۵ دلیل کاهش تولید در صنعت قطعه

۵ دلیل کاهش تولید در صنعت قطعه

 یکی از مدیران صنعت قطعه گفت: در حال حاضر قطعه سازان به دلیل ۵ مانع قادر به تولید قطعه نیستند.

مهم ترین مشکل قطعه سازان را کمبود قطعه و نبود توان ترخیص قطعات مواد اولیه از گمرکات اعلام و تصریح کرد: بخشی از کالاهایی که توان ترخیص آن ها وجود دارد در فهرست کالاهای نیمه ساخته قرار دارد و در حال حاضر حدود سه هفته است که به دلیل تنوع آیین نامه ها، گمرک از ترخیص هرگونه کالای نیمه ساخته و ماده اولیه خودداری کرده و هیچ موادی ترخیص نشده است.
این فعال صنعت قطعه مشکل بعدی را کمبود مواد اولیه و چالش های تامین آن دانست و گفت: پیدا کردن و خرید مواد اولیه همچون آلومینیوم، مس و ... برای قطعه سازان کار بسیار دشواری بوده و این روند در کنار افزایش قیمت 200 تا 300 درصدی مواد اولیه از ازدیبهشت ماه مشکل بزرگی برای قطعه سازان به وجود آورده است. 
وی ادامه داد: این در حالیست که عدم اصلاح قیمت قراردادهای قطعه سازان از سوی خودروسازان با وجود شاخص هایی نظیر افزایش نرخ ارز و مواد اولیه نیز مزید بر علت بوده است.
او افزود: خودروساز به راحتی افزایش قیمت قطعه ساز را نمی پذیرد همچنین به دلیل صادرنشدن مجوز افزایش فیمت از سوی شورای رقابت، خودروساز نیز افزایش قیمت در قرارداد با قطعه ساز سرباز می زند در حالیکه این هزینه ها به قطعه ساز تحمیل شده است.
یکی از مدیران صنعت قطعه با بیان این که در حال حاضر پرداخت خودروساز به قطعه ساز طولانی مدت است، گفت: این شرایط در حالیست که خرید مواد اولیه و گمرک تقریبا به صورت نقدی انجام می شود و در این شرایط با وجود نقدینگی نامناسب قطعه سازان برای تولید و یا ترخیص کالا، شرایط برای ادامه فعالیت با مشکل جدی مواجه شده است.
وی ادامه داد: در کنار این موانع، تحریم ها و عدم همکاری شرکت ها با قطعه سازان و تحویل ندادن بسیاری از مواد نیمه ساخته و مواد اولیه از سوی برخی از شرکت ها به قطعه سازان و در نهایت همکاری نکردن آن ها با قطعه سازان ، تولید با چالش های جدی مواجه شده به طوری که بوش قطعات پیش از این قطعات خود را در اختیار همکار خود در ایران قرار می داد اما هم اکنون از این کار سرباز می زند.
این فعال صنعت قطعه با تاکید بر این که در حال حاضرهیچ موادی برای تولید وجود ندارد، اظهار کرد: این روند از میزان عرضه آلومینیوم، مس، سرب و سایر مواد در بورس کالا قابل لمس است چرا که میزان مواد اولیه مورد نیاز صنعت نسبت به دو ماه پیش تقریبا نصف شده است.
به گفته او، قطعه سازان توان تولید ندارند و بسیاری از شرکت های قطعه ساز تا پایان این ماه ونهایت تا مهرماه نسبت به تعطیلی خود اقدام خواهند کرد.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top