مقایسه لیفان X60 با جکS3 / رقابت کرمان موتوری ها

مقایسه لیفان X60 با جکS3

رقابت کرمان موتوری ها

مقایسه لیفان X60 با جک S3 را باید یک جنگ تمام عیار درون سازمانی دانست که دو برند مختلف چینی مسبب آن هستند. لیفان X60 سالهاست که بروی خط تولید کرمان موتور حضور دارد و سال گذشته نسخه فیس لیفت شده آن با تغییرات اندکی عرضه گردید. اما جک S3 از جدیدترین محصولات کرمان موتور خواهد بود و آمده تا همانند بردار بزرگتر خود جک S5  خوش بدرخشد.از آنجایی که این دو خودرو از قیمتی نزدیک به هم برخوردار هستند تصمیم گرفتیم مقایسه ای شانه به شانه مابین جک S3 و لیفان X60  داشته باشیم تا دریابیم کدامیک از ارزش بیشتری برای خرید برخوردار هستند.

مقایسه ابعاد لیفان X60 و جک S3

ابعاد یک کراس اور می تواند برای مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار باشد چرا که مخاطبان این بخش از خودروها خانوادهایی هستند که بدنبال فضای بیشتر هستند.لیفان X60 و جک S3 هر دو از طول یکسانی سود می برند اما این لیفان است  که توانسته با فاصله دو محوری بیشتر ،فضای داخلی بزرگتری را ایجاد کرده است. همچنین لیفان X60 علاوه بر آن از ارتفاع بیشتری نیز بهره می برد که در ارائه تصویر از کراس اور واقعی بهتر عمل کرده است.اما ابعاد بزرگتر این خودرو باعث افزایش وزن بیشتر نسبت به رقیب هموطن خود شده که مطمئنا در بخش مقایسه فنی امتیاز منفی به همراه خواهد داشت.

 

نوع خودرو

طول
میلیمتر

عرض
میلیمتر

ارتفاع
میلیمتر

فاصله دو محور
میلیمتر

وزن

جک S3

4325

1765

1660

2560

1250

لیفان X60

4325

1790

1690

2600

1350

مقایسه طراحی ظاهری

هر دو گزینه ما محصولات برند های نسبتا معتبر چینی هستد که سعی کرده اند با داشتن زبان طراحی خاص خود محصولی ماندگار به جای بگذارند.چری که مدتها با استخدام طراحان بنام دنیا   به نوآوری در طراحی خودرو روی آورده است ،محصولات جدید خود را باظاهری جذاب و جوان پسند به بازار عرضه می کند. جک  که از گذشته تا کنون سعی کرده نمای ظاهری خود را به محصولات نسل قبل هیوندای نزدیک کند و درشکل دادن جک s3 همین رویه را پیش گرفته است. چراغهای اصلی جلو و جلو پنجره چند ضلعی این خودرو دقیقا به مانند هیوندای توسان نسل های گذشته طراحی شده از همین رو دارای جذابیت خاصی است. همچنین طراحان این خودرو سعی کرده اند با بکار بردن قطعات کرمی نمای جلو خودرو را پیش از پیش زیبا نمایند .در نمای جانبی هم سعی شده که در کمال سادگی حس یک کراس اور به بیننده القا شود از همین رو خطوط جانبی دور پنجره به همراه شیب سقف خودرو ،برای یک کراس اور ارزان قیمت کاملا مناسب ارزیابی می گردد.در نمای عقب خودرو هم شاهد چراغهای بزرگی هستیم که گرافیک داخلی آن کمی قدیمی و تاریخ گذشته به نظر می رسد و در طراحی مابقی المان های عقب خودرو روشی کاملا محطاطانه بکار گرفته شده است.

لیفان X60 در زمان عرضه به بازار ایران از ظاهری شبیه هیوندای سانتافه نسل قبل بهره می برد از همین رو توانست به فروش خوبی دست یابد اما تدام عرضه این خودرو با همان ظاهر اولیه باعث گردید که رقبای دیگر نظیر همین جک S3گوی رقابت را از این خودرو بربایند. این خودرو در نمای جلو خودرو از چراغهای بزرگ و کشیده در کنار جلو پنجره بزرگ شبیه به محصولات سابق  هیوندای سود می برد. در نمای جانبی هم بیش از هر چیز گلیگر ها ورم کرده جلب توجه می کند. در نمای عقب که در نسخه فیس لیفت شده تغییراتی را تجربه کرده است با چراغهای چند ظلعی روبرو هستیم که با دیگر اجزای خودرو هارمونی خاص خود را دارد.

در پایان این بخش باید تاکید کرد جک S3 بدلیل بروز بودن ظاهرش می تواند از جذابیت های بیشتری برخوردار باشد اما باز هم این مخطابان هستند که بنا به سلیقه خود باید تصمیم نهایی را بگیرند.

