حاشیه‌های مزدا۳ به توییتر هم رسید / فروش جنجالی مزدا۳ و ۴۲ میلیاردی که سه‌سوته پرداخت شد

روایتی از واکنش‌های کاربران به یک فروش جنجالی

حاشیه‌های مزدا۳ به توییتر هم رسید

فروش مزدا3 یکی از شرکت‌های خودرویی همچنان حاشیه‌ها و واکنش‌هایی را به همراه دارد. کاربران فضای مجازی اطلاعات قابل تاملی را در مورد این خرید نوشته‌اند.

فروش جنجالی مزدا۳ و ۴۲ میلیاردی که سه‌سوته پرداخت شد

آغاز ثبت نام و فروش اینترنتی سواری مزدا3 جدید یکی از شرکت‌های خودرویی حاشیه‌هایی را به همراه داشت. در کمتر از چند دقیقه بیش از 42 میلیارد تومان از سوی خریداران برای این خودرو پرداخت شد و تعدادی از متقاضیان از این خرید جا ماندند.

فروش اینترنتی سواری مزدا۳ درحالی روز چهارشنبه(سوم مرداد ماه) از سوی یک گروه خودروسازی انجام شد که برخی فعالان بخش‌خصوصی پیش از این نسبت به احتکار خودروهای وارداتی و نیمه وارداتی واکنش‌های مختلفی را نشان داده بودند.

به‌گفته برخی مدعیان و فعالان خودرو احتکاری از سوی نمایندگی‌های مجاز صورت نگرفته و با محدودیت کردن تجارت‌خارجی هیچ کدام از واردکنندگان خودرو نتوانسته‌اند کالایی را ثبت سفارش کنند.

حال این‌بار از سوی برخی گروه‌های خودروسازی برای اولین بار و بدون ارائه هیچ سهمیه‌ای فروش اینترنتی سواری مزدا ۳ انجام شد.

به نظر می‌رسد در این بازه زمانی مردم نسبت به گذشته مشتاق هستند تا با خرید خودروهای خارجی و نیمه خارجی سودهای هنگفتی را به جیب بزنند؛ چرا که در این شریط حاشیه سود خودروها افزایش چشم‌گیری دارد.

از سوی دیگر باید اشاره کرد که با محدود کردن واردات خودرو هنوز افرادی هستند که از آب گل آلود ماهی می‌گیرند و به جاماندگان ثبت نام خودروی مزدا ۳ واریز ۱۰ میلیون تومان وجه نقد به ازای هر ثبت نام را پیشنهاد می‌دهند؛ هرچند که یکی از مقام‌های مسئول در این گروه خودروسازی با رد این موضوع اعلام کرد که باوجود برنامه دولت در زمینه فسادزدایی چنین اقدام‌های دردسرسازی نمی‌تواند انجام گیرد.

به نظر می‌رسد در این بازه زمانی مردم نسبت به گذشته مشتاق هستند تا با خرید خودروهای خارجی و نیمه خارجی سودهای هنگفتی را به جیب بزنند؛ چرا که در این شریط حاشیه سود خودروها افزایش چشم‌گیری دارد.

در همین حال برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که در آگهی‌های اینترنتی فروش خودرو همین امروز خودروهای مزدا ۳ صفر با قیمت ۲۴۰ میلیون تومان دیده می‌شود که در توضیح آن نوشته شده تا یک ماه دیگر تحویل داده خواهد شد.

یک فعال خودرو درباره پیش فروش مزدا ۳ به تجارت‌نیوز می‌گوید: در ساعات اولیه پیش ثبت نام خودرو مزدا ۳ نفرات زیادی ثبت نام کردند که آمار ثبت نام شدگان هنوز مشخص نیست. برخی نسبت به زمان تحویل خودروهایشان دچار شک و تردید شده‌اند اما به نظر می‌رسد که این گروه خودروسازی چنین خودرویی را برای تحویل به موقع در انبارها دپو نگه داشته است.

او درباره جزئیات نحوه ثبت نام می‌افزاید: نمایندگی‌های گروه بهمن موتور از پیش ثبت نام شدگان وجه نقد به میزان ۱۴۲ میلیون تومان دریافت کرده‌اند که قرار شد به مدت ۳۰ روز خودروهای مورد نظر به خریداران تحویل داده شود.

باز هم پیشنهاد رشوه!

پیشنهاد رشوه در هر زمینه و ثبت سفارش هر کالایی تمامی ندارد. با آغاز ثبت نام فروش اینترنتی مزدا۳ جدید برخی سودجویان اعلام کرده‌اند که با ازای وجه نقد خودروهای مورد نظر را سفارش می‌دهند.

