حذف دلار رانتی و تهدید دوباره خودروسازان: ارز ۴۲۰۰ ندهید، خودرو گران می‌شود

حذف دلار رانتی و تهدید دوباره خودروسازان:

ارز ۴۲۰۰ ندهید، خودرو گران می‌شود

ادعای عجیب درباره افزایش ٧۰درصدی تولید خودرو در‌ سال ٩٧ یکی از اخبار پربازدید آخر هفته بود. یک خبرگزاری دولتی به نقل از رضا رحمانی، وزیر صنعت نوشته بود تحریم نتوانسته روی صنعت خودروسازی تأثیر چندانی بگذارد و تولید خودرو ٧۰‌درصد‌ سال گذشته رشد داشته است! این موضوع درحالی رخ می‌دهد که آمارهای منتشرشده حاکی از کاهش حدود ٣۰ تا ٤۰‌درصدی تولید خودرو نسبت به ‌سال گذشته است و البته پرسش این است

که اگر تولید خودرو نزدیک به دوبرابر زیادتر شده است، پس چرا قیمت خودرو حاشیه‌ساز شد؟

سال گذشته قیمت خودرو آزاد شد.

آن‌هم در شرایطی که بازار خودروی ایرانی در انحصار است. قیمت خودرو که پیش از آزادسازی هم شیب صعودی گرفته بود، درنهایت به آن‌جا رسید که قیمت‌ها حدود ١۰۰‌درصد رشد داشت و بارها بهای انواع خودروی داخلی حاشیه‌ساز شد. البته اشتهای خودروسازان برای افزایش قیمت تمامی ندارد و معلوم نیست با حذف ارز ٤ هزار و 200 تومانی دوباره آنها چه برنامه‌ای برای قیمت خودرو  پیاده کنند.
به گفته فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو  آنها پیشنهادهای جالب دیگری هم برای دولت مطرح کرده‌اند که مثلا اگر صنعت خودرو تعطیل شود، سالانه دولت باید ١٥‌هزار‌میلیارد تومان بیمه بیکاری بدهد. برای حفظ این صنعت نصف این مبلغ را به خودروسازان پرداخت کند یا برای ثابت‌ماندن قیمت‌ها، قطعه‌سازها دیگر مالیات ندهند.
با این حال اینها تنها بخشی از درخواست‌های خودروسازان در هفته گذشته است که پارسال قیمت برخی از محصولات خود را تا دوبرابر افزایش دادند. قیمت پراید از ٢٢‌میلیون تومان به ٣٦‌میلیون تومان و تیبا از ٢٩‌میلیون تومان به بالای ٤۰‌میلیون تومان و پژو ٤0٥ از ٤٣‌میلیون تومان به ٦٥‌میلیون رسید، اما گویا رشد قیمت خودرو در ایران تمامی ندارد. فربد زاوه که گفته‌های مطرح‌شده را به زورگویی در خودروسازی ایران تفسیر می‌کند،   می‌گوید: «کاهش قدرت خرید خانوارها موجب شده که سهم خودرو از سبد معیشتی خانوارها به حداقل ممکن برسد. شرایط اقتصادی مردم به قدری بد است که حتی اگر خودرو به قیمت ‌سال ٩٦ هم عرضه شود، باز هم مشتری زیادی را نخواهد داشت.»
او با اشاره به وعده خودروسازان مبنی بر تولید یک‌میلیون و 200‌هزار دستگاه خودرو در‌ سال ٩٨، گفت: «در بهترین شرایط بازار تنها کشش خرید ٧۰۰‌هزار دستگاه خودرو را خواهد داشت و حدود ٥00‌هزار دستگاه خودروی روی دست خودروسازان باقی خواهد ماند.» به گفته زاوه، به دلیل بالابودن بهره در ایران طرح‌هایی همچنین فروش اقساطی خودرو و لیزینگ خودرو نمی‌تواند به رونق این بازار کمک کند و تجربه‌ سال ٩٣ دوباره تکرار خواهد شد.» 


رشد ٧۰‌درصدی تولید خودرو در‌ سال ٩٧؟!

«‌سال گذشته تولید خودرو با وجود مشکلات، ٧0‌درصد افزایش یافت.» این خبر را درحالی خبرگزاری ایرنا به نقل از وزیر صنعت اعلام کرده که آمارها از کاهش حدود ٤0‌درصدی تولید خبر می‌دهد. براساس آماری که وزارت صنعت منتشر کرده، تولید خودرو در ‌سال ٩٦ حدود یک‌میلیون و ٥٣٤‌هزار دستگاه بوده است اما میزان تولید خودرو در‌ سال گذشته در بهترین حالت یک‌میلیون دستگاه خواهد بود.  فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در این‌باره  می‌گوید: «احتمال می‌رود که خبرنگار در انتشار این خبر دچار خطا شده، چراکه تولید خودرو در اسفند پارسال نسبت به ماه‌های قبلی که بسیار ناچیز بوده، رشد ٧0‌درصدی داشته است.»
البته رضا رحمانی چندی پیش در همایش بزرگ قطعه‌سازی در رابطه با رشد تولید خودرو این‌گونه سخن گفته بود: «روزهای اول که به‌عنوان وزیر انتخاب شدم، صنعت خودرو و قطعه بسیار در معرض خطر بود. تولید روزانه سایپا ٤00 و ایران‌خودرو ٨00 دستگاه بود. خودروها ناقص تولید می‌شد، اما آخر اسفند تولید روزانه ٤‌هزار دستگاه شد و تولید چندبرابر شد.»


توقف خودروها در پارکینگ خانه‌ها

هرچند که برخی سال ٩٨ را سالی توأم با رکود برای این صنعت خودروسازی و نبود مشتری برای خودرو‌های تولید داخل  پیش‌بینی می‌کنند، اما نگاهی به وضع فروش‌های فوری در ماه‌های پایانی ‌سال از جذابیت بالای خرید خودرو برای ایرانی‌ها حکایت می‌کند. فروش‌هایی فوری که تنها ١٦ تا ٢0‌درصد تولیدات اسفند پارسال را به خود اختصاص داده بود، به اذعان کارشناسان رقم ناچیزی است که نمی‌توانست قیمت‌های نجومی در بازار را تا حد زیادی کنترل کند.  زاوه در این‌باره می‌گوید:  «با فرض درنظرگرفتن تولید روزانه ٤‌هزار دستگاه  در اسفند،  میزان خودروی تولید در ٢٥روز کاری چیزی حدود ٩0‌هزار دستگاه بوده که بیشتر آن مربوط به واگذاری خودروهای پیش فروش شده است .تنها چیزی که حدود  ١٥ تا ١٨‌هزار دستگاه آن در قالب فروش فوری عرضه شده است، بنابراین نمی‌توان انتظار معجزه داشت.»
به گفته این فعال صنعت خودرو، بخش زیادی از خرید خودروهایی که در قالب فروش فوری یا پیش‌فروش عرضه می‌شود، مربوط به سرمایه‌گذارانی است که از ترس کاهش ارزش پول خود نسبت به خرید خودرو اقدام کرده‌اند.  او با بیان این‌که خودرو نه همانند مسکن به یک سرمایه زیادی نیاز دارد و نه نگرانی‌های خرید سکه و دلار را دارد و کالایی مناسب برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید، ادامه داد: «درحال حاضر پارکینگ‌های تهران پر است از خودرو‌هایی که چند کیلومتر بیشتر کار نکرده‌اند و صاحبان آنها به‌عنوان اندوخته به آن نگاه می‌کنند تا هر زمان که لازم شد، آن را بفروشند.»

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top