رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی: آمریکا مردم ایران را هدف قرار داده است/پیشنهادی برای قیمت شکنی نرخ ها در بازار خودرو

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی:

آمریکا مردم ایران را هدف قرار داده است/پیشنهادی برای قیمت شکنی نرخ ها در بازار خودرو

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: هدف آمریکا از تحریم‌ها تحت فشار قرار دادن مردم ایران است به همین دلیل شاهدیم که تمرکز تحریم‌ها بر آسیب زدن به صنایع استراتژیک و اشتغال‌زا همچون صنعت خودرو و قطعه است.همچنین وی پیشنهاد تعیین قیمت خودروها در حاشیه بازار را مطرح کرد و گفت: با این اقدام فضای کنونی حاکم بر بازار خودرو و افزایش قیمت های بی رویه شکسته می شود.

 محمدرضا نجفی‌منش اظهار کرد: اینکه آمریکا صنعت خودرو را جزو تحریم‌های اولیه و اصلی خود قرار داد نشان می‌دهد که این کشور از بین بردن اشتغال کارگران ایرانی را هدف قرار داده است.

وی با بیان اینکه شاهدیم که آمریکا ورود خودروی آماده به ایران را تحریم نمی‌کند اما همکاری با صنعت خودروی ایران و فروش مواد اولیه و قطعات به این صنعت را تحریم می‌کند، خاطرنشان کرد: بنابراین واضح و مبرهن است که هدف آمریکا از تحریم‌ها، تحت فشار قرار دادن مردم ایران برای ایجاد نارضایتی است.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی ادامه داد: در این شرایط مردم باید هوشیار بوده و همچون گذشته با حمایت از کالای ایرانی از برادران و خواهران خود که در سنگر تولید در خط مقدم مبارزه با تحریم‌های آمریکا هستند حمایت کنند.

وی افزود: مسوولان نیز باید هوشیار بوده و شرایط فعالیت صنایع به‌ویژه صنایع مورد تحریم همچون صنعت خودرو و قطعه را تسهیل بکنند نه آنکه با قوانین دست و پاگیر مشکلات این بخش را اضافه بکنند.

نجفی‌منش با بیان اینکه خوشبختانه در روزهای اخیر اتفاقات مثبتی افتاده و بخشنامه تسهیل ترخیص مواد اولیه مورد نیاز صنایع که در گمرک متوقف شده بود صادر شد، تصریح کرد: تا چند روز پیش حدود 130 هزار کانتینر که عمدتا مواد اولیه مورد نیاز صنایع است در گمرک متوقف شده بود که خوشبختانه در روزهای اخیر روند ترخیص این کانتینرها و ارسال مواد اولیه به واحدهای تولیدی شتاب گرفته است.

 «محمدرضا نجفی منش» امروز (یکشنبه)  به چنین اقدامی در سال 1376 اشاره کرد و افزود: در آن سال تعیین قیمت ها در حاشیه بازار، به ثبات قیمت خودرو برای حدود یک دهه منجر شد.
وی تاکید کرد که بیش از 90 درصد افرادی که در پیش فروش های اخیر خودرویی ثبت نام کردند مصرف کننده واقعی نبوده و به دنبال سرمایه گذاری و کسب سودند؛ بنابراین در صورت تعیین قیمت ها در حاشیه بازار ، فضای کنونی نیز شکسته خواهد شد.
  در سال 1376 شورای اقتصاد پس از سال ها سعی و خطا، فروش پنج درصد کمتر از قیمت حاشیه بازار را تصویب کرد. در این روش سازمان حمایت قیمت عادله (قیمت تمام شده به علاوه سود عادله) را به خودروساز پرداخت می کرد و ما به التفاوت آن با قیمت حاشیه بازار( منهای پنج درصد) را به خزانه دولت واریز می کرد.
با این روش برای دلال سودی باقی نمی ماند و به همین دلیل از صف تقاضای کاذب خارج می شد. کاهش صف خریداران دلال به کاهش قیمت بازار می انجامید و خود به خود در چند ماه قیمت ها به شدت کاهش می یافت. نتیجه کار پس از چند ماه، بازگشت آرامش به بازار، آن هم به مدت 10 سال بود.

** خروج قطعات خودرویی از گمرکات سرعت گرفت
نجفی منش در ادامه گفت: با تمهیدات اندیشیده شده و جلسه هایی که برگزار شد، گمرک با استفاده از اختیارات خود به روند ترخیص کالاها سرعت بخشیده است.
به گفته این مقام صنفی، در بحث پایین بودن سرعت ترخیص کالاها از گمرک، این نهاد مقصر نبود، بلکه برخی قواعد و مقررات دست و پاگیر، مانع تراشی می کند.
وی با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد و ارزش قطعات خودرویی مانده در گمرک ندارم، یادآور شد: در هفته های گذشته اعلام شد که حدود 70 هزار دستگاه خودرو به دلیل کمبود یا نبود قطعات در کف کارخانه های خودروساز مانده است که البته اکنون بخشی از آنها تکمیل شده اند.
وی افزود: مطابق برآوردها، با افزایش 2 تا سه برابری مواد شیمیایی در کنار رشد حدود چهار برابری قیمت آلومینیوم و سایر مواد داخلی و خارجی، قیمت قطعات خودرو باید به همین نسبت ها افزایش یابد.
 بیش از 84 درصد یک خودرو را قطعات آن تشکیل می دهد که شامل 25 تا 30 درصد قطعات پلاستیکی، 30 درصد قطعات لاستیکی و بقیه قطعات فولادی و آلومینیومی است.
آمارها نشان می دهد اکنون حدود یک هزار و 500 قطعه ساز در زنجیره تامین داخلی حضور دارند.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top