رکود وارداتی‌ها، تداوم نوسان داخلی‌ها

رکود وارداتی‌ها، تداوم نوسان داخلی‌ها

روند افزایشی قیمت‌ها در بازار داخلی در حالی ادامه‌دار است که بازار خودروهای وارداتی در رکودی سنگین به سر می‌برد.بعد از اعلام بسته جدید ارزی در نیمه مرداد ماه جاری، دست‌اندرکاران صنعت خودرو تلاش‌هایی را برای آزادسازی قیمت خودرو در دستور کار قرار داده‌اند. با این حال تابلوی اعلام قیمت خودروسازان، قیمت‌هایی را نشان می‌دهد که در خرداد ماه گذشته ازسوی شورای رقابت تعیین شده است.

البته فعالان بازار نسبت به بحث آزادسازی قیمت‌ها چندان روی خوش نشان نمی‌دهند و تحقق این مساله را سبب افزایش قیمت خودرو در بازار می‌دانند. فعالان بازار، یکی از دلایلی را که برای بدبینی به آزادسازی قیمت‌ها عنوان می‌کنند، شرایط فعلی و نوسانات بازار است. آنها معتقدند آزادسازی قیمت‌ها در شرایط فعلی نه‌تنها کمکی به کنترل نوسانات بازار نمی‌کند، بلکه سبب دامن زدن به این نوسانات نیزمی‌شود. دست‌اندرکاران بازار در شرایط فعلی بر نقش نظارت تاکید می‌کنند و معتقد هستند که آزادسازی بدون نظارت کافی، بحران بیشتری ایجاد می‌کند و در این میان بیشترین ضرر متوجه مصرف‌کنندگان واقعی خواهد بود.
افزایش قیمت خودروهای ارزان

بعد از آغاز نوسانات قیمتی در بازار خودرو، به‌تدریج شاهد خروج تقاضای مصرفی از بازار بودیم. در شرایط فعلی می‌توان به جرات گفت که بخش عمده‌ای از تقاضای موجود در بازار را تقاضای سرمایه‌گذاری تشکیل می‌دهد. در واقع مشتریان امروز بازار خودرو به دنبال تبدیل ریال خود به خودرو هستند تا با این کار، ارزش دارایی خود را حفظ کنند. در واقع تقاضای مصرفی جای خود را به تقاضای سرمایه‌گذاری داده است.

از همین رو شاهد افزایش قیمت خودروهای ارزان قیمت بازار طی هفته جاری بوده‌ایم. عبور پراید 111 از رقم 30 میلیون تومان و عرضه آن از سوی فروشندگان تا قیمت 31 میلیون تومان را می‌توان در راستای تلاش سرمایه‌گذاران خرد برای تبدیل ریال خود به کالای با دوام از یک طرف و کاهش توان خرید اندک مصرف‌کنندگان واقعی تحلیل کرد. اقبال به خودروهای ارزان قیمت سبب افزایش قیمت آنها شده است. همچنین قیمت پراید 131 هم با رشد همراه بود و این خودرو در نزدیکی 30 میلیون تومان قیمت خورد. این خودرو با قیمت 29 میلیون و 500 هزار تومان نیز عرضه می‌شود.طی هفته جاری در خانواده پژو، قیمت 207 اتومات که در هفته گذشته تا 92 میلیون تومان بالا رفته بود این هفته در بازار 90 میلیون تومان معامله شد. پژو 206 تیپ5 هم افزایش قیمت را تجربه کرد و در بازار 60 میلیون تومان قیمت خورد.سمند EF7 هم در هفته جاری با قیمت 47 میلیون از سوی فروشندگان به بازار عرضه شد. همچنین دیگر محصول شرکت ایران خودرو یعنی دناپلاس که قیمتش روند صعودی را تجربه کرده بود، ظاهرا به ثبات رسیده و قیمتش از هفته گذشته تاکنون افزایشی را تجربه نکرده و با همان قیمت 85 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

