در انتظار تصمیم سران قوا / ترخیص ۱۴ هزار خودرو از گمرک با مجوز / ۷هزار میلیارد تومان خودرو در گمرک خاک می‌خورد

در انتظار تصمیم سران قوا؛

ترخیص ۱۴ هزار خودرو از گمرک با مجوز

۷هزار میلیارد تومان خودرو در گمرک خاک می‌خورد

ضرر بزرگ واردکنندگان از دپوی خودروها در گمرک

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره ارزش ریالی ۱۴هزار خودروی دپو شده در گمرک گفت: در مجموع حدود ۷هزار میلیارد تومان خودرو در گمرکات کشور خاک می‌خورد که عایدی دولت از تعرفه‌ آن‌ها حدود ۱۷۰۰میلیارد تومان است.

مهدی دادفر با اشاره به آمار منتشر شده مبنی بر دپوی 14هزار خودرو در گمرک و مناطق آزاد کشور اظهار کرد: به طور کل 20هزار خودرو در گمرک دپو شده و اجازه ترخیص ندارد، از این تعداد ثبت سفارش 6هزار خودرو شائبه دار است و 14هزار خودرو به صورت قانونی ثبت سفارش شده‌اند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: خودروهای غیرقانونی که دادستانی مسئول رسیدگی به آن‌ها است و ما توقع ترخیصشان را نداریم اما مابقی خودروها به صورت قانونی ثبت سفارش و وارد شده‌اند و حتی به حدود 4600خودرو ارز دولتی داده شده و واردکنندگان مابه‌التفاوت ارز دولتی و نیما را برای این خودروها پرداخت کرده‌اند اما همچنان علت عدم ترخیص خودروها مجهول است.

دادفر مجموع ارزش ریالی خودروهای مانده در گمرک را 7هزار میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: عایدی دولت برای دریافت تعرفه از این خودروها 1700میلیارد تومان است و در خصوص ترخیص خودروها، واردکنندگان این هزینه را نیز متحمل خواهند شد.

او همچنین اضافه کرد: حدود 3800خودرو درب گمرک گیر کرده‌اند و تمام کارهای آن‌ها از جمله پرداخت عوارض و تعرفه نیز انجام شده و استعلام نیز گرفته‌اند که این خودرو‌ها مشکلی برای ترخیص ندارند اما با وجود، این خودروها نیز آزاد نمی‌شوند.

دادفر با بیان این این که خودروهای مانده در گمرک 6ماه است که وارد شده‌اند و قانون ممنوعیت وارداتمربوط به خرداد امسال است، تصریح کرد: اولا قانون عطف ما سبق نمی‌شود، چرا که خودروهای گمرکی خودروهایی نیستند که امروز وارد شده باشند، این خودروها حداقل 6ماه است که در گمرک مانده‌اند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: دوم این که فرآیندهای تجاری و بازرگانی بین‌المللی حداقل از 2تا 10 ماه طول می‌کشد، یعنی زمان دریافت مجوز و ثبت سفارش، و همچنین خرید و واریز پول حداق دو ماه و حداکثر 10 ماهه است.

او تاکید کرد: همچنین در نهایت با گشایش ال سی در خصوص تجارت، ثبت سفارش مفهومی ندارد، یعنی از زمان  گشایش تا رسیدن کالا و تحویل کالا در گمرکات حتی اگر هزار قانون هم وضع شود مشمول این دسته از واردات نمی‌شود مگر قانون کلی تجارت بین‌الملل؛ درواقع وقتی گشایش ال سی انجام می‌شود یعنی ثبت سفارش انجام شده و قوانین جدید نباید شامل این دوره باشند اما در ایران وزیر صنعت، با وجود چنین موضوعی مجددا اجازه ترخیص کالا نمی‌دهد و می‌گوید رییس جمهور باید نظر نهایی دهد؛ در حالی که ما برای هر مطلب روزمره در دستگاه اجرایی حاکمیت نباید پای رییس جمهور و سران سه قوه را وسط بیاوریم.

دادفر با اشاره به خسارت بالای خودروهای مانده در گمرک، بیان کرد: واردکنندگان تعهد داشتند که خودرو‌ها را در بهمن و اسفند ماه تحویل دهند که ندادند؛ حالا اضافه بر این، هم هزینه دیرکرد باید پرداخت کنند و هم هزینه تعمیر تایر و رنگ و دیگر موارد که با این حساب ضرر بزرگی را متحمل خواهند شد.

 سعید احمد خانی   گفت: در خبر‌ها شنیده شده که به تازگی برخی از مسئولان در رابطه با خودرو‌های نگهداری شده در انبار‌های گمرک نامه نگاری‌هایی کرده اند تا با تعدادی از این خودرو‌ها که جزو لیست ثبت سفارش‌های غیر قانونی نبوده اند بر اساس قانون رفتار شود.
وی افزود: به دلیل گستردگی انبار‌ها از تعداد دقیق خودرو‌های نگهداری شده اطلاعی در دست نیست، اما احتمالاً حدود 14 هزار خودرو در این انبار‌ها نگهداری شده اند. همچنین گمرک به دلیل اینکه سیاستگذار و قانونگذار نیست و اجازه ترخیص این خودرو‌ها باید از طریق مراجع بالادستی مثل سازمان توسعه تجارت و یا دستور دولت صادر و به گمرک ارسال شود تا گمرک بتواند در چارچوب مقررات و همچنین ضوابط فنی خودرو مجوز ترخیص آن‌ها را صادر کند و این در حالیست که تاکنون هیچ ابلاغیه و یا مجوزی برای گمرک در این زمینه ارسال نشده است.
سعید احمد خانی گفت: تصویبنامه ترخیص این خودرو‌ها در حال حاضر در شورای سران قوا که برای تعیین تکلیف مسائل لاینحلی از این دست است در حال بررسی است و تا زمانی که این تصویبنامه بدست گمرکنرسد گمرک نمی‌تواند برای ترخیص این خودرو‌ها کاری انجام دهد.

چند ماهی است که حدود 14 هزار دستگاه خودرو به دلیل ثبت سفارش غیر قانونی و بسته بودن سایت ثبت سفارش در گمرکات کشور نگهداری شده است، در حالی که از این تعداد تنها حدود 6 هزار و 400 دستگاه آن‌ها در جریان ثبت سفارش‌های غیرقانونی سال گذشته با تخلف اجازه ورود به کشور را گرفته اند، اما مابقی این خودرو‌ها به دلیل ممنوعیت فعلی ثبت سفارش در گمرکات دپو شده است و مدت‌ها است اجازه ترخیص نگرفته اند.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top