اجرای رایگان بیمه تکمیلی‌ رانندگان کامیون از فردا/پرداخت کرایه کامیون ها بر اساس تُن بر کیلومتر

اجرای رایگان بیمه تکمیلی‌ رانندگان کامیون از فردا

لغو محدودیت سقف سهمیه سوخت‌

انعقاد قرارداد رایگان بیمه تکمیلی از فردا برای راننده و همسر، دوام پرداخت ۵۰ درصد حق بیمه تأمین اجتماعی توسط دولت، تعلیق نصب دستگاه سپهتن و لغو محدودیت منطقه‌بندی و سقف سهمیه سوخت براساس پیمایش در کامیون‌ها از دستاوردهای جلسه دولت و اصناف اعلام شد.

اوایل خردادماه امسال بود که بخش زیادی از رانندگان کامیون در اعتراض به مشکلات مالی و گرانی‌ قطعات کامیون، چند روزی از حمل بار خودداری کردند.

‌اعتراضات‌ کامیون‌داران چند دلیل عمده داشت که در این‌باره می‌توان به نرخ‌های غیرواقعی کرایه حمل، افزایش قیمت لوازم یدکی پس از نوسانات ارزی، عدم محاسبه قیمت‌‌های حمل بار به صورت تن بر کیلومتر و نه توافقی و مهم‌تر از همه رانت‌خواری و واسطه‌گری و دریافت کمیسیون‌های سنگین از رانندگان در پایانه‌های بار و توسط شرکت‌های حمل و نقل‌، اشاره کرد.

اغلب راننده‌ها و مالکان کامیون معتقد بوند در پایانه‌های بار به آنها اجحاف می‌شود، بار‌های خوش‌قیمت با دریافت حق واسطه‌گری و زیرمیزی ارائه می‌شود و شرکت‌های حمل و نقل کمیسیون‌‌های سنگین و زیرمیزی دریافت می‌کنند.

در این راستا پس از بروز این اعتراضات دولت و در‌ زیرمجوعه آن وزارت راه و شهرسازی جلسات مستمری برای رفع مشکلات کامیونداران با اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی مربوط برگزار کردند که به نتایج مثبتی رسید، اما برخی اهداف کامیون‌دارن هنوز محقق نشده است.

در این راستا می‌توان به سامان‌دهی بیشتر مراکز بار، افزایش نرخ کرایه به طور متوسط 20 درصد و ارائه لاستیک با نرخ‌های مصوب اشاره کرد.

در این راستا به تازگی کانون انجمن صنفی رانندگان ناوگان حمل کالای سراسر کشور در این‌باره مواردی را اعلام‌ و به دستاورد جلسه با دولتاشاره کرده‌ است.

در این اطلاعیه که به هیأت مدیره‌ و دبیر انجمن‌های صنفی رانندگان شهرستان‌های سراسر کشور ارسال شده، آمده است: با توجه به اعتراضات اول خردادماه 1397 رانندگان بخش حمل‌ونقل کالای کشور و مطالبات به حق صنفی این عزیزان که منجر به برگزاری جلسات متعدد با حضور وزیران‌ راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ایجاد کار گروه‌های ویژه در کمیسیون‌های عمران، اجتماعی، امنیت ملی مجلس شورای و اسلامی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، سازمان تأمین اجتماعی و معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت شد، نتیجه اقدامات به عمل آمده اعلام می‌شود.

* دستاورد جلسات دولت و اتحادیه و اصناف کامیوندارن

د‌ر این اطلاعیه به 11 دستاورد اشاره شده است:

1- افزایش 20 درصد نرخ کرایه حمل

2- اجرای فاز اول رصد نرخ و هزینه‌های حمل براساس تن‌کیلومتر تا تاریخ پنجم مرداد 1397

3- نصب دستگاه پوز در محل شرکت‌های حمل و نقل جهت پرداخت کمیسیون، راه‌اندازی سامانه پیامکی 3000141 جهت دریافت شکایات رانندگان و رسیدگی فوری توسط سازمان و تشکیل کارگروه ویژه کمیسیون ماده 12 در محل تجمع مراکز بار

