جدیدترین روش دریافت خلافی خودرو و موتورسیکلت + آموزش

جدیدترین روش دریافت خلافی خودرو و موتورسیکلت + آموزش

سیاوشی:گره کور ساماندهی موتورسواران پایتخت

عضو مجمع نمایندگان استان تهران، با یادآوری اینکه مشکلات اقتصادی باعث افزایش تعداد موتورسواران پایتخت شده است به بیان مشکلات ناشی از تردد خارج از ضابطه آنها پرداخت.

طیبه سیاوشی شاه عنایتی  در بیان علل عدم ساماندهی موتورسواران و تردد بدون ضابطه آنها گفت: ما یک چرخه اقتصادی و یک حمل و نقل عمومی معیوب داریم که حاصل آن تردد زیاد بدون ضابطه موتورسواران شده است، به این معنا که به دلیل نبود مترو، تاکسی و اتوبوس به اندازه کافی و وضعیت نامناسب خیابان‌هایمان برای توسعه حمل و نقل عمومی از موتورسیکلت به عنوان وسیله‌ای در جهت رفت و آمد در معابری که تردد در آنها آسان نیست، استفاده می‌شود، کما اینکه برخی مواقع چهره‌های مطرح نیز ناچار به استفاده از این موتورسیکلت‌ها می‌شوند.

مشکلات اقتصادی عامل اصلی افزایش تعداد موتورسواران پایتخت است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: موتورسیکلت‌ها در بخش اقتصادی نیز بسیار فعال هستند به این صورت که در زمینه تامین قطعات یدکی بخش‌های مختلف یا انتقال غذای مورد نیاز آنها فعالیت دارند، همچنین بخش دیگری که از اهمیت بسزایی برخوردار بوده، تامین معیشت تعداد زیادی از موتورسواران به این روش است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی وضعیت اقتصادی کشور به گونه‌ای است که بسیاری از افراد نمی‌توانند در بخش‌های مختلف اقتصادی فعالیت کنند، بخش عمده‌ای از آنها به دلیل عدم اشتغال در این حوزه فعالیت دارند و به نوعی به صورت نیمه پنهان در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

سیاوشی شاه عنایتی یادآورشد: بی‌تردید در شرایط کنونی ساماندهی موتورسواران اقدام سختی است و حتی راهنمایی و رانندگی نیز در زمان اعمال قانون با واکنش آنها روبرو می‌شود، چرا که بسیاری از آنها از شرایط اقتصادی مطلوبی برخوردار نبوده و قادر به پرداخت جریمه‌های قانونی نیستند، بنابراین با توجه به بخش انسانی این معضل نمی‌توان از ابزارهای قانونی برای توقف یا اصلاح نحوه تردد آنها اقدام کرد.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون باید به این مهم پرداخت که چرا این میزان موتورسوار در سطح تهران تردد دارند، چرا که اینجا چین یا اندونزی نیست که از ازدیاد تعداد موتورسواران به عنوان یک فرهنگ یاد کرد، بنابراین با وجود دلایل متفاوتی که در کشور برای افزایش تعداد موتورسواران وجود دارد باید به دنبال استفاده از یک الگوی بومی بود، ضمن اینکه تا زمانی که وضعیت اقتصادی تغییر نکرده و افراد برای نوع شغلی که دارند ناچار باشند به صورت مستمر از حاشیه‌ها به بخش‌های اصلی شهر تردد کنند، این روند تداوم خواهد داشت.

