مهاجرت واسطه‌گران از بازار خودرو؟ فراگیری رکود همزمان با اعلام قیمت‌ها

مهاجرت واسطه‌گران از بازار خودرو؟

فراگیری رکود همزمان با اعلام قیمت‌ها

اعلام قیمت‌های جدید محصولات پرتیراژ خودروسازان هم نتوانست طی هفته‌جاری بازار را از رکود و خاموشی نجات دهد. هر چند برخی از دست اندرکاران بازار تاکید می‌کردند که با تعیین تکلیف محصولات کمتر از ۴۵ میلیون تومان، بازار خودرو نیز تحرکی از خود نشان خواهد داد اما طی هفته جاری بازار خودرو بدون تاثیر پذیری از این اتفاق به روند ملال آور خود ادامه داد.

در این بین برخی از دست اندرکاران بازار خودرو معتقدند که هنوز زود است تا تاثیر نحوه قیمت‌گذاری جدید در بازار مشاهده شود چرا که شوک آزاد‌سازی قیمت‌ها که مرتبا از سوی مسوولان صنعتی کشورمورد تکذیب قرار می‌گرفت پابرجاست. در این زمینه سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه‌داران خودرو تهران به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید که حداقل یک زمان 2 تا 3 هفته‌ای نیاز است تا تاثیر قیمت‌های جدید در بازار احساس شود. این مقام صنفی تاکید کرد: البته تاثیر‌گذاری قیمت‌ها مشروط به عرضه خودرو از سوی شرکت‌های تولید‌کننده به بازار است. زیرا تا زمانی که عرضه‌ای به بازار صورت نگیرد، اعلام قیمت‌های جدید نمی‌تواند تاثیری روی وضعیت بازار داشته باشد.

اما از دیگر عواملی که این روزها رکود بازار را تشدید کرده است، خروج دلالان و واسطه‌گران از این بازار است. با توجه به شرایط حاکم بر بازار و همچنین اعلام قیمت‌های جدید دیگر بازار خودرو برای سرمایه‌های سرگردان چندان جذابیت ندارد. سرمایه‌های سرگردان که پیش از این به دنبال استفاده و کسب سود از فاصله قیمتی بازار و کارخانه بودند در شرایط فعلی که این امکان برای آنها وجود ندارد به تدریج راه خروج از بازار را در پیش گرفته‌اند. در این زمینه دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور هم تاکید می‌کردند که با آزاد‌سازی یا افزایش قیمت‌ها راه برای ورود دلالان به این بازار بسته خواهد شد و آنها دیگر انگیزه‌ای برای حضور نخواهند داشت.

اما بازار خودروهای وارداتی نیز با توجه به ممنوعیت ورود خودرو به کشور در همان مسیری است که بازار داخلی‌ها حرکت می‌کند. هر چند خبر ترخیص 13 هزار خودروی معطل مانده در گمرک تا حدودی شیب قیمتی را در این بازار نزولی کرد، اما همین اتفاق هم اکنون سبب شده تا رکود در بازار تشدید شود و معدود خریداران هم منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند و از ورود به بازار در شرایط فعلی منصرف شده‌اند. در این زمینه یک دست اندرکار بازار محصولات وارداتی عنوان می‌کند که با توجه به ثبات نسبی بازار ارز، این خریدار است که تا حدودی قیمت‌ها را تعیین می‌کند.
افت قیمت 2008 و سراتو

حال به بازار خودرو برویم و ببینیم قیمت‌ها چه تغییراتی داشته‌اند. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 در حال‌حاضر، بدون تغییر و با همان قیمت 38 میلیون تومان در بازار موجود است. این در شرایطی است که دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131، با رشد کم 200 هزار تومانی 35 میلیون و 200 هزار تومان در بازار قیمت خورد. از بازار تیبای صندوق‌دار و تیبا 2 هم خبر می‌رسد این خودروها به ترتیب با قیمت 41 و 44 میلیون و 500 هزار تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود. ساینا نیز در هفته‌ای که گذشت یک میلیون تومان افت قیمت را تجربه کرد و به قیمت 46 میلیون تومان رسید.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات در حال‌حاضر با کاهش 3 میلیون تومانی به قیمت 109 میلیون تومان در بازار رسیده است. همین خودرو با گیربکس معمولی با قیمت 90 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. پژو 206 تیپ 2 و تیپ 5 طی هفته‌ای که گذشت با کاهش نسبی قیمت مواجه بودند. پژو 206 تیپ 2، افت یک میلیون تومانی و تیپ 5 این خودرو افت 500 هزار تومانی را تجربه کرده است و به ترتیب با قیمت‌های 60 میلیون و 500 هزار تومان و 71 میلیون تومان موجود است. مدل صندوق‌دار این خودرو نیز در بازار، 72 میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد. پژو 405 هم که در دو مدل GLX و SLX در بازار حضور دارد به ترتیب 55 میلیون و 700 هزار و 59 میلیون و 500 هزار تومان قابل خریداری است. حال به سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ‌وی اتومات که در میان محصولات رنو پر طرفدار است، به نسبت به هفته گذشته تغییری نکرده است و در حال حاضر با قیمت 129 میلیون تومان از سوی فروشندگان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. با این حال ساندرواستپ وی همچنان گران‌ترین محصول تولید داخل خانواده رنو محسوب می‌شود.

