چرا خودروهای ملی آپشن‌های ضروری ندارند؟

چرا خودروهای ملی آپشن‌های ضروری ندارند؟

امروزه صنعت خودروسازی با سرعت در حال پیشرفت است و آپشن های خودرو چه در زمینه ایمنی و چه در زمینه رفاه سرنشینان هر روز تکمیل تر می شود. آپشن های مهمی در این میان وجود دارد که در صنعت خودروسازی ایران نادیده گرفته می شود و در این مطلب قصد داریم به آن ها اشاره ای داشته باشیم.

اختراعاتی در طول تاریخ خودروسازی در دنیا صورت گرفته است که توانسته این صنعت را به کلی دگرگون کند. بسیاری از این اختراعات در زمینه حفظ ایمنی سرنشینان و حتی عابران پیاده است که از جمله آن ها می توان به کمربند ایمنی، کیسه هوا و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد. در کنار این اختراعات که در زمینه ایمنی صورت گرفت، اختراعاتی نیز باعث آسایش بیشتر سرنشینان خودرو مانند سیستم تهویه مطبوع شد. این اختراعات روز به روز تکمیل‌تر شد و امروزه از آن ها به عنوان آپشن های مختلف در خودرو یاد می‌شود هر چند که برخی از این اختراعات، در حال حاضر به عنوان یک جزء اصلی از خودرو محسوب می شود مانند کمربند ایمنی که  نمی توان آن را آپشن نامید.

آپشن های ضروری در دنیا
در حال حاضر خودروهایی که توسط برندهای مشهور خودروسازی در سراسر جهان تولید می شود دارای یک سری آپشن های پایه است که ایمنی و راحتی سرنشینان را تامین می کند. خریداران در انتخاب خودرو به آپشن ها اهمیت زیادی می دهند و در صورت کمبود آن ها و یا نداشتن ایمنی لازم،‌ از خریداری آن خودرو انصراف خواهند داد. با توجه به رقابت گسترده ای که میان خودروسازان در جهان وجود دارد، کمپانی ها سعی می کنند امکانات لازم را حتی در اقتصادی ترین خودروهایشان جای دهند. از جمله امکانات پایه ای که می توان امروزه به آن ها اشاره کرد مواردی مانند دوربین دید عقب، سیستم صوتی سازگار با سیستم عامل های آندروید و IOS، کیسه هوا برای سرنشینان،‌ سیستم ترمز خودکار، کروزکنترل، سیستم کنترل پایداری و سیستم تهویه مطبوع است. خودرویی که از این آپشن ها بهره مند باشد می تواند نیاز خریدار را تا حد زیادی برطرف کند هر چند که آپشن های بیشتر می تواند برای خریدران جذاب باشد اما موارد ذکر شده از جمله آپشن ها اساسی است.

کمبود آپشن در ایران
اگر خودروهای وارداتی را در نظر نگیریم، خودروهایی که در داخل تولید می شود در زمینه آپشن و امکانات رفاهی در سطح پایینی قرار دارد چرا که بسیاری از این محصولات فاقد پیش پا افتاده ترین امکانات هستند. ایمنی یکی از مهم ترین نکاتی است که در صنعت خودروسازی باید به آن توجه ویژه ای شود و با توجه به این که بسیاری از جاده های کشور استانداردهای لازم را ندارد، می توان با افزایش ایمنی خودروها از مرگ و میرها در این زمینه جلوگیری کرد. اخیرا شرکت های خودروسازی داخلی محصولات مختلفی را با آپشن های مختلف رفاهی عرضه کرده اند و یا در آینده عرضه خواهند کرد اما در این خودروها نیز به امکانات رفاهی اهمیت بیشتری داده شده است چرا که باعث ترغیب خریداران می شود. به طور کلی همانند آنچه که در بالا ذکر شد جای خالی آپشن های ایمنی و رفاهی که امروزه در اکثر خودروهای اقتصادی خارجی وجود دارد در محصولات تولید داخل حس می شود اما موارد مختلفی باعث شده این آپشن ها به خودروهای تولید داخل راه نیابد.

موانع پیش پای تولید کنندگان داخلی
امیرحسن کاکایی- کارشناس صنعت خودرو- در رابطه با کمبود آپشن های خودروهای تولید داخل اظهار کرد: «یکی از مشکلات بزرگ کشور ایران سرمایه گذاری محدود در بخش برق و الکترونیک است که بسیاری از آپشن های خودرو به همین زمینه مربوط می شود. اگر بخواهیم از دیدگاه اقتصادی به کمبود آپشن در خودروهای تولید داخل نگاه کنیم، مواردی از جمله تغییرات نرخ ارز باعث شده است قیمت خودروهای تولید داخل افزایش یابد در نتیجه امکان اضافه کردن آپشن های بیشتر وجود ندارد».

کاکایی همچنین در مورد نحوه سرمایه گذاری ها در صنعت خودرو و اضافه کردن آپشن های جدید به خودروهای تولید داخل افزود: «از سال 82 به بعد شرایط به گونه ای پیش رفت که سرمایه گذاری گسترده ای در صنعت خودروسازی ایران صورت نگرفت همچنین اضافه کردن آپشن ها به خودروهای تولید داخل باید صرفه اقتصادی داشته باشد. در حال حاضر تعداد محصولات تولید داخل به گونه ای است که نمی توان آن ها را تولید انبوه محسوب کرد. با توجه به این که برای صادرات خودرو نیز از پتانسیل بالایی برخوردار نیستیم امکان اضافه کردن آپشن های جدید به خودروهای تولید داخل سخت است. علاوه بر این آپشن هایی که امروزه در بسیاری از خودروهای به روز مشاهده می شود حاصل بررسی های چندین ساله توسط خودروسازان مطرح جهان است و خودروسازان ضعیف تر نیز با جوینت ونچر شدن با یکدیگر به تولید این نوع آپشن ها می پردازند، موردی که در شرایط حال حاضر برای ایران امکان پذیر نیست».

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

دیدگاه ها


  1. سلام،خسته نباشید. من یک مخترع فعال در زمینه همین آپشن های خودرویی هستم.لوازمی تولید کردم که سرنشینان یک پراید به اندازه سرنشینان لکسوسNX رفاه و ایمنی و سرگرمی داشته باشند،با قیمتی خیلی خیلی خیلی ناچیز زیر پانصد‌هزارتومان(مجموع ایربگ ها،پنل هوشند،پنل پشت سری،تعلیق هوشمند،پاور ویندوز،کروز،کنترلر ها و سنسورهای مختلف و...) ولی دریغ از یک ریال سرمایه گزاری. هیچ کدام از خودروسازها و شرکت های زیرمجموعه حاضر نیستند واسطه ها و رانت ها رو حذف کنند.چون مثلا پنل خودرویی که توی بازار هست ۲/۵ میلیونه،وارد کننده محترمش ضرر میکنه!! اگر کسی مایل به تولید این لوازم یا خرید اختراعات بنده هست،ایمیل من توی سایت ثبت شده.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top