از آنسو یکی از جاماندگان پیش ثبت نام خودرو مزدا ۳ در گفتگو با 4چرخ می‌گوید: قصد داشتم برای خرید خودروی مزدا ۳ اقدام کنم که عده‌ای به ما پیشنهاد دادند به ازای هر ثبت نام حدود ۱۰ میلیون تومان اخذ می‌شود تا خرید این خودرو را برایمان عملیاتی کند. بنابراین با چنین پیشنهادهایی به نظر می‌رسد که فروش محدود خودرو مزدا ۳ نیز قرار است به دست عده‌ای خاص برسد.

او اظهارمی‌کند: این روزها ارزش پول ملی کاهش یافته و از این رو مردم در نظر دارند به جای انباشت پول در بانک‌ها منابعشان را به کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای تبدیل کنند تا به این شکل بتوانند سرمایه‌هایشان را به مرز سودهی برسانند. امروز نمایندگی‌های یک گروه خودروسازی خودرویها پیش ثبت نام شده را به میزان ۱۴۲ میلیون تومان به فروش می‌رسانند و این درحالی است که در بازار آزاد این خودرو حدود ۲۴۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

چگونه خودرو خارجی پیش‌فروش می‌شود؟

در عین حال یکی از مقام‌های مسئول در این شرکت خودروسازی درباره جزئیات پیش ثبت نام خودرو مزدا۳ به تجارت‌نیوز می‌گوید: این گروه خودروسازی حدود شش ماه گذشته CKD های مورد نظر را وارد کشور کرده است.به‌واقع ثبت سفارش قطعات خودروی مزدا۳ در دوران قبل از تحریم‌ها رخ داده است.

او در پاسخ به این پرسش که چه ضمانت اجرایی برای تحویل به موقع خودروها وجود دارد، اظهار می‌کند: این شائبه ایجاد شده که برخی نمایندگی‌ها خودروی مورد اشاره را در انبارها دپو دارند در حالی که چنین موضوعاتی صحت ندارد. ما براساس برنامه تولید میزان فروش خودروی مزدا۳ را اعلام کرده‌ایم. بنابراین بحث سیستم فروش را محدود کردیم. خوشبختانه در این ۶۶ سال فعالیت همیشه سعی داشتیم تا خودروهای مورد نظر را به موقع به دست متقاضیان برسانیم.

او در ادامه درباره میزان ثبت نام شدگان می‌افزاید: شرکت نمی‌تواند درباره میزان ثبت نام شدگان آماری را اعلام کند اما باید اشاره کرد که در دقایق ابتدایی حدود ۵۴ هزار نفر وارد سایت شدند.از سوی دیگر این گروه خودرویی این بار شرایط یکسانی را برای تمام اقشار جامعه ایجاد کرد تا تمام مردم بتوانند از خدمات این گروه برای خرید خودروی مورد نیاز خود بهره بگیرند. همچنین در گذشته این فضا مهیا بود که این گروه خودروسازی بتوانند سهمیه‌ای را برای نمایندگی‌های تحت پوشش خود قرار دهد اما امروز شرایط تغییر یافت و نمایندگی‌ها نیز بدون هیچ سهمیه‌ای و در شرایط یکسان خودروهای خود را ثبت سفارش کرده‌اند. متاسفانه از زمان آغاز ثبت نام خودرو از سرعت ما برای دستیابی به سفارش‌ها کاسته شد. به واقع افراد دسترسی ما را نیز برای رصد کردن متقاضیان محدود کردند.

پیش فروش ۳۰۰ مزدا۳

در عین حال دبیر انجمن واردکنندگان خودرو هم معتقد است که این گروه خودروسازی جمعا بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ خودرو را پیش فروش کرده و از این رو به‌نظر می‌رسد که این آخرین قطعات ژاپنی باشد که این گروه خودروسازی از آن در بخش تولید بهره می‌گیرد.

وی می‌گوید: به واقع این اقدام باهدف تامین و افزایش سرمایه در گردش انجام شده است.

او در پاسخ به این پرسش که آیا در این شرایط محدود برای واردکنندگان این گروه خودروسازی می‌تواند ظرف ۳۰ روز خودروها را به متقاضیان تحویل دهد یا خیر، می‌گوید: به هرحال به نظر می‌رسد این گروه خودروسازی برای تحویل به موقع یا کالای مورد نظر را در انبار داشته یا درحال تولید است تا به موقع بتواند کالاهای مورد نظر را به دست مشتریان برساند.

