آخرین وضعیت بازار شب عید لوازم یدکی

آخرین وضعیت بازار شب عید لوازم یدکی

نه فراوانی، نه کمبود!
برای تمام خودروها قطعه موردنیاز وجود دارد اما یافتن و تهیه‎کردن آن به سادگی پارسال نیست

شرایط بازار قطعات و لوازم یدکی خودرو در روزهای پایانی سال قابل‌توجه است. از یک طرف خبرهایی مبنی‌بر کمبود قطعات و زیادشدن لوازم یدکی تقلبی شنیده می‌شود و از سوی دیگر گفته می‌شود قیمت قطعات و لوازم یدکی افزایش زیادی داشته است. این در حالی است که در ماه‌های گذشته، فعالان بازار و مسئولان اتحادیه‌ها و اصناف مرتبط با این حوزه، بارها درمورد شرایط خاص بازار شب عید، هشدار داده بودند.

سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» با بیان این‎که به‎طور طبیعی لوازم یدکی در بازار امسال به فراوانی سال گذشته نیست، گفت: «با وجود این درحال‎حاضر برای تمام خودروها به هر حال قطعه موردنیاز وجود دارد. با این تفاوت که فقط پیداکردن و تهیه لوازم یدکی نسبت‌به سال قبل کمی دشوارتر شده است.»

تامین بخشی از نیاز بازار توسط واردکنندگان

مهدی کاظمی در این رابطه با اشاره به این‎که در تهران حدود 700فروشنده لوازم یدکی محصولات پژو فعالیت دارند، اظهار کرد: «بیش‌از 500فروشنده لوازم پراید، 100فروشگاه لوازم محصولات رنو و همین حدود فروشنده لوازم خودروهای چینی در این صنف فعال هستند که با توجه به این مساله، به هر حال تهیه قطعات و لوازم یدکی در بازار امکان‌پذیر شده است.»

وی در پاسخ به این سوال که باتوجه‌به مشکلات موجود در حوزه تولید و واردات، تامین نیاز بازار چگونه انجام می‌شود، توضیح داد: «قیمت لوازم یدکی بسیار متاثر از سایر عوامل اقتصادی ازجمله نرخ ارز است. بنابراین به دلیل این‎که قیمت ارز در ماه‌های گذشته کاهش یافت و در عین حال وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در زمینه ثبت سفارش‌ها همکاری کردند، واردکنندگان اقدام به ثبت‌سفارش قطعاتی کردند که امکان تولید آن‎ها در کشور وجود نداشت. این واردات بعد از دو، سه ماه به بازار رسید و بخشی از کمبودها را جبران کرد.»

افزایش استقبال بازار از لوازم یدکی ایرانی

کاظمی با اشاره به این‎که در سال‌های قبل به دلیل بالابودن حجم واردات، تولید داخل تحت‌تاثیر قرار گرفته بود، افزود: «حدود 20درصد از توزیع‌کنندگان اتحادیه، تولیدکننده نیز هستند و همه امروز از وضعیت بازار رضایت دارند. چراکه با کاهش حجم واردات، شرایط عرضه بیشتر محصولات تولید داخل به بازار افزایش یافته است.»

وی در ادامه با بیان این‎که این شرایط البته قطعه‌سازان را با دشواری نیز مواجه کرده است، خاطرنشان کرد: «با وجود این‎که بازار امروز بیش‌از گذشته از عرضه محصولات داخلی استقبال می‌کند، چالش‌های موجود در زمینه تامین مواداولیه، تولید را برای قطعه‌سازان سخت کرده است.»

وی همچنین تاکید کرد: «دولت و وزارت صمت باید در راستای حل این مشکلات و تسهیل فرایند واردات مواداولیه قطعه‌سازان را یاری کند.»

گمرک به حل مشکل بازار کمک کند

سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو تهران با تاکید بر این‎که نمی‌توان منکر وجود قطعات بی‌کیفیت در بازار لوازم یدکی شد، بیان کرد:‌ «مشاهده می‌شود که برخی اقدام به واردات یا تولید قطعات نامرغوب کرده و این محصولات بی‌کیفیت را در بسته‌بندی‌های شناخته‎شده ارائه می‌کنند. البته این مساله در مدت اخیر کمتر شده است. اما به‎هرحال همچنان شاهد عرضه لوازم یدکی بی‌کیفیت در بازار هستیم.»

کاظمی درخصوص امکان تقلب از برندهای معروف نیز اظهار کرد: «در همه اصناف این طور است که افراد سودجو و متقلب از خلأهای قانونی استفاده می‌کنند. در حوزه لوازم یدکی هم این اتفاق می‌افتد. اگرچه تاکید می‌کنم که این روزها میزان شکایت از این موارد به اتحادیه بسیار کاهش یافته است و حتی می‌توان گفت مورد شکایت تازه نداشته‌ایم.»

وی درخصوص شرایط بازار لوازم یدکی در شب عید گفت: «متاسفانه اتحادیه برنامه مشخصی برای نظارت بر بازار شب عید ندارد. اما به این معنا نیست که قطعه به خواب خودرو در تعمیرگاه منجر شود، کمبود نداریم. هرچند که میزان عرضه قطعات به بازار امسال کاهش یافته است.»

مهدی کاظمی در پایان تاکید کرد: «برای حل مشکلات فعلی بازار، درخواست ما از گمرک این است که روند ترخیص قطعات را تا حد امکان تسهیل کرده و قوانین این حوزه را کمی اصلاح کنند تا واردکننده به‎راحتی بتواند نیاز بازار را تامین کند و مصرف‌کننده نیز دیگر با مشکل کمبود قطعه و بالابودن قیمت‌ها مواجه نشود.»

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top