برنامه های وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت

برنامه های وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت؛

از تحول در حوزه خودرو تا مقابله با فساد سازمان یافته

پیگیر حل مشکلات خودروسازان هستم

برنامه‌های تحول‌آمیز در حوزه صنعت خودرو در جهت تولید خودروی با کیفیت، مبارزه با فساد سازمان یافته و تامین کالاهای اساسی از طریق ذخیره‌سازی، از مهمترین وعده‌هایی بود که وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت پیش از کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی بر زبان آورد.وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که تصمیم جدیدی برای قیمت گذاری خودرو انجام نشده است، گفت:کارگروه‌های کارشناسی برای رفع دلایل افزایش قیمت خودرو تعیین کرده ام و به صورت جدی پیگیر آن هستم تا حقوق خودروسازان و مردم تامین شود.

رضا رحمانی در جلسه کسب رای اعتماد از مجلسشورای اسلامی به عنوان وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با مسائل مختلفی صحبت کرد، موضوعاتی که در سه سال باقی مانده تا پایان دولت دوازدهم به عنوان مطالبه جدی بخش صنعتی، معدنی و تجاری کشور مطرح خواهد بود و طی مدت پیش رو باید نسبت به روند تحقق آن پاسخگو بود.

نقد نمایندگان مخالف به برنامه پیشنهادی رحمانی

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس در مخالفت با رای اعتماد به رضا رحمانی اظهار کرد که در برنامه ارائه شده توسط وی، هیچ ارتباط معناداری بین بودجه‌های سالانه دولت و مقدار عملیاتی شدن برنامه ارائه شده با توجه به بودجه‌های سال‌های پیش رو دیده نمی‌شود و هدف‌گذاری بسیار فراتر از بودجه سنواتی است.

احمد بیگدلی، عضو فراکسیون امید هم به عنوان مخالفی دیگر در مورد رای اعتماد به رحمانی با بیان این‌که نظام قیمت‌گذاری فعلی مشکلاتی را برای کشور به وجود آورده و باعث گران‌فروشی شده است، اظهار کرد که رحمانی برای کنترل این وضعیت هیچ برنامه‌ای ندارد و از وی می‌خواهیم که اگر مجلس به او اعتماد کرد اصلاحات اساسی به نفع مردم و ایران اسلامی انجام دهد.

اما رحمانی با تشریح برنامه‌هایش در حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این‌که نقد، بخشی از سخنان نمایندگان مخالف در خصوص برنامه پیشنهادی ارائه شده بود و طبیعتا این برنامه ناقص است، بیان کرد که در برنامه‌هایش برای راهبری بخش صنعت 57 برنامه عملیاتی پیش‌بینی شده است؛ برای حوزه معدن 29، بازار و تجارت و بازرگانی نیز 40 برنامه راهبردی تعریف شده است و یکی از برنامه‌هایش ایجاد رابطه سازنده و نزدیک با مجلس شورای اسلامی است.

وعده برنامه‌های متناسب با شرایط دوره تحریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس خاطرنشان کرد که  در صورت کسب رای اعتماد برنامه‌های خوبی برای تعامل با صحن علنی و کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی دارد و روش‌ها و برنامه‌های مختلفی متناسب با شرایط جدید، دوره تحریم، اصول اقتصاد مقاومتی تعریف شده است.

تثبیت اشتغال است مهمترین برنامه تعریف شده برای رحمانی

رحمانی در تشریح برنامه‌های چهار بخش تولید و تثبیت اشتغال، صادرات، معدن و بازرگانی، اظهار کرد که مهمترین فعالیتی که برای خود واجب کرده است، تثبیت اشتغال است و به جای اتاق بحران، اتاق پیشگیری و درمان را با استفاده از توان مردم، بخش خصوصی، مجلس و بخش‌های مختلف دولت به وجود می‌آورد چرا که مردم از مسوولان توقع معجزه ندارند اما توقع پرهیز از تنش و اختلاف و تلاش برای بهبود شرایط به عنوان مسئله مورد نظر آن‌ها وجود است.

کیفی‌سازی و صادرات محور کردن تولید، از طریق نوسازی صنایع

وی در ادامه با اشاره به این‌که در حوزه تثبیت اشتغال، نوسازی و بازسازی صنایع و صنوف تولیدی با توان و برنامه مدون‌تر و محکم‌تری ادامه خواهد یافت، گفت که کیفی‌سازی و صادرات محور بودن تولیدات کارخانجات را از طریق نوسازی صنایع دنبال می‌کند.

تولید 40 هزار واگن و 202 هزار دستگاه کشنده، اتوبوس و مینی‌بوس

وزیر صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در پروژه‌های ویژه در سال جاری معادل 10 میلیارد دلار ساخت داخل آغاز شده است، یادآور شد، اقلامی که در سال‌های گذشته وارد می‌شد با برنامه‌های مدون داخلی‌سازی می‌شود و طی 10 سال آینده 40 هزار واگن را تولید خواهیم کرد و در سه سال آینده 202 هزار دستگاه کشنده، اتوبوس و مینی‌بوس تولید می‌شود.

وعده تامین مواد اولیه با قیمت مناسب‌تر

رحمانی همچنین وعده داد، مواد اولیه‌ کارخانه‌هایی که کالاهای تولیدی آن‌ها با زندگی و کار مردم سر و کار دارد با قیمت مناسب‌تری در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

پیگیری تامین مالی واحدهای اقتصادی

وی با بیان این‌که تامین مالی واحدهای اقتصادی توسط وی دنبال خواهد شد، تاکید کرد که تولید نیاز به نقدینگی دارد تا سطح تولید حفظ شود.