مقایسه طراحی داخلی

با ورود به کابین لیفان X60 با طراحی تاریخ گذشته روبرو هستیم که این روزها دیگر در محصولات چینی دیده نمی شود.در قسمت مرکزی داشبورد ،بخش برآمده ای وجود دارد که ورودی های هوا و سیستم صوتی در آن تعبیه شده است. در  زیر این قسمت سه ولوم دایره ای شکل جهت تنظیم دستی سیستم تهویه مطبوع حضور دارد .همچنین پنل پشت فرمان از یک دایره مرکزی استفاده شده که میزان سرعت را هم به صورت دیجیتالی وهم به صورت عقربه ای به نمایش می گذارد .

در مقابل جک S3 هم استفاده از طراحی کاملا قرینه را در دستور کار قرار داه است از همین رو شاهد هستیم تمامی المان های سمت چپ و راست از قبیل ورودی های هوا شبیه به یکدیگر طراحی شده اند. این خودرو از صفحه نمایش لمسی بزرگی در میانه داشبود استفاده کرده تا اثبات نماید این کراس اور ازران قیمت به مدرن بودن هم فکر می کند. اما جک اس 3 برخلاف لیفان X60 بوده ازپنل پشت فرمان کلاسیک عقربه ای استفاده کرده  که با برخورداری از قاب چند ظلعی از زیبایی خاصی بهره می برد.همچنین طرحان این خود قطعات نقره ای رنگ بسیاری در جلو داشبورد این خودرو بکار برده اند که امیدواریم ماندگاری زیادی داشته و بزودی پاک نشود اما در هر صورت به جذابیت های بصری کابین این خودرو افزوده است.

بطور کلی این جک S3 است که با طراحی بروز و مدرن داخلیش بدون شک بهتر عمل کرده است.

مقایسه مشخصات فنی لیفان X60 و جک S3

جک S3 به منظور تولید نیروی مولد به پیشرانه 1.6 لیتری 4 سلیندر تنفس طبیعی مجهز گردیده که قادر به تولید 118 اسب بخار قدرت و 155 نیوتن متر گشتاور است . این موتور به منظور انتقال قدرت به چرخها جلو با جعبه CVT جفت شده است. میزان مصرف سوخت این خودرو در منابع چینی 6 لیتر اعلام شده که انتظار می رود در داخل ایران این عدد به 7 لیتر برسد. قابل ذکر است این موتور کم حجم نیروی نسبتا مناسبی برای این کراس اور تامین خواهد کرد ولی به هیچ وجه انتظار یک رانندگی هیجان انگیز با این خودرو نداشته باشید. اما سیستم تعلیق نیمه مستقل عقب خودرو باعث گردیده که هندلینگ این خودرو مناسب گزارش شود و همچنین نسبت وزن به قدرت مناسب باعث فرمان پذیری خوب جک S3 شده است.

در مقابل لیفان X60 از پیشرانه 1.8 لیتری تنفس طبیعی با بیشنه قدرت 126 اسب بخار و حداکثر گشتاور 168 نیوتن متر بهره می برد . وظیفه انتقال نیرو این موتور بر عهده جعبه دنده CVT نهاده شده است. از میزان شتاب صفر تا صد این خودرو اطلاعاتی منتشر نشده است اما میزان مصرف لیفان X60 با جعبه دنده CVT برابر با 8.5 خواهد بود که تقریبا عدد نا امید کننده ای در این سگمنت محسوب می گردد.

با توجه به اعداد و ارقام خروجی این خودرو ها مشخص است که لیفان X60 از قدرت بیشتری در مقابل رقیب خود برخوردار است اما توجه داشته باشید که این کراس اور چینی بدلیل ابعاد بزرگتر از وزن بیشتری بهره می برد که این میزان قدرت بیشتر را باید صرف وزن بیشتر خود کند. همچنین این خودرو بدلیل وزن بالای ،موتور نه چندان قدرتمند و جعبه دنده قدیمی در سربلایی های تند دچار مشکل می گردد که رانندگان را مجبور به استفاده از حالت دستی می نماید. همچنین لیفان X60 به دلیل قدمت خود از داشتن آپشن کنترل ایستایی در سربالایی محروم است که چنین آپشنی می توانست کمک شایانی به این کراس اور چینی نماید.

جک S3 که از قدرت خروجی کمتری بهره می برد و از میزان وزن کمتری برخوردار است از همین رو میزان شتاب و سرعت اولیه ثانویه این خودرو بسیار به یکدیگر نزدیک است اما جک S3 بدلیل داشت آپشن ایستایی در سربالای در وضعیت بهتری قرار دارد و می تواند مالکش را بیشتر از لیفان X60 راضی نگه دارد.  

