جریمه و نمره منفی برای رانندگی با دنده عقب در بزرگراه‌ها

جانشین معاونت اجتماعی پلیس راهور تهران بزرگ خبر داد

جریمه و نمره منفی برای رانندگی با دنده عقب در بزرگراه‌ها

سرهنگ شریفی گفت: برای بازدارندگی از ارتکاب تخلف حرکت با دنده عقب در بزرگراه‌ها، برای رانندگان متخلف جریمه و نمره منفی در نظر گرفته شده است.

 سرهنگ علی‌اصغر شریفی جانشین معاونت اجتماعی و فرهنگ پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اظهار کرد: یکی از علل تصادفات مرگبار، رانندگی به‌سمت عقب (راندن در حالت دنده عقب) است. برابر ماده 115 آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی، راندن به سمت عقب در بزرگراه‌ها، آزادراه‌ها، ورودی و خروجی آن‌ها اکیداً ممنوع اعلام شده و جزء تخلفات حادثه‌ساز محسوب می‌شود.

سرهنگ شریفی در همین رابطه اظهار داشت: به‌ منظور افزایش بازدارندگی از ارتکاب این تخلف، علاوه بر جریمه، نمره منفی نیز برای رانندگان متخلف در نظر گرفته شده است. به این صورت که برای رانندگان وسایل نقلیه شخصی 5 نمره منفی و برای رانندگان وسایل نقلیه عمومی و سنگین 7 نمره منفی محاسبه می‌شود.

وی افزود: از آنجایی که راندن به سمت عقب جزء مواردی است که صدمات ناشی از آن در تصادف شدید است، توصیه می‌شود حتی در معابر اصلی و فرعی (خارج از بزرگراه‌ها) نیز برای حرکت در مسیر‌های طولانی از راندن به عقب جداً پرهیز شود.

جانشین معاونت اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ همچنین یادآور شد: اگر رانندگان در هنگام راندن به عقب، احتیاط کامل را رعایت نکنند و سانحه‌ای به این علت رخ دهد، راننده وسیله نقلیه‌ای که به سمت عقب در حرکت بوده پاسخگو خواهد بود.

سرهنگ شریفی به رانندگان توصیه کرد: از راندن با دنده عقب در مسیر‌های فرعی به اصلی جداً پرهیز کنند. یکی از مواردی که شاید به نظر کم‌اهمیت آید، خارج شدن از در پارکینگ‌های منازل، مجتمع‌های اداری و تجاری است که خود جزء مصادیق راندن از مسیر فرعی به اصلی است.

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top