تلاطم بازار ربطی به خودروساز ندارد / رفع مشکلات سرمایه در گردش خودروسازان بخش خصوصی را پیگیری می کنیم

تلاطم بازار ربطی به خودروساز ندارد

رفع مشکلات سرمایه در گردش خودروسازان بخش خصوصی را پیگیری می کنیم

نشست هم اندیشی رفع مشکلات خودروسازان شهرستان بم و قطعه سازان با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت و نماینده شهرستان بم درمجلس شورای اسلامی برگزارشد و مقیمی در این نشست گفت: رفع مشکلات سرمایه در گردش خودروسازان بخش خصوصی را پیگیری می کنیم

دو شرکت بزرگ خودروساز کشور در شرایطی چهارشنبه گذشته اقدام به فروش فوری محصولات تولیدی خود کردند که قیمت‌ها در بازار در اوج قرار داشت؛ به‌طوری‌که قیمت بسیاری از خودروها در بازار افزایش ۸ میلیون تومانی را نیز تجربه کردند.

هرچند این افزایش ناگهانی قیمت محصولات داخلی از هیچ دلیل و منطقی پیروی نمی‌کرد، اما در جریان این اتفاقات ابتدا دو شرکت خودروساز از روند صعودی تولید خبر دادند و بلافاصله نیز فروش فوری آغاز شد. به این ترتیب این حدس و گمان مطرح بود کهخودروسازان با مهندسی بازار شرایطی را فراهم کردند تا با اجرای طرح فروش فوری بر اساس فرمول قیمتی 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار، حداکثر نقدینگی را جذب کنند و به نوعی از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. اما روز گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر خودروسازان را در نوسانات اخیر بازار بی‌تقصیر خواند.
رضا رحمانی درخصوص نوسانات اخیر بازار خودرو گفت: تلاطم بازار خودرو ارتباطی با خودروسازان ندارد و بیشتر مرتبط با اموری است که خارج از حیطه کنترل خودروسازان است.این مقام مسوول معتقد است که مشکلات خودروسازان در زمینه تولید بر طرف شده است و این شرکت‌ها با تولید بیشتر می‌توانند در کنترل بازار نقش ویژه‌ای داشته باشند.  در حالی وزیر از افزایش تولید در شرکت‌های خودروساز سخن می‌گوید که طی ماه‌های گذشته مشکل واردات قطعات مورد نیاز خطوط تولید و همچنین تامین مواد اولیه برای تولید قطعات داخلی‌سازی شده در شرکت‌های قطعه‌ساز که هر دو ناشی از تحریم زنجیره خودروسازی کشور است، اصلی‌ترین دلیل در کاهش عرضه از سوی شرکت‌های خودروساز خوانده می‌شود؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد تا این معضلات از پیش پای خودروسازان بر طرف نشود، وضعیت تولید این شرکت‌ها سامان نمی‌یابد.

در این نشست مشکلات متعددی از سوی تولیدکنندگان خودرو مطرح شد که اختصاص ارز برای واردات مواد اولیه مورد نیاز قطعات خودرو ، تزریق نقدینگی و مسایل گمرکی از مهمترین دغدغه‌های خودروسازها در این منطقه کمتر توسعه یافته بود.

فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت در این جلسه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و قدردانی از همکاری تولیدکنندگان با دولت از اتخاذ تصمیماتی برای رفع مشکلات تخصیص ارز خبرداد و گفت: طی نشست های مشترک با بانک مرکزی موضوعات تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه مورد نیاز مورد بررسی و تمهیداتی برای تسهیل اختصاص ارز به صنعتگران در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص مشکل سرمایه در گردش و کمبود نقدینگی نیز اظهار امیدواری کرد از محل 40هزار میلیارد تومانی که برای توسعه صنایع اختصاص یافته است ، اعتباراتی برای خودروسازهای بخش خصوصی نظیر کرمان موتور، مدیران خودرو و... در نظر گرفته شود.

معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت همکاری قطعه سازها و خودروسازها را درشرایط کنونی ضرروری برشمرد و گفت: ورود مواد اولیه مورد نیاز قطعه ساز ها نیز با همکاری بانک مرکزی و گمرک پیگیری و موانع پیش روی برای ورود برخی قطعات به کشور مرتفع خواهد شد.

به گفته مقیمی گشایش ارز برای واردات مواد اولیه با توجه به موضوع ساخت داخل برخی قطعات خودرو در کشور با حساسیت ویژه ای صورت می‌گیرد و در این خصوص قطعاتی که تولید داخل آن ها در کشور توجیه اقتصادی ندارد به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

وی با تاکید بر حمایت از حقوق مردم تصریح کرد: حمایت از شرکت های تولید کننده نیز در وظیفه وزارت صنعتفمعدن وتجارتاست و ما با حفظ حقوق مردم بدنبال صیانت از صنعت و تولیدگران هستیم.

تاکید نماینده شهرستان بم به حفظ اشتغال در مناطق محروم

حبیب‌الله نیکزادی پناه، نماینده مردم شهرستان بم در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: بخشی از منطقه شرق استان کرمان جزو مناطق کمتر توسعه یافته است و مردم در سایه تولید مشغول به کار هستند.

بر چسب ها :

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top