ماجرای اعلام زمان جدید، برای تحویل خودرو‌های معوق

ماجرای اعلام زمان جدید، برای تحویل خودرو‌های معوق

بعد از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر افزایش نیافتن قیمت خودرو‌های پیش فروش شده با موعد تحویل دی ماه ۹۷، حالا مسئله تحویل این خودرو‌ها به دغدغه اساسی مشتریان بدل شده است

عمده خریداران خودروسازان داخلی از دو شرکت ایران خودرو و سایپا گرفته تا خودروسازان بخش خصوصی با معضلی مواجه اند که شاید بتوان اسم آن را بلاتکلیفی گذاشت.

هم اکنون مشتریان خودرو‌های پیش فروش شده که موعد تحویل خودرو آن‌ها گذشته با مراجعه به خودرو سازان معمولا با این پاسخ مواجه می‌شوند که زمان تحویل مشخص نیست و در نهایت به آن‌ها وعده تحویل خودرو در ماه‌های آینده را می‌دهند.
این درحالیست که همواره مقامات وزارت صمت بر تعیین و اعلام زمان جدیدی برای تحویل خودرو‌های پیش فروش شده معوق تاکید کرده اند. موضوعی که معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز به آن اشاره دارد و چند راه حل در این زمینه ارایه می‌کند.
به گفته شهرام میرآخورلو هر چند تلاش خودروسازان برای مبارزه با تحریم‌ها و تامین قطعات مورد نیاز امری زمان برخواهد بود، اما آنچه مهم است و باید اتفاق بیفتد این است که شرکت‌های خودروساز باید برای خودرو‌های پیش فروش سررسید شده، زمان تحویل را برای مصرف کننده مشخص کنند و رضایت مصرف کننده را در این زمینه جلب کند.
اگرچه مهمترین مشکل در زمانبر شدن تعهدات خودروسازان به مشتریان به دلیل عدم واردات قطعات به کشور است، اما خودروسازان به کمک دولت در حال ایجاد مکانیزم‌های جدید برای دور زدن تحریم‌ها هستند تا از این طریق بتوانند با واردات قطعات مورد نیاز محصولاتشان به چرخه تولید خودرو در کشور ادامه دهند. راهکاری که باپرداخت 4 هزار میلیارد تومان بدهی خودرو سازان به قطعه سازان، که در قالب تسهیلات دولتی در اختیار خودروسازان قرارگرفته تا حدوی رنگ اجرا به خود گرفته است؛ بنابراین با طراحی و اجرای مکانیزم جدید پیش بینی می‌شود مشکل تامین قطعات تا حدودی حل شود و خودروسازان بتوانند تعهدات معوقه خود را به مشتریان تحویل دهند. ازاین رو انتظارمی رود با عادی شدن فرایند تولید،خودروسازان با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده زمان جدیدی را برای تحویل خودرو مشتریان معوق اعلام کنند تا ازاین طریق ضمن رفع بلاتکلیفی مشتریان، اعتماد ازدست رفته آن‌ها را بازیابند و مهمتر از همه مجبور نباشند هر زمان، پاسخگوی خریدارانی باشند که مدام به دفاتر فروش و نمایندگی‌های خودرو سازان مراجعه و پیگیر زمان تحویل خودرو خود هستند.
موضوعی که فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صمت نیز بر آن تاکید کرده است و در خصوص لزوم اعلام زمان تحویل خودرو‌های معوق توسط خودروسازان به مشتریان می‌گوید: این مساله، جزء تکالیفخودروسازان بوده و لازم است شرکت‌های خودروساز با درنظر گرفتن راهکار‌های عبور از تحریم ها، زمان تولید خودرو‌های معوق را برای مشتریان مشخص کنند و ما این موضوع را به خودروسازان تکلیف کرده ایم.
بنابر این هم اکنون و با توجه به شرایط موجود، سه مسیر پیش روی خودروسازان قرار دارد: اول اینکهخودروسازان در سبد فروش، خودروی جایگزین قرار دهند. مسیر دوم فراهم کردن شرایط و امکان انصراف از خودروی خریداری شده و بازگشت مبلغ پرداختی مشتریان است و سومین راهکار نیز اعلام زمان جدید تحویل خودرو به مشتریان. راهکار‌هایی که به نظر می‌رسد هنوز آنچنان که باید وشاید رنگ واقعیت به خود نگرفته است.