پتروشیمی، خودرو و لوازم خانگی

اما یکی از اصلی‌ترین و مهمترین وعده‌های رحمانی که بطور حتم برای مردم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است صحبت‌های او در خصوص واردات ماشین‌آلات و فناوری‌ها بود که رحمانی اعلام کرد در این بخش برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد که برای پتروشیمی، خودرو و لوازم خانگی برنامه دارد و به ویژه در حوزه خودرو برنامه‌های تحول‌آمیز خواهد داشت و تولید خودروی با کیفیت و با قیمت مناسب را دنبال می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه برنامه‌های اعلامی خود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد که مدیریت شرایط تحریم و رصد آثار تحریم را از طریق ستاد تحریم وزارتخانه دنبال می‌کند تا مقابله با آثار آن و استفاده از شرایط جدید را برنامه‌ریزی کند.

تامین کالاهای اساسی را از طریق ذخیره‌سازی

از دیگر برنامه‌های مهم اعلامی رحمانی، تامین کالاهای اساسی بود. وی بیان کرد که تامین کالاهای اساسی از طریق ذخیره‌سازی را دنبال می‌کند و قطعا با وزارت جهادکشاورزی هماهنگ خواهد بود و از شبکه اصناف و اتحادیه‌های صنفی نیز استفاده خواهد کرد و در نهایت نیز پروژه زنجیره تامین را برای سه سال آینده با 55 برنامه عملیاتی به سرانجام خواهد رساند.

برنامه جدی برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی

رحمانی با تاکید بر این‌که طراحی و استقرار بخش تولید و بازرگانی کشور را دنبال می‌کند، گفت که در حوزه توسعه تجارت الکترونیک و استفاده از توانایی‌های بخش خصوصی برنامه‌های جدی دارد و در شرایط تحریم حتما لازم است از توان مردم و بخش خصوصی استفاده کرد.

وی در ادامه یادآور شد که پیشران اقتصاد کشور حتما باید صادرات باشد و کشورهای همسایه بیش از 500 میلیارد دلار واردات دارند و سهم ما زیر 5 درصد است که برای رسیدن آن به یک درصد، 30 میلیارد دلار نیاز است که یک و نیم میلیون شغل ایجاد خواهد کرد و از ظرفیت کوله‌بران و ته‌لنجی‌ها نیز استفاده خواهد شد.

مبارزه با فساد؛ محور کاری وزیر صنعت، معدن و تجارت

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد که مبارزه با فساد، محور کاریه وی خواهد بود و فساد سازمان یافته در حوزه کاری‌اش جایگاهی نخواهد داشت.

قول مساعد درباره به‌کارگیری زنان

فریده اولادقباد - رییس فراکسیون زنان مجلس - در جریان بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی با ارسال نامه‌ای به آنها با اشاره به برنامه دولت تدبیر و امید برای استفاده از ظرفیت 30 درصدی برای زنان در پست‌های مدیریتی کلان، استفاده از توانمندی زنان در پست‌های مدیریتی در سطوح عالی و میانی را خواستار شد که هر چهار وزیر در پاسخ‌های کوتاهی نسبت به این موضوع قول مساعد دادند.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در پاسخ به نامه‌ رئیس فراکسیون زنان نوشت: مشی دولت و اینجانب قطعا شایسته‌سالاری است و در هر موقعیتی که بانوان محترم نیز وجود داشته باشند قاطعانه حمایت و حتما در انتصابات از وجودشان استفاده به عمل خواهد آمد.

رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت با بیان این که یکی از اولویت‌های ما تثبیت قیمت‌  خودرو و جلوگیری از نوسان آن است، اظهار کرد: یک کار گروه کارشناسی تعیین کرده‌ام تا کل فرایند تولید را بررسی کرده و عوامل افزایش قیمت‌ها رفع شود. خودروسازی یکی از صنایع عمده کشور ما است و به همین دلیل کار گروه تخصصی نیز تعیین کردم تا موانع و مشکلات خودروسازان در حوزه تولید و نوسانات قیمت‌ها و ثبت‌نام ها را بررسی کنند. خود من نیز به صورت جدی پیگیری می‌کنم تا حقوق مردم و خودروسازان تامین شود.

وزیر صنعت در پاسخ به این پرسش که آیا در زمینه قیمت گذاری خودرو تجدید نظر خواهد شد، گفت‌: تصمیم جدیدی در این زمینه  نگرفته نشده است.

وی در مورد افزایش قیمت کالاهای اساسی، خاطر نشان کرد: کالاهایی که دولت آنها را در گروه یک قرار داده است نوسانات کمی داشته‌اند. بخشی از کالاهای عمومی غیر اساسی نوساناتی داشتند که تاکید رییس جمهور این است که سعی کنیم این نوسانات را کم کنیم. من هم به همکارانم گفته‌ام که در حوزه این کالاها تمهیداتی داشته باشند تا از نوسان قیمت آنها جلوگیری کرده و مردم هم بتوانند به قیمت این کالاها دسترسی روزانه داشته باشند.

رحمانی در پایان، گفت‌: برای واردات کالاهای اساسی مشکلی نداریم. دولت ارز این کالاها را تامین کرده است و در حد کافی ذخیره سازی داریم.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

 

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top