بعد از آن ساندرو اتومات با قیمت 117 میلیون در بازار موجود است. ساندرو اتومات بعد از مدل استپ‌وی این خودرو در جایگاه دوم به لحاظ قیمتی قرار دارد. ساندرواستپ وی و ساندرو با گیربکس معمولی، در حال حاضر با قیمت 108 و 101 میلیون تومان قابل خریداری هستند. تندر اتومات این هفته افت 3 میلیون تومانی را تجربه کرد و در حال حاضر با قیمت 111 میلیون تومان در بازار موجود است. تندر E2 در حال‌حاضر 84 میلیون تومان قیمت دارد که به نسبت هفته گذشته افت 3 میلیون تومانی را تجربه کرده است. پارس‌تندر نیز در حال حاضر با قیمت 88 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

سمند EF7طی هفته‌ای که گذشت، افت 500 هزار تومانی را تجربه کرده و از قیمت 61 میلیون و 500 هزار تومان، به 61 میلیون تومان رسیده است. در بین محصولات مونتاژی دو خودروساز بزرگ کشور یعنی کیاسراتو و پژو 2008، سراتو در حال حاضر با قیمت 200 میلیون تومان در بازار موجود است. این خودرو به نسبت هفته گذشته، افت 3 میلیون تومانی را به خود دیده است. قیمت پژو 2008 همچنان در سراشیبی قرار دارد. این خودروی مونتاژِی ایران خودرو به نسبت هفته گذشته 5میلیون دیگر از قیمت خود را از دست داد و در حال حاضر با قیمت 225 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود.
بازار منتظر ترخیص خودروهای گمرکی

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم؛ طی هفته گذشته قیمت بیشتر وارداتی‌ها در بازار یا بدون تغییر باقی ماند یا تغییر اندکی به خود دید. این تغییرات قیمتی همان طور که اشاره شد ناشی از روند ثابت نرخ ارز و همچنین انتشار خبر ترخیص 13 هزارخودروی معطل مانده در گمرک بود. با این شرایط سوناتا هیبرید بدون تغییر قیمتی، 570 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شده است. در شرایطی که سوناتا هیبرید بدون تغییر بود، سانتافه کاهش 10 میلیون تومانی را تجربه کرده و طی هفته‌ای که گذشت، 530 میلیون تومان در بازار قیمت خورد. توسان هم مانند سانتافه افت 10 میلیونی را تجربه کرد و با قیمت 480میلیون تومان در بازار موجود است. النترا نیز در مسیر کاهشی قرار گرفت و در حال حاضر با قیمت 340 میلیون تومان در بازار موجود است که این قیمت نشان‌دهنده افت 5 میلیون تومانی به نسبت هفته گذشته است. در خانوادهکیا هم سورنتو به نسبت هفته گذشته تغییر قیمتی نداشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت 610 میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. فروشندگان، اسپورتیج را به قیمت هفته گذشته و با قیمت 500 میلیون تومان عرضه کرده‌اند.

سراتو بدون تغییر در حال حاضر با قیمت 370 میلیون تومان داد و ستد می‌شود. اپتیما هم‌اکنون 545 میلیون تومان از سوی فروشندگان قیمت خورده است. تویوتا RAV4 نیز 685 میلیون تومان در بازار قیمت دارد. لکسوس NXافت 20 میلیونی را تجربه کرد. این خودرو در حال حاضر یک میلیارد تومان قابل خریداری است.میتسوبیشی ASX و تالیسمان راه RAV4 را طی کرده و بدون تغییر قیمت این هفته را سپری کرده‌اند.میتسوبیشی ASX  هم با قیمت 420 میلیون تومان دادوستد می‌شود. تالیسمان با قیمت 605 میلیون تومان قابل خریداری است و نیسان جوک نیز در این هفته 5 میلیون تومان از قیمت خود را از دست داد و در حال حاضر با قیمت 330 میلیون تومان در بازار موجود است.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

 

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top