حذف قیمت خودرو از سایت ها برای درازمدت غلط است

استاد دانشگاه:

حذف قیمت خودرو از سایت ها برای درازمدت غلط است

عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: حذف قیمت خودرو از سایت ها برای درازمدت غلط است و می تواند به اقتصاد زیرزمینی دامن بزند؛ بنابراین به عنوان یک راه حل نمی تواند مطرح باشد.

در روزهای گذشته به دلیل بروز التهاب در بازار خودروی کشور و با هدف کمک و همراهی برای مدیریت این بحران توسط نیروهای انتظامی و قضایی، سایت هایی نظیر «دیوار» و «شیپور» در پیام هایی از حذف موقت نمایش قیمت در آگهی‌های خودروی خود خبر دادند.

«امیرحسن کاکایی» در این ارتباط  گفت: اعلام قیمت ها در سایت ها هرچند به شفافیت بیشتر می انجامد، اما همچون تیغ دولبه است که می تواند به ابزاری برای سوء استفاده دلالان و حتی دشمنان تبدیل شود.
وی در توضیح اینکه چرا از شنبه هفته گذشته این اتفاق افتاده، اعلام قیمت های بی حساب و کتاب در فضای مجازی و سایت های خودرویی را دلیل آورد.
وی افزود: در شرایط کنونی نتیجه ای جز افزایش استرس برای مردم به دنبال ندارد و برداشتن قیمت ها از فضای مجازی می تواند «آرامش روانی موقتی» برای مردم به ارمغان آورد.
این استاد دانشگاه افزود: مشکل اصلی صنعت خودرو، تولید و قیمت گذاری نادرست است و وقتی قیمت گذاری مان صحیح نباشد، عده ای به دنبال سودهای بادآورده و تضمین شده به دلالی روی می آورند.
کاکایی به افزایش ناگهانی قیمت خودروها در روزهای گذشته اشاره کرد و افزود: این افزایش قیمت ها از شنبه هفته گذشته (هفتم اردیبهشت ماه) کلید خورد، به طوری که برای کل جامعه محسوس بود.
وی یادآور شد: این شرایط در حالی اتفاق افتاد که عوامل تاثیرگذار بر صنعت خودروی کشور تغییر خاصی نداشت، یعنی مدت هاست که در تولید خودرو مشکلاتی داریم و از ممنوعیت واردات خودرو نیز بیش از یک سال گذشته است.
این کارشناس صنعت خودرو به رشد 11 درصدی نرخ دلار در شنبه هفته گذشته در مقایسه با شنبه 2 هفته قبل اشاره کرد و گفت: با این حال افزایش قیمت خودرو، بیش از نرخ رشد دلار بود؛ بر این اساس مشکل قیمت را باید جای دیگر جست وجو کرد.
وی توضیح داد: وقتی نرخ دلار با افزایش مواجه می شود، ارزش پول ملی داخلی کاهش می یابد بر این اساس سرمایه گذاران برای حفظ ارزش پولشان اقدام می کنند.
کاکایی با یادآوری اینکه این روزها ارز و سکه کمتر در بین دلالان خرید و فروش می شود و افزایش قیمت مسکن نیز آنقدر «وحشتناک» بوده که کسی به دنبال خرید و فروش آن نیست، ادامه داد: در این میان، خودرو تنها کالایی است که قیمتی متوسط و سودی تضمین شده دارد و حتی شنیده شده این روزها عده ای با هم در این زمینه سرمایه گذاری می کنند، یعنی بطور مثال سرمایه هایشان را روی هم گذاشته و پراید می خرند.
این استاد دانشگاه یادآوری کرد: برخی نیز از این فضای ملتهب سوء استفاده کرده و بحث واردات خودرو را مطرح می کنند، در حالی که دشمنان می خواهند ما چنین شیوه ای در پیش بگیریم.
وی تاکید کرد: افزایش واردات در این شرایط به معنای افزایش نیاز به ارز، فشار بیشتر به دولت و در نتیجه افزایش مجدد نرخ ارز است.
عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت با یادآوری نیاز اکثریت مردم به خودروهای اقتصادی با قیمت متوسط، گفت: دولت باید مشکلات تولید را حل و فصل کند.
کاکایی بیان داشت: دولت در ماه های گذشته در قیمت گذاری خودروها اهمال کرده و اکنون تنها روش جبران آن حرکت در حاشیه بازار و تعیین قیمت های خودروسازان پنج درصد زیر قیمت بازار است؛ شیوه ای که در ماه های گذشته ناقص اجرا شد.
وی تاکید کرد: واردات همچون مسکنی است که تب بازار را پایین می آورد، اما به اقتصاد ضربه می زند، در حالی که حرکت در حاشیه بازار هرچند شاید تب بازار را بالا ببرد، اما بتدریج خروج دلالان را به دنبال خواهد داشت.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: باید بپذیریم که امروز وسط یک جنگ اقتصادی هستیم و مطرح کردن موضوعاتی نظیر واردات خودروهای دست دوم در این شرایط، جز مصرف گرایی نتیجه ای ندارد و مشکلی را حل نمی کند.
کاکایی افزود: در یک سال گذشته مردم فقط افزایش قیمت ها را دیده اند، در حالی که دولت وخودروسازان تلاش هایی کرده و گام های خوبی هم برداشته اند؛ با این حال تولید پراید و پژو به اندازه نیاز بازار حداقل کاری بود که خودروسازان باید انجام می دادند، اما انجام ندادند.
 رصد قیمت های خودرو در هفته گذشته حکایت از ارقام عجیب و غریبی داشت؛ ارقامی که حتی در مقایسه با هجدهم فروردین ماه امسال تفاوت های اساسی داشته و مشتریان و مصرف کنندگان خودرو دلیلی منطقی برای این افزایش ها پیدا نمی کنند.

تلگرام 4چرخ برای درج آگهی خودرو، اطلاع از جدیدترین قیمت ها ، شرایط فروش و اخبار بازار خودروی ایران به بزرگترین کانال خودرویی تلگرام 4چرخ بپبوندید

 جهت دریافت آخرین اخبار از طریق اینستاگرام صفجه 4چرخ را دنبال کنید

بر چسب ها :

هیچ نظری برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه


ثبت آگهی

Top