‌ای به وزیر بازرگانی آمریکا خواستار تجدیدنظر در اعمال تعرفه گمرکی واردات برای خودرو و قطعات خودرو شدند.

داگ‌جونز و لامار الکساندر سناتورهای ایالت‌های آلاباما و تنسی آمریکا طی نامه‌ای به وزیر بازرگانی آمریکا خواستار تجدیدنظر کاخ سفیددر اجرای سیاست اعمال تعرفه گمرک واردات برای خودرو و قطعات خودرو به آمریکا شدند.

در این نامه آمده است: ما نیز همانند ترامپ به دنبال هدف تأمین امنیت ملی و ایجاد تعادل در سیاست‌های تجاری و اطمینان از عملکرد این سیاست‌ها برای کارگران آمریکایی و شرکت‌ها هستیم.

در این نامه تأکید شده است که ما نگران تأثیر احتمالی اعمال تعرفه بر صنعت خودروسازی آمریکا هستیم که نه تنها ما را به اهداف خود نخواهند رساند بلکه صدها هزار فرصت شغلی را در آمریکا به خطر خواهد انداخت.

بنا به گفته این دو سناتور اعمال تعرفه واردات خودرو و قطعات یدکی باعث خواهد شد که یا خودروسازان قیمت خودروها را افزایش داده و یا هزینه های خود را کاهش دهند که هر دو این سناریوها به معنی از دست رفتن اشتغال خواهند بود.

حدود 200 هزار نفر در دو ایالت آلاباما و تنسی آمریکا در صنعت خودروسازی و تولید قطعات فعالیت می‌کنند. ماه گذشته میلادی وزارت بازرگانی آمریکا از احتمال اعمال تعرفه گمرکی وارداتی 25 درصدی برای واردات خودرو و قطعات یدکی به آمریکا خبر داد.

طی دو دهه گذشته  حجم واردات خودرو به آمریکا از 32 درصد به 48 درصد افزایش یافته است.

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top