سال ۹۷، سال بی برنامگی دولت در صنعت خودرو

یک کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد؛

سال ۹۷، سال بی برنامگی دولت در صنعت خودرو

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو معتقد است سال ۹۷ را باید سال بی برنامگی دولت دانست. رفتاری که فارغ از موضوع تولید در حوزه تجارت نیز، ناشی از بی برنامگی دولت بود و نتیجه آن همانند سایر بخش ها، تورم شدید در صنعت خودرو بود.

او با بیان این مطلب افزود: در حوزه تولید داخل و واردات نیز روند اشتباه دولت و تصمیم گیری های غلط باعث شد تا بازار وارد رکود سنگینی شود که که اثر آن ها سال ها در بازار باقی خواهد ماند. در همین حال اقدامی که دولت در حوزه سیاست خارجی انجام داد منجر به ایجاد آشفتگی کل فرایند تولید شد. همچنین فشارهای مضاعف در حوزه استاندارد به تولیدکنندگان و فعالان حوزه تجارت خودرو نیز به عبارت بهتر، نفس صنعت خودرو را گرفت و با این روند به طور قطع وضعیت بازار وضعیت رو به بهبودی نخواهد بود.
زاوه با اشاره به اینکه هرچند با تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت و تیم اجرایی او، بندهایی که به پای فعالان اقتصادی بسته شده بود تا حدودی باز شد و این تغییر در نهایت منجر به اخذ تصمیم های معقول تری شد اما بدون شک تا رسیدن به نقطه ای که بتوان فعالیت اقتصادی راحتی داشت، هنوز فاصله زیادی وجود دارد تصریح کرد: در چنین شرایطی لازم است دولت در سال آینده برای حل و فصل مسایل و مشکلات موجود نسبت به بازنگری در تصمیمات خود اقدام کند و همچنین تصمیم درستی در زمینه صدور مجوزهای واردات، تخصیص ارز و همچنین گمرک اخذ کند.
یه عقیده زاوه شاید با این تصمیمات شرایط را نه به وضعیتی ایده آل، بلکه به سال 96 بازگرداند. در عین حال نیز لازم است دولت در سال آینده با هدف بهبود فضای کسب و کار در قوانین و مقرراتی که در زمان تحریم قابلیت اجرایی شدن ندارند، نیز بازنگری هایی انجام دهد تا بتواند تا اندازه زیادی از التهاب بازار بکاهد اما با این حال به طور قطع سال 98 نیز شاهد بازار پرالتهابی خواهیم بود.
او در انتها نیز اظهارکرد: از بعد تولید نیز به نظر می رسد در سال آینده به دلیل بالا بودن قیمت ها به لحاظ تقاضا شاهد کاهش باشیم و این نیاز فراتر از 800 هزار دستگاه نخواهد بود و در عین حال، عرضه نیز بیشتر از این تعداد نخواهد بود و در بهترین حالت سطح عرضه به اندازه تقاضای مانده بازار خواهد رسید به این معنی که صنعت خودرو با زیان عملیاتی بالایی در سال آینده روبرو خواهد شد.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top