مصرف بنزین در تیرماه به مرز سه میلیارد لیتر رسید/پرونده افزایش قیمت یا سهمیه‌بندی بنزین بسته شد

مصرف بنزین در تیرماه به مرز سه میلیارد لیتر رسید

پالایشگاه ستاره خلیج که تا کنون دو فاز آن به مدار آمده است، بارقه‌های امید را برای خودکفایی بنزین در کشور روشن کرد؛ به طوریکه نه تنها پرونده واردات بنزین به کشور بسته شد، بلکه پرونده صادرات بنزین به کشورهای دیگر گشوده شد و آمارها از تولید بیش از ۹۵ میلیون لیتر بنزین در روز خبر می‌دهند.

ترازوی تولید و مصرف بنزین در ایران در دو سال اخیر تقریبا برابر بوده است؛ هرچند گاهی کفه مصرف سنگین‌تر شده و با اینکه پالایشگاه‌ها در حد توان خود تولید کرده اند و دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز به مدار آمده است ولی باز هم فاصله‌ای بین مصرف و تولید بنزین وجود دارد که باید از طریق واردات پر شود.

بازخوانی پرونده‌ تولید بنزین در ایران

در سال 1392 تولید بنزین در پالایشگاه های کشور حدود ٦۰ میلیون لیتر در روز بود  که سهم بنزین یورو ٤ از این میزان ٣.٤ میلیون لیتر در روز بود. این مقدار تا سال 1395 تقریبا ثابت ماند. در سال 1396 فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه‌اندازی شد و تولید بنزین در سه ماهه آخر سال 1396 با تثبیت تولید در فاز اول ستاره خلیج فارس به ٧٥ میلیون لیتر در روز رسید که ٢٨ میلیون لیتر آن طبق استاندارد یورو ٤ بود. با افتتاح فاز دوم ستاره خلیج فارس تولید بنزین در ایران توسط ١۰ پالایشگاه به ٨٨ میلیون لیتر در روز رسید.

با راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس 12 تا 13 میلیون لیتر بنزین به تولید داخل اضافه می‌شود و ظرفیت تولید بنزین تا آذرماه به 100 میلیون لیتر می‌رسد که 80 میلیون لیتر از 100 میلیون لیتر مذکور طبق استاندارد یورو 4 و یورو 5 خواهد بود.

طبق آخرین آمار، میانگین تولید بنزین در تیرماه امسال برابر با 87 میلیون و 300 هزار لیتر در روز بود که نسبت به تولید 67 میلیون و 600 هزار لیتری پارسال، بیانگر رشد 29.1 درصدی تولید بنزین در ایران است.

افزایش بی رویه مصرف بنزین ایرانی‌ها

از سوی دیگر آخرین گزارش‌ها از مصرف بنزین در ایران حاکی از آن است که مصرف بنزین در تیرماه به مرز سه میلیارد لیتر رسیده است. بر این اساس ایرانی‌ها در تیرماه دو میلیارد و 840 میلیون لیتر بنزین سوزاندند. مصرف بنزین از ابتدا تا انتهای تیرماه در سال جاری 91 میلیون و 700 هزار لیتر بوده که  نسبت به مدت مشابه سال گذشته (84 میلیون و 500 هزار لیتر) 8.5 درصد رشد داشته است.

میانگین مصرف بنزین از ابتدای سال تا آخر تیرماه امسال 86 میلیون و 800 هزار لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (79 میلیون و 200 هزار لیتر) 9.6 درصد رشد داشته است.

تولید به بیش از 95 میلیون لیتر رسید

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درمورد آخرین میزان تولید بنزین در ایران از افزایش تولید روزانه  95 میلیون و 500 هزار لیتر بنزین در روزهای آینده خبر داده و اعلام کرده است که جای هیچ گونه نگرانی در تامین بنزین مورد نیاز کشور وجود ندارد.

علیرضا آرمان‌مقدم - مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی - در این باره گفت: به دلیل همزمانی افزایش مصرف بنزین با تعمیرات اساسی برخی مجتمع‌های پتروشیمی تولیدکننده ماده افزودنی (MTBE)، بخشی از ظرفیت تولید بنزین در ایران به کارگرفته نشده است که به‌زودی و با تامین(MTBE) موردنیاز، تولید بنزین به روزانه 95.5 میلیون لیتر می‌رسد. این در حالی است که میانگین تولید روزانه بنزین از ابتدای مردادماه به 93 میلیون و 80 هزار لیتر رسیده که در مقایسه با تولید ماه گذشته (87 میلیون و 260 هزار لیتر) رشد 6.7 درصدی داشته است

پرونده افزایش قیمت یا سهمیه‌بندی بنزین بسته شد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: تاکنون هیچ تصمیمی درباره تغییر قیمت بنزین از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی گرفته نشده است.

علیرضا صادق آبادی عصر دیروز در حاشیه بازدید از یک جایگاه عرضه بنزین در جاده آمل به محموآباد اظهار کرد: هیچ گونه مشکلی در تولید و توزیع بنزین مورد نیاز در جایگاه‎های عرضه سوخت وجود ندارد.

وی تولید کنونی روزانه بنزین در 10 پالایشگاه کشور را بیش از 90 میلیون لیتر اعلام کرد و ادامه داد: این میزان تولید در نیمه نخست پارسال، 63 میلیون لیتر و سه ماه پایانی 96 حدود 78 میلیون لیتر بود و هم‌اکنون به حدود 90 میلیون لیتر رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی گفت: هم اکنون تامین بنزین مورد نیاز استان‎های شمالی با خطوط لوله سراسری از پالایشگاه‎های تولیدی کشور به ساری و رشت منتقل می‌شود و با نفتکش‌های جاده‌پیما به انبار نفت چالوس در غرب مازندران حمل می‌شود.

* جایگاه‌های بنزین غرب مازندران تعطیل نیست

صادق آبادی، خبر تعطیلی جایگاه‎های عرضه بنزین در غرب مازندران را رد کرد و افزود: هیچ یک ازجایگاه‎های عرضه سوخت در غرب مازندران و گیلان تعطیل نیست وحتی 40 میلیون لیتر بنزین مازاد نیز از طریق خطوط لوله سراسری به انبارهای ساری ورشت تزریق شده است.

وی تاکید کرد: به هیچ وجه کمبود بنزین در شمال و در کل کشور وجود ندارد ومردم نیز هیچ نگرانی و دغدغه‌ای بابت تامین بنزین مصرفی نداشته باشند.

قیمت بنزین تغییر نمی‌کند

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی همچنین در پاسخ به برخی نگرانی‎ها درباره قیمت بنزین نیز گفت: تاکنون هیچ تصمیمی درباره تغییر قیمت بنزین از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی گرفته نشده است.

افزایش تولید بنزین تا 107 میلیون لیتر در سال جاری

وی همچنین به برنامه‌های حمایتی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی برای افزایش ظرفیت کنونی تولید بنزین در کشور خبر داد و گفت: با فعال شدن فاز سوم خط تولید ستاره پالایشگاه میعانات گازی خلیج فارس ظرفیت نهایی تولید بنزین کشور به حدود 107 میلیون لیتر در روز می‌رسد.

معاون وزیر نفت گفت: در تولید، انتقال و توزیع بنزین و دیگرفرآورده‎های نفتی، مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی شبانه‌روز در حال فعالیت هستند تا مشکلی در تامین سوخت شهروندان به وجود نیاید.

 

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top