کارنامه تولید خودروسازان در سال۹۷

تیراژ محصولات سواری ۳۹ درصد افت کرد؛

کارنامه تولید خودروسازان در سال۹۷

کارنامه تولید خودروسازان کشور در سال ۹۷، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد تا مشخص شود صنعت خودرو ایران افت ۳۹ درصدی را نسبت به سال ۹۶ به ثبت رسانده است. در کنار این خبر ناخوشایند؛ اما تولید سیتروئن C۳ (یکی از محصولات پسابرجامی) را می‌توان از جمله معدود اتفاقات مثبت خودروسازی کشور در سال ۹۷ دانست.

سایپایی‌ها توانسته‌اند 2هزار دستگاه از این محصول مشترک با سیتروئن فرانسه را طی سال گذشته به تولید برسانند.

در آمار منتشره، سه خودروساز بزرگ کشور در مجموع 798 هزار و 928 دستگاه انواع محصول سواری را به تولید رسانده‌اند، حال آنکه در سال 96 موفق به ثبت تیراژی بیش از یک میلیون و 316 هزار دستگاهی شده بودند. افت تولید 39 درصدی در 97 نسبت به 96 در شرایطی است که تیراژ ماهانه خودروسازان طی اسفند سال گذشته و در مقایسه با بهمن‌ماه روند صعودی داشته است. بررسی آمار ماهانه خودروسازان بزرگ نشان می‌دهد تیراژ محصولات سواری آنها در اسفند و نسبت به بهمن، حدود 42 درصد رشد کرده است. ایران‌خودرو و گروه خودروسازی سایپا در مجموع طی اسفند سال گذشته 74 هزار و 331 دستگاه محصول سواری به تولید رسانده‌اند، حال آنکه در بهمن تیراژ 52 هزار و 325 دستگاهی داشته‌اند. در بینخودروسازان بزرگ کشور، ایران‌خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز داخلی، با تولید 38 هزار و 556 دستگاه انواع خودروی سواری در اسفند سال گذشته، افزایش تیراژ 44 درصدی نسبت به بهمن داشته است. گروه خودروسازی سایپا (شامل سایپا و پارس‌خودرو) نیز که 35 هزار و 775 دستگاه محصول سواری را در اسفند 97  به تولید رسانده در مقایسه با ماه قبل از آن 2/ 41 درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده است.

طبق آمار سالانه خودروسازان اما ایران‌خودرویی‌ها تیراژی 415 هزار و 485 دستگاهی را به ثبت رسانده‌اند تا در مقایسه با سال 96، افتی 41 درصدی در کارنامه آنها به ثبت برسد. گروه خودروسازی سایپا نیز که 383 هزار و 443 دستگاه تیراژ در سال 97 داشته، افتی 38 درصدی را نسبت به 96 تجربه می‌کند. در حالت تفکیکی اما سایپا و سایت‌های شهرستانی‌اش 248 هزار و 485 دستگاه تیراژ طی سال گذشته داشته‌اند، بنابراین تولید این خودروساز نسبت به 96، حدود 34 درصد آب رفته است. همچنین از پارس‌خودرو نیز خبر می‌رسد این شرکت با تولید 134 هزار و 958 دستگاه انواع خودرو‌های سواری تا پایان سال گذشته، 44 درصد افت تولید را نسبت به 96 به خود می‌بیند. در باب اینکه چرا خودروسازی در دام افت تیراژ افتاده، به تفصیل صحبت شده است، چه آنکه تحریم‌ها و مجموعه مشکلات اقتصادی داخلی دلایل اصلی این ماجرا به شمار می‌روند. تحریم‌ها سبب مختل شدن روند تامین قطعات از خارج شده‌اند و مشکلات اقتصادی نیز نقدینگی زنجیره خودروسازی را تحت‌تاثیر قرار داده و در نتیجه، تامین قطعات داخلی نیز روال طبیعی خود را طی نمی‌کند و اثر مستقیم آن بر تولید می‌نشیند. سال گذشته خودروسازی کشور از دو جهت تحت فشارهایی سنگین قرار گرفت؛ یکی تحریم و دیگری مشکلات اقتصادی. در نتیجه این فشار دو سویه، تیراژ از خرداد ماه 97 روندی رو به افت را در پیش گرفت و به تبع آن، قیمت‌ها نیز به شدت بالا رفت. خودروسازاندر ابتدای سال گذشته قصد داشتند تیراژ خود را به رکورد سال 90 (یک میلیون و 640 هزار دستگاه) برسانند، اما در نهایت مجموعه مشکلات ناشی از تحریم و ضعف اقتصادی، اجازه نداد تولید آنها حتی به یک میلیون دستگاه نیز برسد. در سال جاری نیز خودروسازان پیش‌بینی تیراژی یک میلیون و 200 هزار دستگاهی را انجام داده‌اند که باید منتظر ماند و دید آیا این هدف با توجه به تداوم تحریم و چالش‌های اقتصادی، محقق می‌شود یا تیراژی کمتر از آن در کارنامه 98 صنعت خودرو به ثبت می‌رسد.
سالی که نکو نبود

