سونامی در بازار خودرو

سونامی در بازار خودرو

موج جدید افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو بار دیگر سیاست‌گذاران خودرویی را به ارائه راهکاری برای ثبات بازار واداشته است. در این زمینه آخرین راهکاری که ارائه شده، افزایش ۱۰ درصدی فروش روزانه است. پیش از این به‌دلیل حجم بالای تعهدات خودروسازان، وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب کرده بود ۸۰ درصد تولیدات خودروسازان به پیش‌فروش‌ها و ۲۰ درصد مابقی به فروش‌های فوری اختصاص یابد حال آنکه با آشفتگی بازار خودرو که بخش اعظم آن به عدم تامین بازار از سوی خودروساز بازمی‌گردد ۳۰ درصد تولید روزانه به فروش فوری تخصیص یافته است.

اما در کنار تقاضای بالای خودرو در بازار که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان به تورم انتظاری بازمی‌گردد و همچنین عرضه قطره چکانی ازسوی خودروسازان، دلالان و واسطه‌گران خودرو با برنامه‌ریزی نهایت استفاده را از بازار مذکور می‌برند؛ به‌طوری‌که برخی گزارش‌ها از نقش فعالانه دلالی  در سایت‌های آگهی رایگان حکایت دارد. در این برنامه سازماندهی شده دلالان با استفاده از فضای مجازی قیمت‌های بالایی برای خودروها تعیین و به نوعی این قیمت‌ها را به بازار تحمیل می‌کنند. در این بین اما برخی شنیده‌ها نیز از نقش خودروسازان در آشفتگی بازار حکایت دارد. آنچه مشخص است خودروسازان که قرار بود از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته محصولات خود را با حاشیه بازار قیمت‌گذاری کنند به دیوار مصوبات دستوری وزارت صنعت برخوردند و این مساله منجر به تداوم قیمت‌گذاری دستوری شد. حال گفته می‌شود که خودروسازان از هر مسیری می‌خواهند مسوولان صنعتی کشور را مجاب به اجرای آزاد‌سازی قیمت کنند و همین مساله آشفتگی بازار را به همراه داشته است. در هر صورت آنچه این روزها سونامی بازار خودرو خوانده می‌شود تنها با در نظر گرفتن واقعیات سیاسی و اقتصادی کشور قابل‌حل است و به‌طور حتم آزاد سازی می‌تواند از التهابات بازار بکاهد.

افزایش شدید قیمت داخلی‌ها

حال به سراغ قیمت محصولات داخلی در بازار طی هفته جاری می‌رویم،  قیمت‌هایی که روزانه و ساعتی تغییر می‌کند. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 در حال‌حاضر با قیمت 53 میلیون و 500 هزار تومان در بازار موجود است. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131 نیز قیمت 48 میلیون تومانی را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده رشد یک میلیون تومانی به نسبت هفته گذشته است. از بازار تیبای صندوق‌دار هم خبر می‌رسد این خودرو با قیمت 56 میلیون از سوی فروشندگان عرضه می‌شود؛ بنابراین تیبای صندوق‌دار نسبت هفته گذشته رشد 2 میلیون تومانی داشته است. ساینا نیز در هفته جاری به قیمت 62 میلیون و 500 هزار تومان رسید. این خودرو  در مسیر تیبا صندوق‌دار حرکت کرده و رشد 2 میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است. این خودرو هفته گذشته با قیمت 60 میلیون و 500 هزار تومان قابل خریداری بود.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات در حال‌حاضر با قیمت 172 میلیون تومان در بازار موجود است. این نشان دهنده رشد 21 میلیون و 500 هزار تومانی این خودرو طی یک هفته گذشته است. همین خودرو با گیربکس معمولی در حال حاضر با قیمت 130 میلیون و 500 هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین پژو 206 تیپ 2 و تیپ 5 طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 95 میلیون و 112 میلیون تومان عرضه شدند. به این ترتیب هر دو خودرو افزایش قیمت را به نسبت هفته گذشته تجربه کرده است به‌طوری‌که پژو تیپ 2  رشد 10 میلیونی و پژو تیپ 5 نیز با رشد 8 میلیون تومانی روبه‌رو بودند. این در حالی است که 206 تیپ 2 در آخرین فروش فوری شرکت ایران خودرو 67 میلیون و 283 هزار و 400 تومان عرضه شد. همچنین پژو 206صندوق‌دار با قیمت 114 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود،  این خودرو هفته گذشته با قیمت 107 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار داشت.