تعدادی از کاربران فضای مجازی نیز مدعی شده‌اند که در همان دقایق اولیه فروش، ثبت‌نام‌ها تمام شد و با پیام تکمیل ظرفیت مواجه شدند. فروش ۳۰۰ خودرو مزدا ۳ در کمتر از چند دقیقه با قیمت ۱۴۲ میلیون تومان و حاشیه سود آن با بازاری که امروز ۲۴۰ میلیون تومان آگهی فروش این خودرو وجود دارد گلایه‌های قابل توجهی را در شبکه مجازی به همراه داشته است. آیا باز هم شاهد اتفاقات عجیب خودرویی در اقتصاد ایران خواهیم بود.

آغاز ثبت نام و فروش اینترنتی سواری مزدا۳ جدید یکی از شرکت‌های خودرویی حاشیه‌هایی را به همراه داشت. در کمتر از چند دقیقه بیش از ۴۲ میلیارد تومان از سوی خریداران برای این خودرو پرداخت شد و تعدادی از متقاضیان از این خرید جا ماندند. اما پس از فروش این خودروها، حاشیه‌های آن در فضای مجازی شروع شد. کاربران واکنش‌های جالبی نسبت به این موضوع نشان دادند و بعضا اطلاعات قابل تاملی را در این مورد منتشر کردند.

از جمله اینکه یکی از خبرنگاران توییت کرده است: «یکی از افرادی که امروز قصد داشته این خودرو را ثبت نام کند به خبرنگار روزنامه … گفته است که کل تعداد خودروهای مزدا در زمانی کمتر از سه دقیقه خریداری شده‌اند. این سرعت عمل و آمادگی برای خرید اینترنتی نشان می‌دهد مافیای خودرو همچنان فعال است؛ این بار در خریدهای اینترنتی.»

در زیر همین توییت یکی از کاربران نظر داده است: «بهتر بگید در ثانیه‌هاى اول، چون به دقیقه نرسید.» فرد دیگری نوشته است: «پیش‌فروش مرحله سوم حتی کمتر از یک دقیقه به اتمام رسید!»

کامنت قابل تامل دیگری این است که یکی از کاربران نوشته: «الان یکی می‌گفت به یک مسئول ثبت نام ده میلیون داده دو تا ثبت نام کرده!!!!»

از دیگر کامنت‌ها این بود که کاربری نوشته است: «ما که هرکاری کردیم باز نشد».

«امروز سعی داشتم برای یکی از دوستان از همین سایت خرید کنم؛ در حالی که پروسه ثبت نامی با ورود اطلاعات و پرداخت اینترنتی در حالت خوش‌بینانه هفت الی هشت دقیقه طول می‌کشد، از شروع آزاد شدن ثبت نام و پایان اون در هر مرحله زیر یک دقیقه سهمیه‌ها پر میشد!! معتقدم هیچ فروشی انجام نشده؛» این هم کامنت دیگری است که یکی از کاربران نوشته است.

واکنش‌های دیگر را در ادامه این گزارش مشاهده کنید:

«البته خیلی هم به تحویلش امیدوار نباشند .»

«کسى از مردم عادى نتونست ثبت نام کنه. همش سیاه بازى بود برادر»

«طرف همین امروز ثبت نام کرده ۱۴۲ میلیون،بلافاصله تو دیوار گذاشته برای فروش ۲۴۰ میلیون»

«کاش شماره ملی هاشون رو اعلام کنن کیا خریدن در عرض ۱ دقیقه پر شد»

«بعد از کلی تلاش و سر جمع کردن پول تو یه حساب از ساعت ۹ تا ۱۰:۴۵ دقیقه تو همه ی مراحلش بودم و نشد که نشد. معلومه که میخوان بگن سایت واسه همه بازه اما آیکون خرید خودرو واسه یه عده ی خاص کلیک می خوره و میره واسه مرحله ی مشخصات فردی و حساب.»

 

 

دیدگاه ها


  1. همش سیاه بازی بود.من از ساعت ۹که شروع شد تا وارد خواستم بشم گفت سهمیه تمام و ۹.۱۵دقیقه شروع بعدی فروش میباشد.تا ساعت ۱۰.۱۵همین منوال یک ربع یک ربع بود.خدا خودش بهتر میدونه.جای حق نشسته.انشالله جواب همشون رو میده. یه مشت دلال دارن پولشونو دوب و سوبل میکنن و من که برا مصرف میخواستم باید برم ۲۴۰ از دیوار بخرم

  1. به نظر من اگر اين خودرو ١٨٠ ميليون هم پيش فروش ميشد همين قدر متقاضي داشت واقعاً اين قيمت جاي تامل داره.به هر حال مردم نسبت به دولت بي اعتماد شدن و فقط ميخوان پولشون بي ارزش نشه

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top