موتورسواران به مشکلات زیست محیطی دامن می‌زنند

سیاوشی شاه عنایتی تصریح کرد: تاکنون بارها پلیس راهنمایی و رانندگی به دلایل مختلف اعم از نداشتن کلاه ایمنی، پلاک و ... با موتورسواران برخورد کرده است، اما تا وقتی زیرساخت‌های لازم برای ساماندهی آنها وجود نداشته باشد، قانونمند کردن موتورسواران امکانپذیر نخواهد بود، ضمن اینکه ما پلیس راهنمایی و رانندگی مجزا برای اعمال قانون موتورسواران متخلف هم نداریم، چرا که نیروی انسانی کافی برای تحقق این مهم وجود ندارد، به همین دلیل هرج و مرج عجیبی در برخی نقاط شهر به ویژه در بازار ایجاد شده، به طوری که جان عابران پیاده را هم به خطر می‌اندازند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: موتورسواران نه تنها عامل تصادفات شهری هستند، بلکه بخشی از آلودگی هوا را نیز شامل می‌شوند، چرا که سوخت مورد استفاده آنها به این معضل زیست محیطی دامن می‌زند که باید برای رفع این مشکل هم چاره‌اندیشی شود.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران، بیان کرد: البته ساماندهی موتورسواران نیازمند برخی اقدامات قانونی بود که به تازگی گام به گام در حال اجرا است، کما اینکه موتورسیکلت‌ها پلاک دار شده‌اند و از کلاه ایمنی استفاده کرده و قرار بر این شده که افراد برای استفاده از موتورسیکلت دوره‌های آموزشی لازم را هم بگذرانند.

دریافت اطلاعات خلافی خودرو و موتور سیکلت روش های مختلفی دارد که پرکاربردترین آن ها به شرح ذیل است:

روش اول

کارت ماشین خود را آماده کنید و به وب سایت اینترنتی پلیس راهور (سامانه استعلام خلافی وسیله نقلیه) به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://rahvar120.ir/lbs.jsp
در پشت کارت خودرو یک شماره 8 رقمی مطابق تصویر زیر نوشته شده است. (بارکد) این شماره را یادداشت کرده و در سایت بالا وارد کنید تا میزان خلافی ماشین شما، نمایش داده شود.

اطلاعات مربوط به خلافی هر هفته به روز می شود. پس ممکن است اطلاعات نمایش داده شده مربوط به هفته گذشته باشد. همچنین قبوض جریمه را می توانید به صورت آنلاین پرداخت کنید.

روش دوم
کارت خودرو خود را آماده کنید. در پشت کارت خودرو، یک شماره هفده رقمی به صورت عمودی نوشته شده است که به آن شماره VIN گفته می شود. (تصویر بالا) برای دریافت خلافی ماشین کافیست این کد هفده رقمی را به شماره زیر پیامک کنید تا کمی بعد مبلغ جریمه برایتان ارسال شود.
شماره پیامک جدید: 1101202020
شماره پیامک قدیم: 110005151

اگر می خواهید قبض جریمه را از طریق موبایل پرداخت کنید کافیست شماره VIN را با فرمت زیر به شماره 1101202020 پیامک کنید تا شناسه قبض و روش پرداخت آن برای شما ارسال شود.

روش سوم
با شماره تلفن 88288888 گرفته تا مبلغ جرایمه و تعداد تخلفات ماشین برای شما ارسال شود. (برای تماس از خارج از تهران کد 021 را به ابتدا شماره اضافه کنید)

روش چهارم
مراجعه به دفاتر پلیس+10 و ارائه کارت ماشین برای اطلاع از میزان جرائم و تخلفات وسیله نقلیه. (این روش شامل پرداخت هزینه است)

استعلام خلافی موتورسیکلت

در بعضی سایتهای اینترنتی عنوان شده که برای دریافت خلافی موتورسیکلت می توان از سرویس آنلاین یا SMS  پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور) استفاده نمود. اما در زمان نگارش این مطلب، برای استعلام خلافی موتور سیکلت سایت آنلاینی در دسترس نمی باشد. از طریق آدرس اینترنتی زیر نیز نمی توان خلافی موتور را دریافت کرد.

http://rahvar120.ir/lbs.jsp

پس به سراغ استفاده از سرویس اس ام اس برای دریافت خلافی موتور می رویم. اما با ارسال شماره VIN موتورسیکلت به سامانه 1101202020 پیامی با مضمون این شماره VIN در سامانه ثبت نشده است، روبرو می شویم.
به نظر می رسد در حال حاضر تنها روش دریافت خلافی موتورسیکلت مراجعه  به دفاتر پلیس+10 و ارائه کارت شناسایی موتورسیکلت می باشد./

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top