فروش در حاشیه بازار با هدف ثبات در بازار خرید و فروش خودرو

فروش در حاشیه بازار با هدف ثبات در بازار خرید و فروش خودرو

اگر نگاهی به روند افزایش قیمت خودرو در سال اخیر داشته باشیم آنچه که بیش از همه باعث سفته بازی و افزایش قیمت خودروها بود، نقش واسطه ها در بازار است به نحوی که با کاهش عرضه خودرو ناشی از عوامل تحریم و با افزایش تورم، دلالان بازار با تشخیص شرایط اقتصادی و احتمال اینکه عرضه کالاها با قیمت های قبلی دشوار خواهد شد، نسبت به خرید کالاهای سرمایه ای مانند خودرو اقدام نموده و آنرا با قیمت بالاتری به مصرف کنندگان عرضه کردند.

با این روش هم خودروساز و هم مصرف کننده نهائی متضرر شده است. سوال اینجاست که چه عاملی کمک می کند تا واسطه ها از بازار حذف و از طرفی تولیدکننده امکان ادامه حیات داشته باشد؟

باید طرح ارائه شده توسط خودروسازان مبنی بر عرضه خودرو در حاشیه بازار را به عنوان راه حل منطقی برای کنترل قیمت و حذف واسطه ها و بازگشت ثبات به بازار خرید و فروش خودرو  پذیرفت. قطعا در صورت افزایش قیمت در حاشیه بازار، فضائی برای واسطه ها وجود نخواهد داشت تا در این بازار سرمایه گذاری کنند بنابراین تقاضاهای واقعی جایگزین تقاضای کاذب شده و عرضه و تقاضا به تعادل می رسد و قطعا در این شرایط ضمن ثبات در قیمت بازار، با کاهش قیمت نیز مواجه خواهیم شد همچنین سودهای بادآورده به جیب دلالان واریز نمی شود. قطعا با افزایش حداقل دو برابری نرخ رسمی ارز، قیمت نهاده های تولیدی افزایش داشته و آنچه که امروز به عنوان قیمت خودرو در بازار شکل گرفته، پیش بینی بازار از قیمت واقعی خودرو بر اساس افزایش هزینه تولید است هر چند که با افزایش قیمت خودرو در حاشیه بازار قطعا میزان زیادی از تقاضا کاهش خواهد یافت و قطعا هیچ تولیدکننده ای به دنبال کاهش تقاضا نیست لیکن شرایط اقتصادی موجود عرضه خودرو با قیمت های فعلی را غیر ممکن نموده است.
در صورت عرضه خودرو با قیمت حاشیه بازار(حدود 5 درصد کمتر از قیمت فعلی بازار) عملا دلالان بازار با فرآیندی جدید روبرو خواهند شد که در این فرآیند خودروساز بعنوان یک رقیب، خودرو را با قیمتی کمتر از قیمت بازار عرضه می کند و بدین ترتیب، امکان خرید مستقیم از خودروساز نیز برای مشتری فراهم خواهد شد. با پیدایش چنین فرآیندی واسطه های بازار مجبورند خودروهائی که از بازار جمع آوری کرده تا با قیمت بالاتر به فروش برسانند را با قیمت کمتر از بازار عرضه کنند تا خودروها روی دستشان نماند، بدین ترتیب ناگزیر قیمت ها تا نزدیک قیمت شرکت کاهش پیدا خواهد کرد. شرکت های خودروساز با تکرار کاهش 5 درصدی تا رسیدن به قیمت مناسب، بازار را به تعادل خواهند رساند و از طرفی امکان افزایش تولید و افزایش عرضه را نیز خواهند داشت، همان عامل مهمی که برای به ثبات رسیدن عرضه و تقاضا ضروری و لازم الاجراست.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top