4- صدور بخش‌نامه‌های کنترل و نظارت دقیق بر عملکرد شرکت‌ها از قبیل ممنوعیت صدور بارنامه در دفاتر بازاریابی، عده قطع خدمات پوشش بیمه تأمین اجتماعی در صورت عدم توانایی دریافت (کارت سلامت)، شرایط و نحوه فعالیت ناوگان ملکی شرکت‌های حمل‌ونقل داخلی نظارت بر فعالیت‌ها شرکت‌های حمل و نقل داخلی به ویژه تأیید بر درج صحیح مبلغ واقعی ارزش بار و همچنین مبلغ حق بیمه، ایجاد سیستم یکپارچه بین بنادر، فقط ثبت یک نوبت برای یک بارگیر، ممنوعیت دریافت هرگونه وجهی تحت عناوین پشت بارنامه، بار چینی، انعام، گاراژداری، انبارداری و غیره از جانب مؤسسات و شرکت‌های حمل‌ونقل از رانندگان

5- ایجاد وحدت رویه در برخورد با تخلفات رانندگان در کمیسیون‌ ماده 11 بدین ترتیب که برای اولین‌بار به رانندگان تذکر کتبی داده شود

6- در خصوص مشکلات پایانه بندر عباس، موافقت اجرای لینک مستقیم اعلام بار با گمرک، برای صدور حواله بارگیری، و بارنامه شماره مجوز سالن اعلام بار الزامی است (نصب سیستم D.L.L) 

7-تعلیق نصب دستگاه سپهتن

8- لغو محدودیت منطقه‌بندی سوخت و لغو محدودیت سقف سهمیه سوخت براساس پیدایش

9-تداوم پرداخت 50 درصد حق بیمه تأمین اجتماعی توسط دولت طبق سنوات گذشته

10- انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی از تاریخ 97.5.1 برای شخص راننده و همسرش به صورت رایگان

11- عدم تمدید پروانه فعالیت شرکت خلیج فارس و شعب آن در سراسر کشور تا پرداخت کامل بدهی این شرکت به رانندگان

12- افزایش ضریب پرداخت حق بیمه رانندگان از 1.3 به 1.5 و افزایش حقوق بازنشستگی رانندگان.

در ادامه این اطلاعیه کانون انجمن صنفی رانندگان ناوگان حمل کالای سراسر کشور آمده است: همانطور که‌ راننده‌ها استحضار دارند این مشکلات به صورت آنی به وجود نیامده است که یک شبه قابل پیگیری و حصول نتیجه باشد؛ برخی از مطالبات نیاز به تصویب قانون در بازه زمانی چند ماهه دارد و نیاز به کار کارشناسی دقیق که در آینده دچار مشکل نشویم؛ در ضمن‌ راننده‌ها خوب به این امر واقف هستند که توقف یک هفته‌ای چه ضرر و زیانی به رانندگان وارد کرد، بنابراین ما رانندگان بخش حمل کالای کشور اعلام می‌‌کنیم که منافقین، معاندین نظام جمهوری اسلامی و استکبار جهانی و عوامل داخلی و خارجی آنها بدانند، ما رانندگان عاشق نظام مقدس اسلامی و مقام معظم رهبری و مردم کشورمان هستیم و این مهم را به کرات ثابت نموده‌‌ایم و مطالبات‌مان کاملاً صنفی بوده و خواستار حل مشکلات و پیگیری از مجاری قانونی هستیم، ما رانندگان بخش حمل و نقل کالای کشور در 97.5.1 هیچگونه اعتصابی نخواهیم داشت و همانند چهل سال گذشته دشمنان نظام جمهوری اسلامی را حسرت به دل گذاشته و پشتیبان و مطیع اوامر مقام ولایت همچون گذشته هستیم.

