حضور نهادهای نظارتی در دفاتر فروش و نمایندگی‌ها؛ بازار خودرو پلیسی شد

حضور نهادهای نظارتی در دفاتر فروش و نمایندگی‌ها؛

بازار خودرو پلیسی شد

پس از ارز و سکه، بازار خودرو نیز به‌نوعی تحت نظارت شدید قرار گرفته است. گفته می‌شود طی روزهای اخیر، سطح نظارت‌ها از سوی نهادهای مختلف در این بازار افزایش یافته و حتی بگیر و ببندهایی نیز رخ داده است.

 آن طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، طی چند روز گذشته، برخی مراکز خرید و فروش خودرو پلمب شده‌اند. گویا این مراکز اقدام به درج آگهی خرید و فروش خودرو با قیمت‌هایی نامتعارف (به‌زعم سازمان تعزیرات)، کرده و در نتیجه حکم به پلمب آنها داده شده است. دامنه بگیر و ببندها در بازار خودرو البته به نمایندگی‌های رسمی فروش خودرو نیز سرایت کرده، تا جایی که ماموران تعزیرات و بازرسان خودروسازان، با حضور در نمایندگی‌ها خرید و فروش آنها را زیر نظر گرفته‌اند. به گفته برخی از این نمایندگی‌ها، ماموران و بازرسان خواستار فروش محصولات موجود در نمایندگی به قیمت کارخانه شده‌اند. این اقدامات در شرایطی انجام شده که تجربه پلیسی شدن بازارهای ارز و سکه به‌وضوح نشان می‌دهد با بگیر و ببند و الزام به فروش با قیمت‌های دستوری، مشکل کمبود عرضه و افزایش قیمت‌ها حل نشده و حتی وخیم تر نیز خواهد شد. هرچه هست، قیمت خودروهای داخلی و خارجی طی یکی دو هفته گذشته با نوسان همراه بوده و این موضوع نشان می‌دهد آشفتگی همچنان میهمان این بازار است.

افت‌و‌خیز قیمت خودروهای داخلی
به بازار خودرو برویم و ببینیم نمودار قیمت‌ها طی هفته جاری چه افت‌و‌خیزی را  تجربه کرده است. بنابه گفته فعالان بازار، در حال حاضر ساندرو استپ وی قیمتی برابر با 86 میلیون تومان دارد و این نشان می‌دهد خودروی موردنظر حدود یک میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. قیمت استپ وی چند هفته پیش به 90 میلیون تومان رسید، اما در ادامه، روندی نزولی در پیش گرفت و به 85 میلیون تومان نیز کاهش یافت.  در خانواده ساندرو اما مدل معمولی این محصول کاهش قیمت یک میلیون تومانی را تجربه کرده، به‌نحوی‌که در حال حاضر قیمتی برابر با 75 میلیون تومان دارد. از سوی دیگر اما پژو207 اتوماتیک با وجود آنکه روندی کاهشی را به خود گرفته بود، این هفته حدود 500 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد. این محصول در حال حاضر 72 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. نمایشگاه‌داران خودروی  پایتخت اما در مورد پژو 2008 از کاهش قیمت آن روایت می‌کنند. به گفته آنها، در حال حاضر قیمت این محصول به 183 میلیون تومان رسیده و این در شرایطی است که نرخ کارخانه‌ای آن حدود 115 میلیون تومان است. 2008 جزو محصولات پسابرجامی خودروسازی کشور به‌شمار می‌رود که با توجه به احتمال خروج پژو از ایران، مشخص نیست سرنوشت تولید آن در آینده به کجا خواهد کشید. 

در بین دیگر خودروهای داخلی، سمند 7 EFنیز با کاهش قیمت مواجه شده و در حال حاضر قیمتی حدود 37 میلیون تومان دارد. این محصول طی هفته‌های گذشته روندی صعودی را در قیمت پیش گرفت و تا مرز 40 میلیون تومان نیز رفت. از سوی دیگر اما پژو 206 تیپ 5 قیمتی برابر با 46 میلیون و 500 هزار تومان دارد که این موضوع از تثبیت قیمت خودروی موردنظر حکایت می‌کند. مدل صندوقدار پژو 206 نیز در حال حاضر 46 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد که نشان می‌دهد حدود 2 میلیون تومان از قیمت این محصول کاسته شده است. دیگر مدل پژو 206 یعنی تیپ 2 این خودرو  با قیمتی برابر با 39 میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رود. با این حساب، 206 تیپ 2 با کاهشی 300 هزار تومانی مواجه شده است.

فعالان بازار اما در مورد دنا پلاس نیز عنوان می‌کنند که این محصول هم با کاهش قیمت طی هفته جاری مواجه شده است. بر این اساس، دنا پلاس در حال حاضر قیمتی برابر با 59 میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد 2 میلیون و 500 هزار تومان از قیمت آن در هفته جاری کاسته شده است.  دنا مدلی معمولی نیز دارد که قیمت آن در بازار 41 میلیون تومان است. از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این محصول در مدل SLX خود قیمتی برابر با 38 میلیون تومان دارد و با این حساب، یک میلیون تومان به قیمت این خودرو اضافه شده است. مدل معمولی 405 نیز همچنان 33 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. به گفته فعالان بازار، قیمت پژو پارس در مدل ال ایکس نیز به 49 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت اما در مورد تیبا از افزایش قیمت این محصول صحبت به میان می‌آورند. به گفته آنها، مدل هاچ‌بک تیبا با افزایش قیمتی بیش از 2 میلیون تومان طی یکی دو هفته گذشته مواجه شده و در حال حاضر 31 میلیون تومان قیمت دارد. از بازار ساینا هم اما خبر می‌رسد که این محصول با توجه به جهش حدودا 2 میلیون تومانی خود، در حال حاضر با 32 میلیون تومان قابل خرید است.  همچنین در خانواده پراید نیز افزایش قیمت طی هفته جاری رخ داده است، به نحوی که مدل 131 این محصول در حال حاضر 23 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. با این حساب پراید 800 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است.

افزایش قیمت خودروهای وارداتی‌
سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. به گفته نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت، قیمت برخی خودروهای وارداتی طی یکی دو هفته گذشته باز هم افزایش یافته است. بر این اساس، کیا سراتو با جهشی 20 میلیون تومانی، در حال حاضر 260 میلیون تومان قیمت دارد. از سوی دیگر، کیا اپتیما نیز همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد، به نحوی که فعالان بازار از افزایش قیمت آن صحبت به میان می‌آورند. به گفته آنها، اپتیما در حال حاضر قیمتی برابر با 410 میلیون تومان دارد و این یعنی 5 میلیون تومان به قیمت آن اضافه شده است.همچنین تویوتا R4 نیز رکوردی جدید را در قیمت به ثبت رسانده و در حال حاضر برای خرید آن باید 580 میلیون تومان هزینه کرد. طی چند هفته گذشته چیزی حدود 130 میلیون تومان قیمت این محصول اضافه شده است. در نهایت اما هیوندایی سانتافه هم با توجه جهش 60 میلیون تومانی‌‌اش، در حال حاضر 560 میلیون تومان به فروش می‌رود.

 

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top