سود ۱۰ هزار میلیارد تومانی دلالان در آشفته بازار خودرو

سود ۱۰ هزار میلیارد تومانی دلالان در آشفته بازار خودرو

یک کارشناس صنعت خودرو از سود ۱۰ هزار میلیارد تومانی دلالان در آشفته بازار خودرو خبر داد و گفت: کسب این میزان سود از سوی دلالان در حالیست که خودروسازان در این مدت شاهد زیان ۵۵۰۰ میلیارد تومانی بوده اند.

حسن قره ئی در برنامه تیتر امشب با بیان این خبر گفت: در حال حاضر حدود 70 درصد قیمت تمام شده یک خودرو مواد اولیه است که این میزان با ارز سنا و دلار 9 هزار تومانی حتی اگر 60 درصد یک خودرو محاسبه شود، بیش از 100 درصد افزایش قیمت داشته است.
این کارشناس افزود: با احتساب این میزان افزایش، افزایش قیمت خودرو به حدود 25 تا 30 درصد خواهد رسید در این شرایط ممکن است قیمت برخی از خودروها 5 درصد زیر قیمت بازار و برخی دیگر طبق فرمول تعیین شود که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تمام اطلاعات را در اختیار داشته و همه هزینه ها و افزایش آن ها کاملا شفاف است.
قره ئی با اشاره به معامله بیش از 3 میلیون خودرو در بازار آزاد و رسیدن بازار به یک نقطه تعادل تصریح کرد: سالانه 800 هزار پراید با قیمت بازار آزاد معامله می شود و هم اکنون بر سر قیمت گذاری 150 هزار پراید تولیدی در کارخانه در حال تصمیم گیری هستیم
او با اشاره به زیان 5500 میلیارد تومانی خودروسازان در نیمه نخست امسال اظهار کرد: این به این معنا است که 5500 میلیارد تومان از سرمایه در گردش خودروسازان خارج شده است. ضمن آن که نزدیک به 60 درصد قیمت تمام شده یک خودرو موادی است که با دلار حدود 9 هزار تومانی عرضه می شود که این میزان با افزایش 25 تا 30 درصدی قیمت خودروها به هیچ عنوان جبران نمی شود.
قره ئی در پایان نیاز صنعت خودرو به نقدینگی را 30 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این میزان نقدینگی تنها برای قطعه ساز و یا خودروساز نیست بلکه 60 صنعت جانبی را فعال خواهد کرد این در حالیست که هر شغل مستقیم در خودروسازی 4 شغل غیرمستقیم ایجاد می کند که هزینه ایجاد هر شغل 300 میلیون تومان است.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top