 

 خودرو

حجم موتور
سی سی

نوع موتور

قدرت خروجی
اسب بخار

گشتاور

نیوتن متر

شتاب 0 تا 100

ثانیه

مصرف سوخت

لتیر

نوع جعبه دنده

جک S3

1590

تنفس طبیعی

107

155

-

7

CVT

لیفان X60

1794

تنفس طبیعی

126

168

-

8.5

CVT

 

ایمنی

کمپانی جک در مشخصات این خودر عنوان داشته است که بدلیل برخوداری از ایمنی بهتر در ساخت پنل های بدنه از 46 درصد ورق های فولادی مستحکم و 33 درصد هم ورق گالوانیزه مورد استفاده قرار گرقته است.

این خودرو در نسخه پایه خود به دارای دو کیسه هوا و در مدل اسمارت دارای 6 کیسه هوای ایمنی خواهد بود. همچنین جک اس 3به فناوری جلوگیری از حرکت خودرو در شیب (HSA) ، ترمز ضد قفل (ABS)، نیروی کمکی ترمز (BA)، تقسیم الکترونیک ترمز (EBD)و کنترل کشش (TCS)مجهز گردیده است.طبق اطلاعات موجود این کراس اور مانند بسیاری از چینی های بازار موفق به کسب 5 ستاره ایمنی از موسسه تست تصادف C-NCAP گردیده است که نکته مهمی برای جک S3 برشمرده می شود.

لیفان X60 از موسسه C-NCAP تنها موفق به دریافت 4 ستاره شده است که کاملا گویایی وضعیت ناگوار ایمنی این خودرو می باشد. از امکانات ایمنی حاضر در این کراس اور باید به ترمز ضد قفل (ABS) و توزیع هوشمند نیروی ترمز (EBD)،دو کیسه هوا اشاره کرد.توجه نمایید که لیفان X60 حتی از داشتن سامانه کنترل پایداری ESP محروم است.

امکانات رفاهی

جک s3  به امکاناتی نظیر  آینه‌های برقی به همراه راهنمای LED بر روی آن – فرمان برقی – چراغ‌های جلو LED به همراه سیستم روشنایی در روز (DAYLIGHT) – کامپیوتر سفر – قابلیت مات شدن آینه عقب داخل خودرو به‌صورت دستی – یخ‌زدای شیشه عقب – رینگ‌های 15 اینچی – شیشه‌های برقی به همراه ریموت – سیستم صوتی + رادیو + پورت USB و AUX – 4 عدد بلندگو – دو عدد ایربگ – میله‌های درون درب‌ها – قفل ایمنی کودک – ستون فرمان جاذب انرژی – سامانه‌های ایمنی ABS و EBD و BOS – سیستم ضد سرقت الکتریکی و…مجهز شده است.

لیفان X60 در نسخه جدید خود از تجهیزاتی شامل نمایشگر ۸ اینچی لمسی،دوربین پارک، ناوبری ماهواره‌ای، رادیو پخش با ۶ بلندگو، قابلیت تماس تلفنی و ارتباط بلوتوث با گوشی هوشمند، DVD پلیر، درگاه USB و AUX، ریموت کنترل و کارت‌خوان SD نیز قابل استفاده هستند. پرده و گرم‌کن شیشه عقب، فرمان تلسکوپی قابل تنظیم، تهویه مطبوع تک حالته و شارژر ۱۲ ولت USB سود می برد.

 

مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش

هر دو خودرو با سه سال گارانتی از سوی مدیران خودرو  به مشتریان تحویل می گردنند در نتیجه شبکه گسترده این شرکت کرمانی مسئول خدمات دهی به  لیفان X60 و جک S3 می باشد.

 

کلام پایانی

مقایسه دو کراس اور چینی که توسط یک شرکت ایرانی عرضه می گردند کار چندان پیچیده ای نیست چرا که در ایران پیش از هر خرید باید به خدمات دهی عرضه کننده کالا دقت داشت. در بحث طراحی بطور قطع نمی توان گفت کدام یک از جذابیت بصری بیشتری بهره می برند اما مطمئنا طراحی جک S3 بروز تر است. در مقام مقایسه بخش فنی همانطور که اشاره شد جک S3 بدلیل بهره بردن از برخی امکانات در وضعیت بهتری قرار دارد اما در کل هر دو خودرو کراس اور های شهری هستند که خیلی در جاده سواری جذابی ندارد در نتیجه  نمی توان بین این خودرو تفاوتی قائل شد اما اگر بخواهیم نهایتا یک گزینه را انتخب کنیم قطعا جک S3 خواهد بود.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

دیدگاه ها


  1. سلام لیفان ایکس 60 از جک عالی بود

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top