مانده در گمرک؛ خودروهایی که نه ترخیص می‌شوند نه مرجوع / بیش از ۱۰هزار خودرو وارداتی درگمرکات دپو شد

آخرین وضعیت خودروهای در گمرک مانده؛

بیش از ۱۰هزار خودرو وارداتی درگمرکات دپو شد

مانده در گمرک؛ خودروهایی که نه ترخیص می‌شوند نه مرجوع

بررسی آمارهای موجود نشان میدهد، بیش از ۱۰ هزار خودرو در گمرکات مختلف کشور دپو شده است.

مدیرکل روابط‌عمومی گمرک کشور گفت: درباره ترخیص خودروهای وارداتی این اداره هیچ تصمیمی نمی‌تواند اتخاذ کند و تصمیم گیری در این مورد با نهادهای دیگر است و این اداره فقط مجری قانون است.

از خرداد ماه سال جاری با توجه به اوج گیری نوسانات ارزی خودرو در گروه 4 کالایی قرار گرفت و بر اساس بخشنامه های اعلام شده در آن برهه، ثبت سفارش  حدود 1400 کالای قرار گرفته در گروه ممنوع شد. همچنین از اواخر سال قبل نیز تغییراتی در نحوه ثبت سفارش واردکنندگان خودرو اعمال شده بود که بر این اساس تنها واردکننگان دارای نمایندگانی امکان ثبت سفارش خودرو را داشتند. به این ترتیب 50 درصد بازار واردات خودرو کشور با خلا بازیگر فعال مواجه شده بود. با پیگیریهای انجام شده توسط مقامات ارشد دولت، تلاشهایی برای ازاد سازی خودروهای درگمرک مانده انجام شد، تا به این وسیله بازار به شدت متشنج خودروهای وارداتی که در در چند ماه اخیر تب افزایش قیمت آن به بازار داخلی ها نیز سرایت کرده، کنترل شود.

بر اساس گزارش اماری ارائه شده از سوی گمرک، تعداد خودروهای موجود در گمرک و امکان بندری تا اواخر ابان ماه سال جاری حدود 9900 دستگاه بوده که خودروهای موجود در گمرکات اصفهان، تهران و سلفچگان دران لحاظ نشده است.

بر اساس پیش بینی ها انجام شده با اتخاذ تصمیمات جدید حدود 10 تا 12 هزار خودرو دپو شده در گمرکات سراسر کشور تعیین تکلیف خواهد شد. گفتنی است، از از بیش از 10 هزار خودرو موجود در گمرکات کشور حدود 6800 دستگاه علی رغم اظهار امکان ترخیص پیدا نکرده اند.

سعید احمدخانی درباره وضعیت بلاتکلیفی خودروهای وارداتی در گمرک گفت: براساس مقررات صادرات و واردات کشور، گمرک جمهوری اسلامی ایران صرفاً مجری مقررات و قوانین است و قانون تصمیم‌گیری برای هرگونه واردات ندارد و این تصمیم‌گیری در امورات واردات توسط نهادهای دیگر تصویب می‌شود که براساس همین مصوبات واردات خودرو طی سال گذشته بنا بر دلایلی ممنوع اعلام شد.

احمدخانی افزود: گمرکات جمهوری اسلامی ایران براساس مصوبه 28 اسفندماه سال گذشته توسط هیات وزیران ،خودروهایی که به محوطه‌های گمرکی مناطق آزاد وارد شده بودند و مجوز ثبت سفارش معتبر داشتند و قبض انبار آنها تا 9 دی ماه سال گذشته بود و همچنین ارزش آنها کمتر از 40 هزار دلار بوده توانستند از طریق هیئت وزیران مصوبه آن را ثبت کنند و با محاسبه  40 درصد سود بازرگانی  و مازاد بر حقوق ورودی می‌توانستند این خودروها را ترخیص کنند.

وی افزود : این مصوبه در تاریخ 31 تیرماه 97 دارای اعتبار بود و مجددا تمدید شد و تلاش دولت بر این بود که خودروهایی که مجوز ثبت و سفارش داشتند از گمرکات ترخیص شوند که گمرک نیز براساس مصوبات هیئت وزیران که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ می شود اقدام به این کار کرد.

وی ادامه داد: همه این اقدامات طبق مقررات در چارچوب قانون ضوابط فنی خودرو اجرا شد و آن دسته از خودروهایی که مجوز ثبت و سفارش داشتند اجازه ترخیص داده شد و منتهی در این بین خودروهایی هستند که متاسفانه طبق تاریخی که دولت اعلام کرد برای ممنوعیت واردات خود ثبت و سفارش نتوانسته بودند بگیرند بنابراین نمی‌توانند خودروهایشان را ترخیص کنند.

