مراجعه یک میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی در سال ۹۷

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران خبر داد:

مراجعه یک میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی در سال ۹۷

رفع ایراد آلایندگی ۳۷۴ هزار دستگاه خودرو

سید نواب حسینی منش مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران از مراجعه یک میلیون و 800 هزار دستگاه خودرو در سال 97 به مراکز معاینه فنی شهر تهران خبر داد.

حسینی منش در توضیح این افزایش مراجعات در سال 97 وثبت یک رکورد جدید در مقایسه با سایر سال‌ها اظهار داشت: با عنایت به آغاز مرحله دوم طرح کاهش از ابتدای آذر ماه و کنترل مکانیزه معاینه فنی توسط دوربین در تمام ایام و ساعات شبانه روز در سطح شهر و همچنین تعهد شهروندان گرامی به مشارکت اجتماعی و رعایت قانون موجب شد میزان مراجعات به مراکز شهر تهران در سال 97 در مقایسه با سال 96، 18 درصد و در مقایسه با سال 95 بالغ بر 60 درصد افزایش داشته و شهروندان به صورت محسوس شاهد نتایج مثبت این مشارکت و کاهش چشمگیر آلودگی هوا در سال 97 باشند.

وی در خصوص انجام معاینه فنی برتر در مراکز شهر تهران در سال 97 تصریح کرد: در سال گذشته بالغ بر 365 هزار دستگاه خودرو موفق به اخذ معاینه فنی برتر شده‌اند. در مراکز معاینه فنی شهر تهران برای کلیه خودرو‌ها معاینه فنی برتر انجام می‌شود. خودرو‌ها می‌توانند در صورت قبولی در معاینه فنی برتر گواهی معاینه فنی برتر و در صورت عدم قبولی و احراز شرایط معاینه فنی معمولی با تمایل مالک گواهی معاینه فنی عادی دریافت کنند. در سال 97، 29 درصداز خودرو‌ها از آزمون آلایندگی مردودو نقص آلایندگی 374 هزار دستگاه خودرو تشخیص و رفع ایراد شده است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در خصوص عملکرد واحد سیار تست کنار جاده‌ای که با مشارکت پلیس با هدف پایش مستمر و کنترل مضاعف آلایندگی خودرو‌های سنگین در شهر تهران از ابتدای مهرماه 97 راه اندازی گردیده، اظهار داشت:این واحد نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی 5388 دستگاه خودروی سنگین در سطح شهر اقدام کرده که از این تعداد 89 درصد از آن دارای معاینه فنی و 11 درصد فاقد معاینه فنی بوده است. قابل ذکر است پس از بررسی مجدد وضعیت آلایندگی خودرو‌ها، معاینه فنی 1096 دستگاه خودرو به علت مردودی از آزمون آلایندگی ابطال و در مجموع 1657 دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا مردودی در تست آلایندگی جریمه و اعمال قانون شده‌اند. با عنایت به اهمیت تاثیر آلایندگی خودرو‌های سنگین در تشدید آلودگی هوا و بالا بودن عمر میانگین خودرو‌های سنگین و به طبع عدم ایستایی این خودرو‌ها در حفظ شرایط استاندارد‌های تعیین شده از لحاظ تولید آلایندگی و نیاز مبرم به کنترل مستمر این خودرو‌ها بدون تردید اجرای این طرح با همراهی پلیس در سال 98 با جدیت بیشتری انجام شده و تعداد این اکیپ‌ها افزایش خواهد یافت.

وی در خصوص اهم برنامه‌های سال 98 اظهار داشت: جهت رفاه حال شهروندان گرامی یکی از برنامه‌های اصلی این ستاد در سال جدید توسعه کمی مراکز و افزایش تعداد خطوط معاینه فنی است. این مجموعه تمام تلاش خود را خواهد کرد تا نسبت به احداث و راه اندازی مرکز معاینه فنی ده خطه آسمان آبی به عنوان بزرگترین مرکز در کشور در این سال اقدام نماید. در حال حاضر مراکز معاینه فنی در شهر تهران دارای 54 خط معاینه فنی است که امیدوارم با برنامه ریزی انجام شده در سال 98 این تعداد خطوط به 64 خط افزایش یابد. امسال مراجعه حداقل 2.5 میلیون دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران پیش بینی گردیده و کلیه واحد‌های این مجموعه برای ایجاد این ظرفیت آماده و تجهیز خواهند شد. از دیگر برنامه‌ها در این سال احداث و راه اندازی یک خط ویژه با تجهیزات مدرن جهت پذیرش خودرو‌های دارای تکنولوژی جدید در مرکز معاینه فنی نیایش می‌باشد. توسعه کیفی خدمات و بحث پیاده سازی فاز‌های دیگر مدیریت امور مشتریان، افزایش اکیپ‌های تست کنار جاده ای، بهسازی مراکز معاینه فنی در راستای مشتری مداری و ارائه خدمات بهتر و توسعه کشوری بحث آموزش معاینه فنی از دیگر برنامه‌های ستاد در سال 98 خواهد بود که با اجرای آن به صورت تفصیلی به شهروندان اطلاع رسانی خواهد شد. ضمنا"، در حال حاضر روزانه در حدود 8500 دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌نمایند که با توجه به افزایش ساعت کاری و تعداد خطوط معاینه فنی و پیاده سازی مدیریت امور مشتریان (سیستم نوبت دهی، سامانه اعلام مدت انتظار) خودرو‌ها می‌توانند بدون معطلی نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند.

حسینی منش در خصوص درصد فراوانی خودرو‌های مراجعه کننده به مراکز گفت: بیشترین درصد مراجعه به مراکز مربوط به خودروی پراید با 27.7 درصد می‌باشد و خودروی پژو 206 با 16.82 درصد و پژو 405 با 9.5 درصد در رتبه دوم و سوم قرار دارند.

وی در پایان در خصوص خودرو‌های مشمول معاینه فنی در سال 98 اظهار داشت: خودرو‌های داخلی از سال 93 و ماقبل خودرو‌های خارجی از سال 2014 و ماقبل و خودرو‌های عمومی از سال 96 و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند. در سال 97، 4 میلیون 750 هزار فقره تخلف خودرو‌های فاقد معاینه فنی توسط دوربین ثبت و اعمال قانون شده است.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top