در پایان این اطلاعیه آمده است: خواهشمند است رؤسای‌ انجمن‌های صنفی رانندگان سراسر کشور به طور شایسته همه پیگیری‌های مستمر این کانون و اقدامات صورت گرفته توسط مسئولان کشور‌ را در چهل روز گذشته به همه رانندگان زحمتکش حوزه جغرافیایی فعالیت خود اطلاع‌رسانی کنند.

تا چند روز آینده؛

پرداخت کرایه کامیون ها بر اساس تُن بر کیلومتر

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای: تغییر نحوه محاسبه کرایه حمل بار در کشور بر اساس تُن بر کیلومتر که یکی از خواسته های مهم رانندگان بود تا چند روز آینده عملیاتی می شود.

داریوش امانی   افزود: برای تحقق این امر، کارگروه ویژه ای که به دستور وزیر راه و شهرسازی تشکیل شد با برگزاری جلسات متعدد، اطلاعات دو هزار نقطه بارگیری کشور را استخراج و با محسابه انواع مختلف بار، محاسبات را انجام داده و تا چند روز آینده مرحله اول آن و تا پایان سال در کل کشور بصورت سراسری اجرایی خواهد شد.
وی افزود: یکی دیگر از خواسته های به حق رانندگان، توزیع عادلانه بار بخصوص در استانهای بزرگ و بنادر جنوبی بود که نیازمند ساخت سالن اعلام بار بود و تلاش شد در نقاطی که سالن اعلام بار وجود ندارد، این سالن ها ساخته شود ضمن اینکه این امر مستلزم هماهنگی با دستگاههایی از جمله گمرک و سازمان بنادر و دریانوردی و ایجاد ارتباط بانک اطلاعاتی بود که این امر نیز در حال تحقق است.
وی اطلاع رسانی پیامکی از خدمات جدید سازمان راهداری به رانندگان را از دیگر اقدامات راهداری دانست و تصریح کرد: همچنین رانندگان می توانند هر نوع شکایت از سازمان ها و شرکتهای حمل بار و تخلفات دیگر را از طریق سامانه 3000141 و تلفن 141 به اطلاع سازمان راهداری برسانند .
امانی افزود: تاکنون 384 مورد تخلف به این شماره ها اطلاع رسانی شده که منجر به صدور احکام تعطیلی موقت یک تا سه ماهه 65 شرکت حمل بار و 220 مورد جریمه نقدی شده است و بقیه موارد نیز در حال پیگیری و بررسی بیشتر است.
معاون سازمان راهداری همچنین در خصوص بیمه تکمیلی رانندگان و همسرانشان گفت: تا پایان این هفته این کار بزرگ عملیاتی خواهد شد و در مجموع، نهصد هزار نفر شامل رانندگان و همسران آنها زیر پوشش بیمه تکمیلی خواهند رفت.
وی تصریح کرد: برخی خواسته های رانندگان مربوط به سایر دستگاهها از جمله تامین اجتماعی بود که موارد مربوط به آنها از جمله سخت و زیان آور شناخته شدن حرفه رانندگی نیازمند تصویب قانون خاص در مجلس شورای اسلامی است و در حال پیگیری در کممیسیون اجتماعی مجلس است و سایر موارد از جمله افزایش ضریب حقوق بازنشستگی و بیمه تکمیلی و بیمه سلامت آنها نیز با همکاری سازمان تامین اجتماعی در دست اقدام است و برخی از جمله افزایش ضریب بازنشستگی عملیاتی شده است.
امانی همدلی موجود بین دستگاههای مختلف اجرایی و بالادستی و مجلس و دولت را در تحقق خواسته های به حق قشر زحمتکش رانندگان کم نظیر دانست و افزود: در بحث لاستیک و قطعات یدکی نیز هماهنگی خوبی با وزارت صنعت ، معدن و تجارت بوجود آمد و در حال توزیع لاستیک بین رانندگان در پایانه های 18 استان کشور هستیم و امیدواریم مشکل توزیع قطعات پر مصرف و روغن موتور مورد نیاز رانندگان کامیون و حمل بار جاده ای نیز به زودی برطرف شود.

 

 

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top