وی عنوان کرد: خودروهای وارداتی در گمرک بوشهر نیز قطعاً مشمول همین مصوبه خواهند بود و به تازگی سرپرست سازمان توسعه و تجارت اعلام کرد امکان باز شدن ثبت سفارش خودرو فعلا وجود ندارد و تاکنون سیاستی مبنی بر آزاد شدن واردات خودرو در دولت تصویب نشده است.

مدیر روابط عمومی گمرک کشور در ادامه افزود: اگر صاحبان واردات خودرو از سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوز بگیرند گمرک نیز نهایت همکاری را با این افراد برای ترخیص خودروهایشان خواهد کرد.

علی رئیسی یکی از واردکنندگان خودروی وارداتی استان بوشهر درباره وضعیت بلاتکلیفی خودروهایشان گفت: در این استان افراد زیادی هستند که از آبان ماه سال گذشته خودروهای شان وارد محوطه گمرک شد و خیلی‌ها مجوز قانونی از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند ولی تاکنون بلاتکلیف مانده‌اند و دستوری برای ترخیص این خودروها تاکنون صادر نشده است و تنها جوابی که از مسئولان دریافت می‌کنیم این است که فعلا ممنوعیت واردات خودرو وجود دارد.

رئیسی در ادامه افزود: در حال حاضر 11 هزار خودرو در گمرکات کشور بلاتکلیف مانده‌اند و برای بیشتر آنها مجوزهای قانونی از سوی واردکنندگان از سازمان صنعت، معدن  وتجارت گرفته شده ولی متاسفانه دستور ترخیص نمی‌دهند.

وی گفت: برای این افراد مجوزهایی از تیر تا دی ماه سال گذشته از سوی سازمان صنعت و معدن مجوزی صادر نشد ولی در این فاصله تعدادی مجوز نیز از سوی این سازمان دریافت کردند که تعدادی از وارد کننده‌های خودرو براساس همین مجوزها دستگیر و زندانی شدند. از افراد وارد کننده خودرو یکسری مجوز از سوی این سازمان دریافت کردند و تعدادی نیز با وثیقه آزاد شدند و هنوز منتظر رای دادگاه هستند.

این واردکننده خودرو در بوشهر اضافه کرد: حتی افرادی که سال 96 واردات خودروهایشان قانونی بوده و مجوز داشتند و خود اداره گمرک نیز این موضوع را تایید می کند، متاسفانه تاکنون نتوانسته‌اند خودروهایشان را ترخیص کنند.

وی ادامه داد: اداره گمرک به تازگی اعلام کرده به رئیس جمهور نامه نوشته‌ایم و ایشان گفته‌اند باید برای همه این خودروها مجدداً مجوز صادر شود و وزیر صنعت و معدن و تجارت نیز به تازگی اعلام کرده منتظر دستور رئیس جمهور هستند. حداقل صد نفر در استان بوشهر در شرایط بلاتکلیفی قرار دارند و این خودروها متاسفانه در معرض باد و باران و خاک قرار دارند. سرمایه مردم خوابیده است و بلاتکلیف هستند، هیچ کس به این موضوع اهمیت نمی‌دهد. تاکنون اعتراضاتشان به نتیجه نرسیده است. وقتی خودشان می‌گویند مجوزتان قانونی است پس چرا خودروهایمان را ترخیص نمی‌کنند؟

نماینده بوشهر در شورای عالی استان‌ها نیز در این باره گفت: بیش از یک سال است خودروها در محوطهگمرک استان مانده‌اند و این خودروها از طریق ارز آزاد از دوبی و قطر خریداری و وارد گمرک بوشهر شده‌اند.

وی با بیان اینکه به وضعیت این خودروها حتی از لحاظ نگهداری اهمیت داده نمی‌شود افزود: مردم از این شرایط ناراحت هستند و تمامی کارهایشان به تعویق افتاده است  و این خودروها نه مرجوع و نه ترخیص می‌شوند. طبق قانون مقررات خیلی از آنها هم عوارض گمرکی و هم کارهای ردیف اداری‌شان انجام شده اما باز هم اجازه ترخیص شدن ندارند..

فاطمی عنوان کرد: مردم به مرجوع کردن این خودروها راضی هستند چرا که هرچه زمان بگذرد از لحاظ مدل پایین آمده و در معرض هوای آزاد بدنه آنها آسیب خواهد دید و حتی به لحاظ نگهداری مالکان  این خودروها هزینه‌های زیادی باید به انبارداری بندر پرداخت کنند. بارها برای این مشکل از طریق استانداری، ادارهگمرک بوشهر پیگیری کرده‌ایم ولی متاسفانه می‌گویند ما هیچ‌گونه قدرت تصمیم‌گیری نداریم و منتظر بخشنامه از تهران هستیم.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top