آغاز عرضه خودرو به قیمت ۵ درصد کمتر از بازار توسط خودروسازان / عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد

وزیر صنعت خبرداد

آغاز عرضه خودرو به قیمت ۵ درصد کمتر از بازار توسط خودروسازان

عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد

افزایش ۲۰ درصدی را نپذیرفتیم

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: برای خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت نیستند، عرضه با نرخ ۵ درصد کمتراز بازار شروع شده است.

وزیر صنعت معدن و تجارت در پاسخ به ایرنا در خصوص مبنا قرار گرفتن قیمت خودرو نزدیک به حاشیه بازار گفت: این تصمیمی بوده که از سوی خودروسازان اتخاذ شده و مقرر است عرضه خودروها با قیمت نزدیک به حاشیه بازار تداوم و استمرار داشته باشد .

 

،رضا رحمانی وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت امروز در حاشیه مراسم تفاهم‌نامه ایجاد اشتغال در حوزه صنعت و معدن در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه زمانی قیمت خودرو نهایی می‌شود و آیا افزایشی وجود خواهد داشت، اظهار داشت: برنامه‌ای که ما داریم قیمت‌هایی که در بازار تعیین شده پایین بیاوریم و این مستلزم افزایش تولید است. اکنون تولید در دو خودروساز عمده به شدت پایین آ‌مده است و از اول سال حدودا با افت تولید روبرو شدیم.

وی افزود: قیمت ارتباط مستقیمی با تولید دارد و اگر طبق برنامه بتوانیم تولید را افزایش دهیم، عرضه زیاد خواهد شد و تقاضا را پاسخگو باشد و قیمت پایین بیاید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در حال حاضر، قیمت‌گذاری خودرو به دو بخش تقسیم می‌شود، خودروهای مشمول قیمت‌گذاری و خودروهایی که مشمول نبودند. خودروسازها با یک برنامه در رابطه با خودروهایی که مشمول قیمت‌گذاری نیستند، در حاشیه بازار به قیمت 5 درصد از پایین‌تر از نرخ بازار عرضه می‌کنند و روند کاهشی قیمت ادامه خواهد یافت و از طرفی افزایش تولید دنبال می‌شود تا رانت دلالی ایجاد شده از بین برود و قیمت در حالت متعادل‌تری قرار بگیرد.

رحمانی در پاسخ به این سوال که به مفهوم اقتصادی بازار وجود ندارد و عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت نیستند، بنابراین چگونه می‌توان توقع داشت 5 درصد کمتر از قیمت بازار خودرو عرضه کرد، گفت: این خودروها مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت نیستند و آنچه که خودروهای مشمول بودند، فرایند دیگری دارند که باید در کارگروه بازار تنظیم شود.

*افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

وی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه چه زمانی قیمت خودروهای مشمول قیمت‌گذاری شورای رقابت تعیین تکلیف خواهد شد گفت: کارهای کارشناسی آن در حال انجام است و یک جلسه نیز در کارگروه روی آن بحث شد و مجددا باید مباحث کارشناسی آن تمام شود، البته از خودروسازان برنامه جامعی خواستیم و باید متعهد شوند. خودروهایی که پیش فروش شده عینا باید عمل شود، بحث قطعه‌سازی و این صنعت مهم است و مطالبات آنها باید پرداخت شود. دنبال این هستیم که نقدینگی خودروسازها از طرق مختلف بخصوص فروش اموال مازاد خودروسازان و اموال غیرتولیدی تامین شود بخشی را نیز از طریق تسهیلات بانکی تامین کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در کنار افزایش تیراژ تولید، داخلی‌سازی باید جدی گرفته شود زیرا کماکان بخشی از خودروهای تولید داخل قطعات وارداتی دارند.

وی در پاسخ به این سوال فارس که آیا طی یک هفته یا دو هفته آینده قیمت‌گذاری خودروهای مشمول صورت می‌گیرد یادآور شد: خودروساز برنامه را خودش نوشته و بررسی‌ها اگر تمام شود و سازمان حمایت از مصرف‌کننده اگر آنالیز قیمت‌های تمام شده را باید در نظر بگیرد. میزان مواد مصرفی و هزینه‌ها را در نظر بگیرد.

رحمانی اضافه کرد: البته اینگونه نیست که هرآنچه‌ آنها (خودروسازان) می‌گویند پذیرفته شود زیرا هزینه‌های مالی خود را بالای 20 درصد اعلام کردند اما سازمان حمایت آن را قطعا نپذیرفته است و گفته شد که از محل بهره‌وری و اصلاح فرایندهای مدیریتی هزینه‌ها پایین بیاید. وظایفی که در اختیارات خودشان است شروع کردند و بعضی بخش‌ها مانند قیمت‌گذاری انشاءالله تا یک یا دو هفته دیگر نهایی شود البته بیشتر روی بسته جامع تاکید داریم و از خودروسازان نیز تعهد خواستند تا تیراژ و کیفیت داخلی‌سازی را انجام دهند.

رضا رحمانی شامگاه دوشنبه در مراسم دهمین دوره معرفی چهره های ماندگار صنعت معدن و تجارت ایران در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما افزود : در ماه‌های گذشته عده‌ای در بازار خودرو به درآمدهای رانتی دست یافتند.
به گفته وی، اکنون بازار مبنای قیمت گذاری قرار نگرفته بلکه این راهکاری است که خودروسازان اتخاذ کرده‌اند تا نزدیک به قیمت حاشیه بازار به عرضه محصولات خود بپردازند.
رحمانی از استمرار این روند خبر داد و افزود: مقرر است خودروسازان در هر بار عرضه قیمت را پنج درصد دیگر پایین تر از قیمت های قبلی ارائه کنند.
وی در پاسخ به این پرسش ایرنا که چرا این مهم که از سوی بسیاری کارشناسان در ماه‌های گذشته نیز مطرح بوده زودتر اجرایی نشده تأکید کرد: اقتضای شرایط این است که هر زمان متناسب با شرایط موجود تصمیم گیری کنیم.
وزیر صنعت معدن و تجارت ادامه داد: به طور کلی دو نوع خودرو داریم که قیمتگذاری دسته نخست مجوز شورای رقابت را نیاز داشته و دسته دوم خارج از آن است، قیمت هایی که اخیراً از سوی خودروسازان برای برخی محصولات ارائه شده مربوط به خودروهای خارج از مجوز شورای رقابت بوده است .
وی اظهار داشت اکنون قیمت گذاری این خودروها به کارگروه تنظیم بازار تفویض شده است.
رحمانی همچنین خاطر نشان کرد: اقلام زیادی در کشور تولید می شود که ظرفیت های مناسبی برای آن وجود دارد و حجم قابل توجهی از آنها در برخی رشته‌ها بیش از نیاز داخل است و این اساس باید بازارهای صادراتی را جدی گرفت.
وی گفت: در برخی رشته‌ها نظیره خودروسازی نیز کماکان نیاز به خارج وجود دارد که بنا به فرمایش رهبری و نامگذاری امسال در حمایت از تولید ملی، برای همه آنها برنامه جدی و به ویژه پروژه ساخت داخل داریم.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top