تب بازار خودرو پایین نیامد

تداوم نوسان قیمت

تب بازار خودرو پایین نیامد

بازار خودرو همچنان روی خط نوسان قرار دارد، نوسانی که سبب شده نه فعالان بازار تکلیف خود را بدانند نه مشتریان.

به گفته فعالان بازار، در حال حاضر نوسان بازار خودروهای داخلی بیش از خودروهای وارداتی است، آن هم در شرایطی که طی هفته گذشته شاهد افزایش نرخ ارز بوده ایم. با این حال قیمت خودروهای وارداتی چندان از این افزایش تبعیت نکرد و این موضوع به نوعی نشان‌دهنده رسیدن قیمت‌ها به سقف در این بازار است. در بازار خودروهای داخلی نیز کماکان شرایطی ملتهب و قیمت‌های بالا به چشم می‌آید، اما مسوولان همچنان با آزادسازی قیمت خودرو به‌عنوان راهکاری برای کاهش التهاب و از بین بردن فاصله قیمتی کارخانه و بازار خودروها موافقت نمی‌کنند. به نظر می‌رسد مجموعه دولت با توجه به انحصاری بودن بازار خودرو و همچنین نگرانی از افزایش بیش از پیش قیمت‌ها و دورماندن دست اقشار متوسط و ضعیف جامعه از خرید خودرو، زیر بار آزادسازی قیمت نمی‌رود. البته فعالان بازار هم تا حدودی با مسوولان هم رای بوده و نسبت به بحث آزادسازی قیمت‌ها، چندان روی خوش نشان نمی‌دهند و این موضوع را سبب افزایش قیمت می‌دانند.

از آن سو اما دولت تلاش می‌کند با فشار به خودروسازان، کفه عرضه را در مقابل تقاضا سنگین‌تر کند. پیش‌فروش 50 هزار خودرو ازسوی شرکت سایپا که حدود 15 روز پیش اتفاق افتاد و همچنین پیش‌فروش آتی 40 هزار خودرو ازسوی ایران خودرو را می‌توان در راستای تلاش برای سنگین کردن کفه عرضه در مقابل تقاضای موجود در بازار ارزیابی کرد. این در حالی است که به اعتقاد فعالان بازار، چون این خودروها به‌صورت پیش‌فروش عرضه شده‌اند، تاثیر چندانی روی قیمت بازار نمی‌گذارند. به گفته آنها، اثرگذاری طرح‌های فروش، منوط به دو فاکتور قیمت قطعی و همچنین تحویل کوتاه‌مدت است.

اما به بازار خودرو برویم و ببینیم قیمت‌ها چه تغییراتی داشته‌اند. بر این اساس، قیمت پراید 111 به 36 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131 هم 32 میلیون و 500 هزار تومان در بازار قیمت خورد. از بازار تیبای معمولی هم خبر می‌رسد این خودرو 40 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین ساینا هم در حال حاضر خودرویی 38 میلیون تومانی به شمار می‌رود. در خانواده پژو، مدل 207 اتومات، از مرز 100 میلیون تومان نیز عبور کرد و در حال حاضر با 105 میلیون تومان قابل خرید است. این در شرایطی است که همین خودرو با گیربکس معمولی، با قیمت 87 میلیون تومان ازسوی فروشندگان عرضه می‌شود. پژو 206 تیپ 2 نیز هم اکنون 60 میلیون تومان قیمت دارد و تیپ 5 این خودرو هم با قیمت 67 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در گروه رنو، ساندرو استپ وی اتومات با قیمت 129 میلیون گران ترین محصول این خانواده محسوب می‌شود. بعد از آن ساندرو اتومات با قیمت 114 میلیون و فاصله 15 میلیونی از استپ وی، در جایگاه دوم قرار دارد. تندر اتومات هم به تبع نوسانات بازار توانسته رشد قیمتی زیادی را تجربه و خود را وارد رده خودروهای بیش از 100 میلیون تومانی کند. این خودرو در حال حاضر در بازار با قیمت 105 میلیون تومان معامله می‌شود. تندر E2 پارس‌خودرو و پارس‌تندر نیز به ترتیب 85 و 88 میلیون تومان قیمت دارد. 

در بین دیگر خودروهای داخلی، دنا پلاس هم که توانسته بود برای چند روز قیمت بیش از 100 میلیون تومان را ثبت کند، در حال حاضر با قیمتی برابر با 97 میلیون تومان ازسوی فروشندگان عرضه می‌شود. دنای معمولی نیز در بازار با قیمت 76 میلیون و 500 هزار تومان موجود است. به گفته فعالان بازار، رانا نیز در حال حاضر 47 میلیون تومان قیمت دارد و سمند EF7 هم با قیمت 54 میلیون و 500 هزار، قابل خرید است. در بین محصولات مونتاژی دو خودروساز بزرگ کشور نیز کیا سراتو و پژو 2008 این روزها قیمتی بیش از 200 میلیون تومان را تجربه می‌کنند. بر این اساس، سراتو 201 میلیون تومان قیمت دارد و پژو 2008 نیز حول و حوش 228 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
قیمت وارداتی‌ها

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم که همچنان این روزها راکد است. با توجه به تداوم ممنوعیت واردات خودرو به کشور، فروشندگان رغبتی برای عرضه محصولات خود نداشته و از طرف دیگر، مشتریان هم حضور کمرنگی در این بازار دارند. در چنین شرایطی، بلاتکلیفی محصولات پیش‌فروشی که موعد تحویل آنها رسیده، سبب شده تا نمایندگی‌های رسمی بیش از پیش در بحران قرار بگیرند. با توجه به آمارهای منتشره ازسوی نمایندگی‌های رسمی، نزدیک به 20 هزار خودروی پیش‌فروش شده ازسوی آنها، به‌دلیل ممنوعیت واردات بلاتکلیف هستند.

هرچه هست، در حال حاضر سانتافه با قیمتی برابر با 520 میلیون تومان به فروش می‌رود و توسان هم 460 میلیون تومان قیمت دارد. سوناتای هیبرید و النترا هم به ترتیب 450 و 340 میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند. در خانواده کیا هم سورنتو 530 میلیون تومان قیمت دارد و برای خرید اسپورتیج نیز باید 480 میلیون تومان هزینه کرد. سراتو هم با قیمت 320 ‌میلیون تومان عرضه و اپتیما هم 470 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. دو محصول برند تویوتا یعنی تویوتا راو4 و کمری هیبرید نیز به ترتیب 650 و 480 میلیون تومان قیمت خورده‌اند.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top