افزایش قیمت در بازار بی‌مشتری

افزایش قیمت در بازار بی‌مشتری

بازار خودروی کشور طی هفته گذشته روزهای پرتلاطمی را تجربه کرد، البته این تلاطم نه در خرید و فروش خودرو بلکه در نوسان قیمتی محصولات خودروسازان اتفاق افتاد.به گفته بسیاری از دست اندرکاران بازار خودرو، بعد از تعطیلات نوروزی به رغم نبود تقاضا، قیمت بسیاری از خودروها روند صعودی به خود گرفت به‌طوری‌که در هفته جاری ۷ میلیون تومان به خودروی پژو ۲۰۰۸ افزوده شد.

هر چند رکود خرید و فروش هر ساله در فروردین به جریان عادی این ماه تبدیل شده اما افزایش قیمت در نبود مشتری، امسال رکورد دیگری برای این بازار رقم زد.

با این حال بسیاری از دست اندرکاران بازار معتقدند دلالان و واسطه‌گرانی که در انتظار سال جدید برای فروش خودروهای خود بودند، امید دارند تا پیش از تحویل خودروهای فروش فوری که از ابتدای اسفندماه سال گذشته از سوی خودروسازان انجام گرفت، محصولات خود را با قیمت بالا به فروش برسانند حال آنکه ظاهرا به دلیل قیمت‌های نامعقول مشتری چندانی در بازار نیست.از سوی دیگر بسیاری از مشتریان انتظار ثبات بازار اسفند سال گذشته را در فروردین داشتند اما به دلیل عدم ثبات قیمت‌ها در فروردین هنوز به بازار ورود نکرده‌اند. در نیمه اسفند سال گذشته به دلیل فروش‌های فوری خودروسازان و همچنین افزایش تولید و عرضه خودرو بازار به تعادل نسبی رسیده بود و قیمت‌های منطقی‌تری از سوی عرضه‌کنندگان اعلام می‌شد حتی در برخی محصولات قیمت‌ها روند کاهشی نیز یافته بود. به این ترتیب این تصور ایجاد شده بود که از ابتدای سال آینده نیز این ثبات همچنان تداوم خواهد داشت حال آنکه این روزها با قیمت‌های عجیبی در بازار مواجه می‌شویم.

در این زمینه یک دست اندرکار بازار خودرو به خبرنگار ما می‌گوید که بازار همچنان در شرایط رکود به سر می‌برد، این در شرایطی است که روند افزایشی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد. وی یکی از عوامل موثر بر قیمت‌ها طی هفته جاری را نوسانات نرخ ارز می‌خواند و معتقد است که خودروهای مونتاژی به دلیل ارزبری بالا در این چند روز با افزایش چشمگیری در قیمت‌ها مواجه شده اند. وی تاکید می‌کند که فروش فوری دو خودروساز بزرگ کشور که از هفته جاری آغاز شده به‌طور حتم در نظم بازار و تعادل قیمتی موثر واقع خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود هفته آینده بازار با ثبات‌تری داشته باشیم. پیش‌بینی این کارشناسان بازار در شرایطی است که ایران خودرو و سایپا تحویل محصولات فروش فوری‌خود را آغاز کرده‌اند که انتظار می‌رود با عرضه این خودروها به بازار دلالان نیز عقب‌نشینی کرده و بازار به ثبات اسفندماه برسد.


افزایش قیمت مونتاژی‌ها

حالا سراغ قیمت محصولات داخلی در بازار طی هفته جاری می‌رویم. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 در حال‌حاضر با قیمت 48 میلیون و 500 هزار تومان در بازار موجود است. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131 با قیمت 44 میلیون تومانی نشان‌دهنده رشد 500 هزار تومانی به نسبت هفته گذشته است. از بازار تیبای صندوق‌دار و تیبا2 هم خبر می‌رسد این خودروها به ترتیب با قیمت 53 میلیون و 55 میلیون و 500 هزار تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود؛ بنابراین تیبای صندوق‌دار و تیبا 2 به نسبت هفته گذشته به ترتیب رشد یک میلیون تومانی و 500 هزار تومانی را ثبت کرده‌اند. ساینا نیز در هفته جاری به قیمت 56 میلیون و 500 هزار تومان رسید. این خودرو در مسیر تیبا صندوق‌دار حرکت کرده و رشد یک میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات در حال‌حاضر با قیمت 141 میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو با گیربکس معمولی با قیمت 105 میلیون تومان عرضه می‌شود. پژو 206 تیپ 2 و تیپ 5 طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 81 میلیون و 93 میلیون تومان عرضه شدند. به این ترتیب در حالی که تیپ 5 این خودرو در مدار ثبات قرار دارد، تیپ 2 این خودرو 2 میلیون تومان افزایش قیمت را به نسبت هفته گذشته تجربه کرده است. مدل صندوق‌دار این خودرو نیز در مسیر پژو 206 تیپ 5 حرکت کرده و با همان قیمت هفته گذشته دربازار موجود است. این خودرو با قیمت 95 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. پژو 405 هم با قیمت 74 میلیون تومان، یعنی همان قیمت هفته گذشته قابل خریداری است. حال سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ‌وی اتومات در حال حاضر با قیمت 160 میلیون تومان از سوی فروشندگان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. به این ترتیب این خودرو در یک هفته رشد 5 میلیون تومانی را تجربه کرده است.