در همین حال یکی از خودرو سازان بخش خصوصی روز 14 بهمن ماه با صدور اطلاعیه‌ای جدول زمان بندی تحویل خودرو‌های معوق خود را اعلام کرد.
شرکت صنعت خودرو آذربایجان، در اطلاعیه خود اعلام کرده مشکل تامین قطعات را که بر اثر تحریم‌های بانکی و صنعت خودرو کشور به وجود آمده، پشت سر گذاشته و قطعات مورد نیاز محصولات خود را وارد کرده است. به همین منظور این خودرو ساز بخش خصوصی اعلام کرده تغییری در قیمت محصول خود اعمال نکرده و خودرو‌ها را با قیمت‌های مندرج در قرارداد براساس زمان بندی جدید تحویل خواهد داد.
اگرچه اقدام این خودرو ساز، عمل به درخواست‌های مکرر مقامات وزارت صمت تلقی شده و به نوبه خود می‌تواند تا حدودی مشتریان را از بلاتکلیفی خارج سازد، اما این سئوال همچنان ذهن مشتریان را درگیر کرده که پس از خلف وعده‌های متعدد آیا می‌توان اطمینان داشت خودرو‌های پیش فروش شده در زمان جدید اعلامی به مشتریان واگذارشود.
در این زمینه عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با حمایت از اقدام این خودرو ساز مبنی براعلام جدول زمان بندی جدید جهت تحویل خودرو‌های معوق می‌گوید: سازمان حمایت از مصرف کنندگان بر روند تولید و تحویل خودرو‌های معوق طبق جدول اعلامی این خودرو ساز کاملا نظارت خواهد داشت.
درهمین زمینه گروه خودروسازی بهمن نیز اعلام کرده پس از قطعی شدن قیمت فروش، دعوتنامه مشتریان ارسال خواهد کرد و برای آن دسته از محصولاتی که امکان تولید ندارند، دعوتنامه مشتریان بر اساس اولویت ثبت نام و بر اساس موجودی قابل عرضه تا پایان این هفته صادر خواهد شد. برای سایر مشتریان نیز که امکان تحویل خودروی ثبت نامی وجود نداشته باشد، شرایط تبدیل و یا به روز رسانی وجوه طبق مصوبات، صورت می‌گیرد.
درهمین حال شرکت ایران خودرو نیز به تازگی دعوتنامه ثبت نامی خودرو‌های با موعد تحویل شهریور تا دی امسال را صادر کرده که براساس آن مشتری باید تا 30 بهمن تکمیل وجه را انجام و خودرو را در خوشبینانه‌ترین حالت در 120 روز پیش رو تحویل بگیرد.
این درحالیست که هنوز زمان بندی جدیدی برای تحویل تمامی خودرو‌های معوق این خودرو ساز، منتشر نشده و هنوز هم مشتریان این خودرو ساز نمی‌دانند کی می‌توانند پشت فرمان خودرو‌هایی بنشینند که ماه‌ها قبل با هزاران امید و آرزو آن‌ها را پیش خرید کرده اند و قرار بوده مدت‌ها قبل آن را تحویل بگیرند.
از سایپا هم جز گفته بابایی نماینده ویژه مدیرعامل گروه سایپا در فروش و خدمات پس از فروش که گفته بود: ملاک قیمت گذاری زمان قید شده تحویل خودرو در دعوتنامه مشتریان است و خودرو‌هایی که موعد تحویل آن‌ها قبل از دی ماه بوده با قیمت قدیم تحویل خواهد شد، دیگر هیچ خبر تازه‌ای دست کم تا هنگام تنظیم این گزارش، منتشر نشده است و هنوز هم داستان سرگردانی مردم در تحویل خودرو‌ها ادامه دارد. حتی زمان جدیدی که برای تحویل برخی از خودرو‌های گروه سایپا و ایران خودرو اعلام شده هم آنچنان که باید و شاید قطعی نیست و همین زمان‌های جدید هم با، اما و اگر‌های مختلفی روبروست.