نگاهی به جزئیات آمار تولید محصولات سواری در سال گذشته نشان می‌دهد غول‌های جاده‌مخصوص چه افت‌و‌خیزی در این بازه زمانی داشته‌اند. طبق آمار اعلامی، ایران‌خودرویی‌ها باز هم در تولید بیشتر محصولات خود با کاهش تیراژ مواجه شده‌اند. آمار منتشره ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در بین محصولات ایران‌خودرو، پژو 206 تیراژی 116 هزار و 337 دستگاهی را تا پایان سال گذشته از خود به جا گذاشته و نسبت به 96، بیش از 35 درصد کاهش را تجربه کرده است. در آمار مربوطه، تولید 16 هزار و 482 دستگاه پژو 206 اتومات نیز به ثبت رسیده که البته منظور از آن، پژو 206 پلاس یا همان پژو 207‌ای است. تولید این محصول طی سال گذشته و نسبت به 96 حدود 4/ 4 درصد آب رفته است. با توجه به این آمار، پژو 206 پرتیراژترین محصول ایران‌خودرو در سال 97 بوده است.

در بین دیگر محصولات پژویی ایران‌خودرو، پژو 405 نیز با کاهش تولید در سال 97 مواجه شده است. بر این اساس، 405 با تیراژی 75 هزار و 608 دستگاهی، 48 درصد کاهش تولید را به خود می‌بیند. در کنار 405 ، دیگر محصول پژویی ایران‌خودرو به نام پارس نیز در سال گذشته کاهش تولید داشته و تیراژ آن، 37 درصد پایین آمده است. ایران‌خودرویی‌ها تا پایان اسفند سال قبل، 75 هزار و 667 دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. از پارس که بگذریم، آبی‌های جاده مخصوص در تولید سمند هم با کاهش تولید مواجه شده‌اند. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی سال گذشته، 54 هزار و یک دستگاه سمند را به تولید رسانده‌ و این آمار سبب کاهش 47 درصدی تیراژ این محصول نسبت به 96 شده است. در حال‌حاضر سمند تنها در سایت‌های مرکزی و مازندران ایران‌خودرو تولید می‌شود، هرچند تیراژ در سایت مرکزی طی سال گذشته، فقط 395 دستگاه بوده است. اما آن‌طور که آمار تولید منتشره روایت می‌کند، ایران‌خودرو نتوانسته روند صعودی خود را در تولید دنا حفظ کند. طبق آمار منتشره، در سال گذشته، 36 هزار و 88 دستگاه دنا (شامل مدل معمولی و پلاس) در ایران‌خودرو تولید شده که کاهش 2/ 16 درصدی را نسبت به 96 در پی داشته است. همچنین دیگر محصول ایران‌خودرو یعنی رانا نیز کماکان با افت تولید همراه بوده و تیراژ آن تا پایان اسفند سال گذشته، 44 درصد نزول را نشان می‌دهد. بنابر آمار منتشره، ایران‌خودرویی‌ها در سال 97، تنها 3 هزار و 880 دستگاه رانا به تولید رسانده‌اند.

نگاهی هم بیندازیم به محصولات مونتاژی ایران‌خودرو، محصولاتی که با وجود تحریم‌ها، سرنوشت‌شان برای ادامه تولید طی سال‌جاری مشخص نیست. آن‌طور که آمار می‌گوید: آبی‌های جاده مخصوص تا پایان اسفند 97، دو هزار و 637 دستگاه سوزوکی گرند ویتارا مونتاژ کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد شاسی‌بلند مونتاژی و ژاپنی ایران‌خودرو در مقایسه با سال 96، حدود 3/ 48 درصد کاهش تولید داشته است. ایران‌خودرو همچنین توانسته 13 هزار و 152 دستگاه هایما را طی سال گذشته مونتاژ کند. بنابراین تیراژ این شاسی‌بلند چینی، حدود یک درصد نسبت به سال 96 افزایش داشته است. این در شرایطی است که دیگر محصول چینی ایران‌خودرو به نام دانگ‌فنگ، کاهش تولید را در بازه زمانی تحت‌بررسی به خود می‌بیند. دانگ‌فنگ آماری 19 هزار و 87 دستگاهی را در سال گذشته از خود به‌ جا گذاشته و بر این اساس، نسبت به سال 96 حدود 38 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. سری هم به پژو 2008 بزنیم، خودرویی که فعلا در مدار رشد تولید قرار دارد؛ اما مشخص نیست با توجه به تداوم تحریم‌ها چه سرنوشتی در انتظار آن است. بنابر آمار اعلامی، ایران‌خودرویی‌ها طی سال گذشته هفت هزار و 385 دستگاه پژو 2008 را به تولید رسانده‌اند و با این حساب، تولید این خودرو نسبت به 96 نزدیک به 170 درصد رشد کرده است؛ یعنی بالاترین درصد در بین کل خودروهای تولیدی در 97. این محصول هفته گذشته موفق شد به تنها محصول پنج ستاره صنعت خودروی کشور تبدیل شود.
پراید در خط یک تولید

