رئیس اتاق بازرگانی‌تهران: تخلف در واردات خودرو را هشدار داده بودیم

صبح امروز در نشست ماهانه اتاق بازرگانی تهران، مسعود خوانساری رئیس اتاق با اشاره به مشکل نقدینگی کشور و آسیب‌هایی که این افت به اقتصاد کشور می‌کند، گفت: هر چقدر دیرتر به این موضوع بپردازیم مشکلات ما بیشتر خواهد شد. از این رو از دولت می‌خواهیم که هر چه زودتر به این موضوع ورود پیدا کند.

وی ادامه داد: بسیاری از مسئولین در صحبت‌های خود اعلام می‌کنند که به نظرات بخش خصوصی توجه دارند اما در عمل ما شاهد آن نیستیم. دولت اگر می‌خواهد از این فضا عبور کند باید تصمیم‌گیری‌های سریع داشته باشد و نظرات بخش خصوصی را نیز جویا شود.

وی با اشاره به جلسات هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت:‌ در چهار سال اخیر 53 بار بحث تک‌نرخی کردن ارز و احتمال جهش ناگهانی آن توسط اعضای اتاق بیان شد اما متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت.

وی ادامه داد: بنا بر گزارش کمیته سلامت اتاق تهران تامین ارز مورد نیاز واردات دارو و مواد اولیه آن با مشکلاتی مواجه شدند ضمن آنکه دیگر واحدهای تولیدی نیز بنا بر گزارشات رسیده با مشکل مواجهند. این در حالی است که برخی کالاهایی که پیش از این با ارز آزاد خریداری می‌شود و اکنون در گمرک است ترخیص نمی‌شوند و مشکلات گمرکی واردکنندگان همچنان وجود دارد.

خوانساری با اشاره به تخلف در واردات خودرو گفت: اتاق تهران در شهریورماه سال گذشته طی نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت بروز فساد در واردات خودرو را گوشزد کرده بود اما در طول 9 ماه گذشته هیچ تصمیمی در آن مورد اتخاذ نشد. اگر در همان زمان به این هشدارها توجه می‌شد امروز شاهد این فساد نبودیم.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی با هر گونه انحصار و دو نرخی بودن ارز مخالف است زیرا نتیجه‌ای جز فساد و رانت به دنبال نخواهد داشت. بخش خصوصی واقعی به دنبال ارز چندنرخی نیست ارز یارانه‌ای باید به کالاهای اساسی، دارو تعلق بگیرد و بقیه کالاها از طریق ارز آزاد وارد کشور شود.

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top