به عنوان نمونه به تازگی دعوتنامه ثبت نامی‌های خودروی تیبا که تحویل آن برای آذرماه سال جاری بود، صادر شده که براساس آن مشتری باید تا 30 بهمن ماه تکمیل وجه را انجام دهد. ولی نکته قابل تامل در این دعوتنامه هااین است که هنوزهم زمان تحویل این خودرو به مشتریان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و در خوشبینانه‌ترین حالت مشتریان باید 120 روز کاری دیگر را منتظر بمانند. 120 روز کاری که با توجه به تعطیلات سال نو ممکن است بیشتر از چهارماه به دراز بکشد. موضوعی که موجب اعتراض خیلی از متقاضیان شده و بسیاری ازان‌ها معتقدند چرا پس از ماه‌ها انتظار وسرگردانی، باید پول خودرو را تا پایان بهمنماه پرداخت کنند، ولی خودروی خود را 120 روز آینده تحویل بگیرند.
این اعتراض‌ها وقتی بیشتر می‌شود که خریداران خودرو‌های پیش فروش شده معوق، خودرو‌های صفرکیلومتری را در خیابان‌ها مشاهده می‌کنند که مشخص است به تازگی تحویل مشتری شده اند یا از گوشه وکنار، به درست یا غلط می‌شنوند مشتریانی که موعد تحویل آن‌ها جلوتر بوده به واسطه سفارش آشنایی خودرو خود را زودتر از موعد مقرر تحویل گرفته اند.
حالا با این نارضایتی‌ها، دو خودرو ساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا اعلام کرده اند همین هفته برخی از محصولات خود را پیش فروش می‌کنند. موضوعی که این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که وقتیخودروسازان حتی از تعیین زمان دقیق تحویل خودرو‌های معوق خود، ناتوانند چگونه وعده تحویل خودرو‌های جدیدی را به مشتریان می‌دهند وچرا علی رغم گفته وزیر صمت که پیش فروش خودرو‌های جدید را منوط به واگذاری خودرو‌های معوق دانسته بود، این دو خودرو سازهمچنان درحال خلق تعهدات جدید اند.
اگرچه وزارت صنعت، اعلام کرده مجوز پیش فروش خودرو به ایران خودرو و سایپا از قبل داده شده و این دو خودروساز از سهمیه قبلی خود محصولات جدید را پیش فروش می‌کنند، اما آیا بهتر نبود این دو خودروساز، استفاده ازاین سهمیه از قبل مانده را منوط به اجرای تعهدات از قبل مانده خودمی کردند.
به هرحال، اکنون که مشتریان خیالشان از بابت افزایش قیمت خودرو خریداری شده تا حدودی راحت شده، آنچه مهم است، اعلام یک جدول زمان بندی جدید برای تحویل خودرو‌های معوق است. اقدامی که باعث می‌شود مشتریان با درنظر گرفتن تمامی ابعاد، درباره سرانجام خرید خود تصمیم گیری کنند. اقدامی که علاوه بر پیش قدم شدن خودرو سازان، مستلزم نظارت و کنترل بیشتر وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
در این زمینه عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه بازرسانی در شرکت‌های خودروساز از سوی سازمان حمایت مستقر شده اند، گفت: مقرر شده که 80 درصد از میزان تولید روزانه خودروسازان برای رفع تعهدات گذشته شرکت و 20 درصد نیز برای مدیریت بازار در قالب فروش فوری عرضه شود.
وی تاکید کرد: این روش را تا نهایی شدن تحویل تعهدات دنبال خواهیم کرد؛ بنابراین باید منتظر ماند و دید آیا خودروسازان سرانجام جدول زمانی جدید خود برای تحویل خودرو‌های معوق به مشتریان را منتشر خواهند کرد و آیا وزارت صمت می‌تواند خیال مشتریان را آسوده ساخته وبه آن‌ها اطمینان دهد که خودرو خود را قطعا در زمان تعیین شده تحویل خواهد گرفت. برای پاسخ به این سئوال دست کم باید تا نیمه دوم سال بعد منتظر ماند. انتظاری که البته کوتاه هم نیست.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

بر چسب ها :

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top