به سایپا برویم و ببینیم این شرکت چه آماری در تولید محصولات خود طی سال 97 به‌جا گذاشته است. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، سایپایی‌ها در تولید سراتو که محصولی مونتاژی و تحت‌لیسانس کیاموتورز کره است، با کاهش تولید مواجه شده‌اند. بر این اساس تا پایان اسفند سال گذشته 14 هزار و 510 دستگاه سراتو مونتاژ شده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، 2/ 48 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در بین دیگر محصولات سایپا، تیبا 136 هزار و 809 دستگاه تیراژ در سال گذشته داشته و در مقایسه با 96، حدود 27 درصد کاهش را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد بخشی از آمار تیبا را ساینا تشکیل می‌دهد؛ خودرویی که روی پلت فرم تیبا ساخته شده است. اما براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید پراید نیز در سال گذشته نزول کرده و سایپایی‌ها تنها 138 هزار و 884 دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. این رقم نشان می‌دهد تولید پراید نسبت به 96، چیزی حدود 38درصد کاهش پیدا کرده است. با این حال اما پراید در نهایت توانست عنوان پرتیراژترین خودروی داخلی را در سال 97، به دست بیاورد. از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی چینی سایپا بیندازیم. طبق آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، پارس‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا، توانسته 33 هزار و 148 دستگاه برلیانس را طی سال گذشته مونتاژ کند. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با سال 96، حدود 27درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است. سایپایی‌ها اما دو محصول چینی دیگر را نیز به مونتاژ می‌رسانند که در این بین، چانگانتیراژی 10 هزار و 757 دستگاهی را طی سال گذشته از خود به‌جا گذاشته است. بر این اساس، این خودروی مونتاژی در مقایسه با 96، کاهشی 5/ 9 درصدی را به خود می‌بیند. دیگر محصول چینی سایپا، آریو نام دارد که آمار اعلامی از مونتاژ هفت هزار و 300 دستگاهی آن حکایت می‌کند. با توجه به تیراژ اعلامی، آریونسبت به سال 96 چیزی حدود 3/ 28 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. طبق آمار اعلامی اما سایپا در بازه زمانی تحت بررسی فقط 16 دستگاه رهام را تولید کرده است. رهام محصول جدید سایپا به شمار می‌رود که اوایل سال گذشته در یکی از نمایشگاه‌های داخلی رونمایی شد.
افت شدید تولید رنو

نگاهی هم به اوضاع تولید خانواده ال-90 تا پایان اسفند سال گذشته بیندازیم تا مشخص شود این محصول رنو چه افت‌و‌خیزی را طی بازه زمانی موردنظر تجربه کرده است. آن‌طور که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید، در مجموع تیراژ خانواده تندر90 (شامل تندر معمولی، پارس‌تندر، تندر اتومات و ساندرو) طی سال گذشته به 51 هزار و 155 دستگاه رسیده است. با این حساب، تیراژ این خانواده در مقایسه با 96، نزدیک به 68 درصد کاهش را به خود می‌بیند که نشان می‌دهد این محصول بیشترین درصد افت را طی سال گذشته داشته است. اگر آمار تولید خانواده تندر‌90 را به‌صورت جداگانه بررسی کنیم، مشخص می‌شود هر دو شرکت ایران‌خودرو و پارس‌خودرو با کاهش تولید این محصول مواجه شده‌اند. بر این اساس، ایران‌خودرویی‌ها با توجه به تیراژ 11 هزار و 643 دستگاهی خود تا پایان سال گذشته، با افتی 2/ 75 درصدی مواجه شده‌اند. این خودروساز، تندر90 را در مدل‌های معمولی و اتومات به تولید می‌رساند. با توجه به آمار، ایران‌خودرو در آخرین ماه سال گذشته 840 دستگاه تندر‌90 تولید کرده است. در پارس‌خودرو نیز آمار‌ها خبر از کاهش تیراژ خانواده تندر90 می‌دهند. طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، 39 هزار و 512 دستگاه انواع تندر90 و ساندرو در این شرکت به تولید رسیده که نسبت به 96، نزدیک به 64 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در این بین، پارس‌خودرویی‌ها تیراژ ساندرو (یکی از اعضای خانواده تندر90) را در سال گذشته به 20 هزار و 785 دستگاه رسانده‌اند که این آمار از کاهش تولید 62 درصدی این خودرو حکایت دارد. در بین دیگر محصولات، پارس‌تندر تیراژی 10 هزار و 338 دستگاهی را طی سال گذشته به ثبت رسانده که این آمار از کاهش تولید حدودا 62 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد. تندر معمولی هم با تیراژی هشت هزار و 339 دستگاهی در سال گذشته، حدود 71 درصد کاهش تولید نسبت به 96 داشته است. پارس‌خودرویی‌ها در اسفند سال گذشته فقط دو هزار و 506 دستگاه از محصولات خانواده تندر-90 را به تولید رسانده‌اند.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top