پژو 405، مدل SLX هم با قیمت 90 میلیون و 500 هزار تومان، در بازار موجود است.  این خودرو در هفته گذشته 85 میلیون و 500 هزار تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه کردند. این خودرو نیز جز خودروهایی بود که در سبد فروش فوری ایران خودرو، با قیمت 67 میلیون و 888 هزار و 400 تومان قرار داشت. حال سراغ دو خودرو از محصولات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ‌وی اتومات در حال حاضر با قیمت 195 میلیون تومان از سوی فروشندگان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. به این ترتیب این خودرو در یک هفته رشد 15 میلیون تومانی را تجربه کرده است. تندر E2 نیز در حال حاضر  با قیمت 130 میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو در هفته گذشته با قیمت 120 میلیون در بازار موجود بود.

سمند EF 7طی هفته‌ای که گذشت، قیمت 93 میلیون تومان را در بازار تجربه کرد. این خودرو به نسبت هفته گذشته رشد 7 میلیون تومانی داشته است. همچنین پژو پارس با قیمت 102 میلیون تومان از سوی فروشندگان در اختیار خریداران قرار داده می‌شود. این خودرو در هفته‌ای که گذشت با قیمت 94 میلیون و 500 هزار تومان در بازار عرضه شد. این خودرو نیز در سبد فروش فوری ایران خودرو با قیمت 78 میلیون و 338 هزار و 400 تومان حضور داشت. اما در شرایطی که دنا معمولی در بازار نایاب است، دنا‌پلاس با قیمت 144 میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود. رانا هم طی هفته‌ای که گذشت 95 میلیون و 500 هزار تومان قیمت خورد. خودروی چینی دانگ‌فنگ H30 که توسط ایران‌خودرو مونتاژ می‌شود، در حال حاضر با قیمت 160 میلیون و 500 هزار تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. پژو 2008، دیگر محصول مونتاژی ایران‌خودرو نیز روند افزایشی داشته ‌است. این خودرو در حال حاضر با قیمت 400 میلیون تومان قابل‌خریداری است.

رشد لجام گسیخته وارداتی‌ها

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم.  این بازار نیز در هفته‌ای که گذشت روزهای پر نوسانی را تجربه کرد تمامی خودروها به نسبت هفته گذشته رشد قیمتی سرسام‌آوری داشتند. این در شرایطی است که هنوز تکلیف خودروهای مانده در گمرک مشخص نشده و طی هفته‌ای که گذشت مهلت ترخیص که از سوی دولت تعیین شده بود به پایان رسید و هنوز دولت واکنشی در ارتباط با تمدید این مجوز نداشته است. با این شرایط سوناتا هیبرید، 680 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شده است. سانتافه با قیمت 1 میلیارد تومان در بازار خرید و فروش ‌شد. توسان هم با قیمت 780 میلیون تومان در بازار موجود است.

النترا در حال حاضر 510 میلیون تومان ازسوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. در خانواده کیا هم سورنتو رشد قیمتی داشته است؛ به‌طوری‌که این خودرو در حال حاضر با قیمت یک میلیارد تومان در دسترس خریداران قرار دارد. اسپورتیج و سراتو  نیز به ترتیب با قیمت‌های 810 میلیون و 490 میلیون تومان عرضه می‌شوند. اپتیما هم‌ 780 میلیون تومان از سوی فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تویوتا RAV4 مدل 2018، در حال حاضر 950 میلیون تومان قیمت تعیین کرده‌اند. لکسوس NX نیز با قیمت یک میلیارد و 550 میلیون تومان قابل‌خریداری است. میتسوبیشی ASX هم طی هفته‌ای که گذشت با قیمت 680 میلیون تومان در بازار حضور داشت. تالیسمان هم در حال حاضر با قیمت 800 میلیون تومان قابل‌خریداری است. نیسان جوک نیز در دومین هفته از اردیبهشت 98 رشد قیمتی را تجربه کرد و با قیمت 650 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد. همچنین خریداران می‌توانند کمری هیبرید را هم با پرداخت 780 میلیون تومان در اختیار بگیرند.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

بر چسب ها :

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top