قیمت قطعات خودرو هرچه سریعتر تعدیل شود

دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو:

قیمت قطعات خودرو هرچه سریعتر تعدیل شود

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: حال که مجوز تعدیل قیمت به خودروسازان داده شده، نباید وقت کشی کنند، بلکه باید حداکثر تا سه هفته آینده قیمت قطعات خودرو را اصلاح و تعدیل کنند.

«مازیار بیگلو» به اعلام قیمت خودروها در روزهای گذشته از سوی خودروسازان اشاره کرد و افزود: اعلام این قیمت ها تا تاثیرگذاری آنها بر وضعیت خودروسازان و قطعه سازان، دستکم یک سال زمان می برد.

مقرر شده خودروهایی که از اول شهریور تا پایان دی ماه ثبت نام شده اند، با اضافه شدن 30 درصد به قیمت های مصوب قبلی تحویل مشتریان شوند و برای سایر ثبت نام کنندگان از دی ماه به بعد نیز برپایه «پنج درصد زیر نرخ بازار» قیمت می خورد.
بیگلو یادآور شد: 2 خودروساز بزرگ کشور در مجموع نزدیک به 400 هزار دستگاه خودرو پیش فروش کرده و تعهد دارند که در خصوص این خودروها مجاز به فروش در «حاشیه بازار» نیستند و در عمل نزدیک به 20 درصد تولیداتشان را می توانند با قیمت حاشیه بازار به فروش برسانند.
وی گفت: امروز اولویت نخست بر حفظ تیراژ شمارگان تولید است و هرچه تیراژ بالاتر باشد، خودروسازانقادر به عمل به تعهدات خود خواهند بود، ضمن آنکه بخشی از زیان شان از محل افزایش تولید جبران خواهد شد.

** افزایش 100 درصدی قیمت قطعات خودرو
وی به رشد 50 تا 140 درصدی قیمت قطعات خودرو در ماه های گذشته اشاره کرد و افزود: با متوسط افزایش 151 درصدی قیمت مواد اولیه، رشد 100 درصدی قیمت قطعات اجتناب ناپذیر است.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ادامه داد: این در حالیست که حتی مواد اولیه داخلی از مشکلات پیش آمده در پی اصلاحات ارزی، بی ثباتی قیمت ها، سفته بازی ها و رانت های ایجاد شده مصون نماندند.

** تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی قطعه سازان
وی به تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای خودروسازان و قطعه سازان اشاره کرد و گفت: چهار هزار میلیارد تومان از این تسهیلات به 2 خودروساز بزرگ کشور اختصاص می یابد، اما هفت هزار میلیارد تومان دیگر در قالب 850 میلیون یورو پرداخت می شود.
«مقرر است دستکم 85 درصد این تسهیلات بویژه در بخش ارزی به زنجیره تامین خودروسازان اختصاص یابد، زیرا مصرف مستقیم ارزی خودروسازان پایین است.»

** داخلی سازی ECU منوط به سرمایه گذاری
بیگلو درباره امکان داخلی سازی قطعات، به قطعه یی.سی.یو (ECU – کامپیوتر خودرو) اشاره و خاطرنشان کرد: در زمینه سخت افزاری این قطعه، بورد الکترونیکی و مواد آن مشکلی نداریم و همه این موارد در کشورمان وجود دارد.
وی ادامه داد: مشکل اصلی در زمینه نرم افزاری این قطعه، کالیبراسیون و آنچه در آن نوشته می شود، است؛ هرچند در این زمینه نیز توانمندی لازم در کشور وجود دارد و حتی یکی از شرکت های داخلی به تولید کامل یی. سی. یو می پردازد، اما سرمایه بر است.
این مقام صنفی تاکید کرد: اگر خودروسازان بتوانند در زمینه سرمایه گذاری این قطعه اساسی کمک کنند،قطعه سازان قادر به تولید آن خواهند بود.
وی بطور نمونه به داخلی سازی خودروی پژو 301 بدون حضور پژو اشاره کرد و گفت: در این زمینه خودروسازان با همکاری انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو به تشکیل کمیته ای پرداختند تا قطعات این خودرو برای تولید بین زنجیره تامین توزیع شود.
بیگلو همچنین از حضور صنایع دفاع برای ارائه کمک های نرم افزاری و سخت افزاری به خودروسازان و قطعه سازان استقبال کرد.
به گفته وی، همانطور که مدیرعامل ایران خودرو وعده داده بود پژو 301 با تلاش متخصصان و قطعه سازانداخلی تا پایان سال آینده به تولید انبوه می رسد.
به گزارش ایرنا، پیش از این «هاشم یکه زارع» مدیرعامل ایران خودرو در گفت و گو با ایرنا گفته بود: پژو 301 بدون حضور پژو و با توانمندی قطعه سازان و صاحبان دانش فنی ایرانی و همچنین مواد اولیه داخلی تولید می شود.
به گفته وی، تا پایان امسال نمونه های اولیه این خودرو تولید شده و تا پایان سال 98 به تولید انبوه می رسد.
بیش از 84 درصد یک خودرو را قطعات آن تشکیل می دهد که شامل 25 تا 30 درصد قطعات پلاستیکی، 30 درصد قطعات لاستیکی و بقیه قطعات فولادی و آلومینیومی است.
آمارها نشان می دهد اکنون نزدیک به یک هزار و 500 قطعه ساز در زنجیره تامین داخلی حضور دارند.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top