بازگشت قیمت گذاری صنعت خودرو به تجربه دهه ۷۰

دبیر انجمن خودروسازان ایران تاکید کرد:

بازگشت قیمت گذاری صنعت خودرو به تجربه دهه ۷۰

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: با توجه به شرایط پیش آمده در صنعت خودرو لازم است قیمت گذاری در صنعت خودرو همانند دهه ۷۰ در حاشیه بازار انجام شود.

احمد نعمت بخش در نشست هم اندیشی قطعه سازان خودرو سراسر کشور با تاکید بر این که صنعت خودرو همواره مظلوم واقع شده و امتیاز خاصی به او داده نشده است، افزود: بررسی افزایش قیمت کالاهای سرمایه ای از سال های 84 تا 96 نشان از افزایش 12.8 برابری قیمت سکه و 16 برابری واحد مسکونی دارد این در حالیست که پراید 3 برابر و پژو 2.5 برابر شده است. در عین حال بررسی افزایش قیمت کالاهای مصرفی نیز افزایشی به مراتب بیشتر از خودرو داشته در حالیکه شورای رقابت در سال های 94 و 95 تنها مجوز افزایش سالانه 2.5 درصد را صادر کرده است.
وی با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه از نامه نگاری این انجمن با وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد و تصریح کرد: در این نامه تاکید شده که براساس اصول اقتصاد قیمت هرکالا بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و با توجه به رشد 31 درصدی تولید خودرو در دو ماه نخست امسال لازم است این قیمت گذاری به بازار واگذار شود.
نعمت بخش ادامه داد: در چند ماه گذشته شاهد بودیم سرمایه های سرگردان موج افزایش تقاضا در صنعت خودرو را دامن زده به طوری که 80 تا 90 درصد ثبت نام کنندگان برای کسب سود بیشتر اقدام به خرید خودرو می کنند که با واگذاری تعیین قیمت به حاشیه بازار این مشکلات از بین خواهد رفت.
رضا رضایی نماینده قطعه سازان استان تهران نیز در ادامه این نشست، از ارسال نامه ای به رضا رحمانی معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: لازم است در شرایط فعلی کمیته ای بی طرف، آگاه و هوشمند فرماندهی صنعت خودرو را بر عهده بگیرد.
وی افزود: در دوره ای از زمان خودروساز و قطعه ساز واحد بودند و با تکیه بر این رویکرد در دور نخست تحریم ها توانستند بر تحریم ها پیروز شوند که لازم است برای مقابله با تحریم های جدید نیز برنامه ای با فرماندهی مشخص، تعریف شود.

بر چسب ها :

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top