بعد از آن ساندرو اتومات با قیمت 145 میلیون تومان قرار دارد. ساندرو اتومات نیز در مسیر افزایش حرکت کرده و رشد 4 میلیون تومانی را به نسبت هفته گذشته به نام خود ثبت کرده است. ساندرو استپ‌وی وساندرو با گیربکس معمولی، در حال حاضر با قیمت 137 و 128 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند.این دو خودرو مانند مدل اتومات رشد نکرده‌اند. استپ وی رشد 2 میلیون تومانی و ساندرو رشد یک میلیون تومانی داشته‌اند. همچنین تندر اتومات در حال حاضر 125 میلیون تومان در بازار قیمت دارد. این خودرو در جاده قیمتی دنده عقب رفته و به نسبت هفته گذشته افت 2 میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است. تندر E2 با یک میلیون تومان افزایش به نسبت هفته پیشین در حال حاضر با قیمت 113 میلیون تومان قیمت خورده است. پارس‌تندر هم با تندرE2 هم‌مسیر بوده و رشد یک میلیون تومانی داشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت 115 میلیون تومان داد و ستد می‌شود.

سمند EF7 طی هفته‌ای که گذشت، قیمت 78 میلیون تومان را در بازار تجربه کرد. این خودرو ثبات قیمتی خود را به نسبت هفته گذشته حفظ کرده است. پژو پارس اتومات هم سمند EF7 را همراهی کرد. این خودرو در هفته‌ای که گذشت با قیمت 105 میلیون تومان در بازار حضور داشت. بدین ترتیب در شرایطی که دنامعمولی در بازار نایاب است، دنا‌پلاس و دنا‌پلاس توربو به ترتیب با قیمت 130 و 155 میلیون تومان، یعنی همان قیمت‌های هفته گذشته در بازار داد و ستد می‌شود. رانا هم طی هفته‌ای که گذشت 75 میلیون تومان قیمت خورد. خودروی چینی دانگ‌فنگ H30 که توسط ایران‌خودرو مونتاژ می‌شود، در حال حاضر با قیمت 125 میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. در حالی که نمودار قیمتی رانا و دانگ‌فنگ با ثبات همراه بوده است. کیاسراتو و پژو 2008، دو محصول مونتاژی سایپا و ایران‌خودرو نیز روند افزایشی داشته‌اند. این دو خودرو با افزایش 7 و 10 میلیون تومانی در حال حاضر به ترتیب با قیمت 260 میلیون و 292 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند.


بازار بی‌رمق وارداتی‌ها

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. طی هفته گذشته بازار خودروهای وارداتی نیز با تبعیت از بازار خودروهای داخلی وضعیت مبهم و نابسامانی را تجربه کرد. هر چند که بر اساس اخبار منتشر شده ترخیص خودروهای وارداتی یک گام به جلو رفته است، اما این دست اخبار نتوانسته تاثیری روی بازار داشته باشد. زیرا هنوز نشانه روشنی از زمان دقیق ترخیص این خودروها از گمرک دیده نمی‌شود. خریداران این خودروها همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. از دیگر عواملی که بازار وارداتی‌ها را بی‌رمق کرده است، سایه سنگینممنوعیت واردات است. با این شرایط سوناتا هیبرید، 590 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شده است. سانتافه در آخرین هفته از اولین ماه سال جاری با رشد 5 میلیونی به نسبت هفته گذشته 685 میلیون تومان در بازار خرید و فروش ‌شد. توسان هم با قیمت 540 میلیون تومان در بازار موجود است. این خودرو رشد 10 میلیون تومانی در بازار داشته است.

النترا در حال حاضر 420 میلیون تومان ازسوی فروشندگان به خریداران عرضه شده است. در خانواده کیا هم سورنتو رشد قیمتی داشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت 790 میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. همین خودرو در هفته گذشته با قیمت 780 میلیون تومان قابل خریداری بود. اسپورتیج و سراتو به ترتیب با قیمت‌های 565 میلیون و 395 میلیون تومان عرضه می‌شوند. هر دو خودرو رشد 5 میلیون تومانی داشته‌اند.

اپتیما هم‌ 585 میلیون تومان از سوی فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تویوتا RAV4 مدل 2018، در حال حاضر 670 میلیون تومان قیمت تعیین کرده‌اند. لکسوس NX جزو خودروهایی است که نوسان نداشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت یک میلیارد و 20 میلیون تومان قابل‌خریداری است.میتسوبیشی ASX هم طی هفته‌ای که گذشت با قیمت 480 میلیون تومان در بازار حضور داشت. این خودرو رشد 10 میلیون تومانی داشته است. تالیسمان در حال حاضر با قیمت 595 میلیون تومان قابل‌خریداری است. نیسان جوک نیز در چهارمین هفته از فروردین 98 رشد قیمتی را تجربه کرد و با قیمت 440 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد. خریداران می‌توانند کمری هیبرید را هم با پرداخت 595 میلیون تومان در اختیار بگیرند.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top