«دخالت وزارت صمت در قیمت‎گذاری» بازار را متلاطم کرد یا «هجوم ۲۵۰هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان»؟

«دخالت وزارت صمت در قیمت‎گذاری» بازار را متلاطم کرد یا «هجوم ۲۵۰هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان»؟

اختلاف دولت و مجلس بر سر عوامل گرانی خودرو در بازار

میزان تولید خودرو در سایپا و ایران‌خودرو از ۱۲۰۰دستگاه در روز به بیش‌از ۴۱۰۰ دستگاه افزایش یافته است اما همچنان پاسخگوی هجوم خریداران نیست

قیمت خودرو در روزهای گذشته و پس از ثبات نسبی در پاییز، دوباره اوج گرفت. با شروع تحویل خودرو از سوی خودروسازان با قیمت‌های قبلی و نیز تداوم ابهامات درخصوص نحوه قیمت‎گذاری خودرو برمبنای حاشیه بازار، قیمت‌ها نیز دستخوش تغییرات اساسی شد؛ به‎گونه‌ای که برخی خودروها بیش‌از 50درصد افزایش قیمت را در بازار تجربه کردند. این افزایش قیمت، بار دیگر پای وزیر صمت را به مجلس و کمیسیون صنایع باز کرد. ظاهرا بحث افزایش قیمت‌ها برای نمایندگان به قدری جدی و بااهمیت است که جلسه‎ای با این موضوع در حاشیه بررسی بودجه سال 98 برگزار کرده‌اند و بسیاری از نمایندگان سایر کمیسیون‌ها نیز خود را به این جلسه رسانده‌اند.

اما دلیل یا دلایل اصلی گرانی خودرو در این روزها چیست؟ به نظر وزیر صمت، بحث نقدینگی بالا در اقتصاد کشور، از دلایل اصلی گرانی خودرو است. اما به نظر می‌رسد اجرای ناقص طرح فروش خودرو بر مبنای حاشیه بازار علت بسیار مهم فاصله‌گرفتن دوباره قیمت خودرو بین کارخانه و بازار است.

وزیر صمت و نمایندگانی که قانع نشدند

عبدالله رضیان، عضو هیات‎رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس درخصوص دلایل وزیر صمت برای افزایش قیمت خودروها می‌گوید: «توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت از منظر اقتصادی واقعیتی انکارناپذیر است، اما پاسخ قانع‌کننده‌ای برای ضعف ناتوانی دستگاه تحت مدیریتش برای کنترل این وضعیت نبود.»

وی می‌افزاید: «به اعتقاد رحمانی افزایش قیمت موج دوم گرانی خودرو ریشه در سیاست‌ها و اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان ندارد، بلکه این نقدینگی ۲۵۰هزار میلیارد تومانی سرگردان است که برای حفظ ارزش خود به سمت کالاهای مختلف ازجمله خودرو و ارز سوق پیدا کرده است و به همین دلیل طی چند روز اخیر شاهد رشد مجدد قیمت خودرو و نرخ ارز هستیم.» ر

فع مسئولیت رحمانی از وزارت صمت درخصوص افزایش قیمت‌ها طی روزهای اخیر در حالی انجام می‌شود که بازار خودرو طی پاییز و اوایل زمستان ثبات و البته رکود را تجربه می‌کرد، اما اصرار وزیر بر تحویل خودروهای موعد قبل از دی‌ ماه با قیمت گذشته باعث سرازیر شدن خودروهای بسیاری به بازار شده است که فاصله قیمتی بسیاری با قیمت بازار داشتند. همین مساله باعث شد قیمت خودروها دوباره افزایش پیدا کند.

موردی که انتقاد بسیاری از کارشناسان را در پی داشت و آن‌را ادامه آشفتگی بازار طی سال جاری دانستند. این روند ادامه یافت و وزارت صمت و خودروسازان سعی کردند با فروش فوری خودروها بار دیگر بازار را در دست بگیرند. اما دستوری‎شدن قیمت‎خودرو نه‎تنها باعث نزولی‎شدن آن نشد بلکه باز هم ایجاد فاصله میان قیمت کارخانه و بازار سبب اوج گرفتن قیمت خودرو در بازار شد.

دیگر خودرو زیر50میلیون تومان در کشور وجود ندارد

با نگاهی به سایت‌های فروش خودرو متوجه می‌شویم که دیگر اصولا خودرو سواری زیر50‌میلیون تومان در کشور وجود ندارد. نقدینگی سرگردان هرچند در روزها و ماه‌های ابتدایی تاثیر شگرفی بر کم‎شدن خودرو در بازار و افزایش قیمت‌ها داشت، اما در ادامه این عملکرد ضعیف وزارت صمت و اقتصاد بود که اجازه داد این سرمایه‌های سرگردان کل اقتصاد را دنبال خود بکشد.

هرچند رحمانی این مورد را هم رد کرده و معتقد است این شیوه قیمت‌گذاری خودرو موجب شده است نقدینگی به‎جای سرازیر شدن به جیب دلالان و واسطه‌ها به حساب خودروسازان واریز شود.

وی در عین حال قیمت‌گذاری خودرو توسط دولت را رد کرد و نوسانات قیمتی را ناشی از تحولات قیمتی حاشیه بازار دانست. نبود سیاست‌گذاری مناسب و سریع در این خصوص باعث شد تا این دوبازوی اقتصادی دولت نتوانند سرمایه‌های سرگردان را به سمت صحیح هدایت کنند و در عوض خودشان اسیر موجی شدند که از خروش این 250هزار میلیارد تومان نقدینگی شکل گرفته بود.

رضیان در ادامه با اشاره به صحبت‌های وزیر صمت درخصوص بازار خودرو می‌گوید: «با وجود این‎که طبق توضیحات مدیران شرکت‌های خودروساز، میزان تولید خودرو در سایپا و ایران‌خودرو از ۱۲۰۰‌دستگاه در روز به بیش‌از ۴۱۰۰‌دستگاه در روز افزایش یافته، هجوم به بازار برای خرید و ثبت‌نام خودرو به حدی زیاد است که افزایش تولید نتوانسته عطش خریداران را سیراب کند.»

البته وزیر صمت معتقد است بازار به این وضعیت باقی نمی‌ماند و به دلیل افزایش سه‎برابری ظرفیت تولید در شرکت‎های خودروسازی و تحویل خودروهای ثبت نام‌شده به مشتریان، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت. هرچند افزایش تولید و تحویل خودرو به مشتریان می‌تواند زمینه‌ساز کاهش قیمت شود، اما برای ریشه‌کن‌شدن بحث دلالی در بازار خودرو به موارد دیگری نیز نیاز است.

پیش‌فروش‌های طولانی‎مدت خود یکی از عوامل اصلی فاصله‌گرفتن قیمت خودرو بین کارخانه و بازار است. اگر تحویل خودرو توسط خودروسازان به‎عنوان مثال به یک‌ماه کاهش پیدا کند، اصولا خرید از بازار آزاد و با قیمت‌های نجومی از بین می‌رود یا بسیار اندک می‌شود.

مشتری اگر بداند هر زمان که بخواهد می‌تواند خودرو خریداری کند و در اسرع وقت تحویل بگیرد، دیگر سراغ بازار آزاد نمی‌رود و دلالان نیز نمی‌توانند روی این موضوع مانور بدهند. در آن شرایط، پیش‌فروش خودروها نیز موضوعیت خود را از دست می‌دهد. ضمن این‎که نقدینگی مورد نیاز خودروسازان نیز با سرعت بیشتری در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top