دنا معمولی هم با فاصله قیمتی 10 میلیونی با دنا‌پلاس، در بازار 75 میلیون تومان قیمت خورد. رانا هم مانند دنا‌پلاس از یک ثبات نسبی قیمتی برخوردار شده است و طی این هفته بدون نوسان بوده و با همان قیمت 43 میلیون تومان به متقاضیان عرضه شده است.قیمت محصولات داخلی برند رنو در بازار همچنان بر مدار افزایشی قرار دارد. سر لیست قیمت در میان محصولات داخلی رنو به ساندرو استپ وی اتومات اختصاص دارد.این خودرو طی چند هفته اخیر تلاش کرده بود تا از بازه 90 میلیونی گذر کند و میان 99 میلیون تا 102 میلیون تومان نوسان داشت. با ثبت قیمت 105 میلیون تومان نشان داد که دیگر قصد بازگشت به زیر 100 میلیون تومان را در شرایط فعلی بازار ندارد.همین اتفاق برای ساندرو اتومات افتاد و این خودرو که بین 87 تا 91 میلیون تومان نوسان داشت، طی هفته جاری 93 میلیون تومان در بازار معامله شد.

در این مدت تندر پلاس اتومات 2 میلیون تومان بیشتر از ساندرو قیمت خورد و با قیمت 95 میلیون تومان به متقاضیان عرضه شد. تندر اتومات هم با افزایش یک میلیونی طی هفته جاری به قیمت 91 میلیون تومان در بازار رسید. تندر E2 و پارس تندر در بازار به ترتیب 72 و 75 میلیون تومان قیمت داشتند. تیبا2 و ساینا هم از نوسان قیمت بی‌نصیب نبودند. این هفته تیبا 2، از سوی فروشندگان با قیمت 36 میلیون تومان عرضه شد و ساینا هم 37 میلیون تومان قیمت خورد. سراتو آپشنال مونتاژ شده در خطوط تولید سایپا هم این هفته 173 میلیون تومان قیمت داشت.
بلاتکلیفی خودروهای ثبت سفارش شده

بازار خودروهای وارداتی برخلاف داخلی‌ها، در هفته جاری بدون نوسان بود. بازار خودروهای وارداتی در شرایط فعلی در رکود سنگین به سر می‌برد. در حال حاضر با توجه به تداوم ممنوعیت واردات، فروشندگان تمایلی به عرضه محصولات خود به بازار ندارند و برای آن دسته محصولاتی هم که به بازار عرضه می‌شود مشتری وجود ندارد. تنها مساله‌ای که این روزها در ارتباط با خودروهای وارداتی می‌توان به آن اشاره کرد، بحث تحویل خودروهای ثبت نام شده است. نمایندگی‌ها تحویل این خودروها را منوط به اجازه دولت مبنی بر ورود خودروهای ثبت سفارش شده به کشور می‌دانند.

در حال حاضر 20 هزار خودروی ثبت سفارش شده بلاتکلیف هستند. طی هفته جاری در این بازار شاهد ثابت ماندن قیمت برخی از خودروها به نسبت هفته گذشته بودیم و این در حالی است که برخی از خودروها هم افزایش در حدود 10 میلیون تومانی را تجربه کردند.

در این بازار طی هفته جاری خانواده هیوندایی به این ترتیب قیمت خورد. سوناتا هیبرید، 450، توسان 440، سانتافه 470 و النترا 330 میلیون تومان معامله شدند. سراتو در هفته جاری 305 ‌میلیون تومان به متقاضیان عرضه شد. سورنتو هم در این مدت 530 میلیون تومان از سوی فروشندگان به بازار عرضه شد.اسپورتیج هم 450 میلیون تومان قیمت داشت. دو محصول برند تویوتا یعنی تویوتا RAV4 و کمری هیبرید به ترتیب 650 و 470 میلیون تومان قیمت خوردند. نیسان جوک هم در هفته جاری با قیمت 280 میلیون تومان به مشتریان عرضه شد.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top